Booking.com, czyli jak bezpiecznie zarezerwować hotel

Booking.com jak korzystac zarezerwować hotel

Tego posta planowałam od początku istnienia bloga, jednak w pewnym momencie złożyłam, iż wszyscy znają i używają Booking, więc pisanie o tym nie ma sensu. Zdanie zmieniłam dopiero, gdy o poradę dotyczącą wyjazdu do Włoch poprosiła koleżanka. Na moje hasło: poszukaj noclegów na Booking.com zapytała: a co to jest?

Dlaczego Booking.com?

Booking.com to portal rezerwacyjny posiadający w swojej ofercie ponad 321 tysięcy hoteli, apartamentów i pensjonatów na całym świecie, w tym ponad 33 tysiące w samej Italii. Jego ofertę znaleźć można również na portalach „zbiorczych”, takich jak Tripadvisor czy Trivago. Dlaczego akurat Booking?

Nie pamiętam już, jak na niego trafiłam, ale było to na przełomie lat 2009 / 2010. Od tamtej pory korzystam z tego portalu, bo jest praktyczny i przejrzysty, a zarezerwowane noclegi mogę w każdej chwili – jeśli w trakcie rezerwacji wybiorę taką opcję – odwołać lub zmienić, np. skrócić pobyt. A co najważniejsze dla mnie, nie muszę płacić zaliczki, bo już raz w ten sposób wtopiłam. Potwierdzam rezerwację jedynie podając numer karty kredytowej, ale ściągnięcie z niej opłaty nastąpi jedynie wtedy, gdy bez wcześniejszego odwołania rezerwacji nie pojawię się w hotelu.

Booking.com – jak korzystać ze strony?

Aby najlepiej zaprezentować Wam zasady korzystania z portalu przeprowadzę studium przypadku. Otwieram stronę www.booking.com, wpisuję miejscowość, planowane daty pobytu, wybieram język – polski, walutę – euro.

druga papierowa książka

booking.com

Moja rada: To bardzo ważne, aby rezerwować w walucie, jaką będziemy płacić. Co z tego, że w dniu rezerwacji mój pobyt kosztuje 1000 zł (250 euro po kursie 4,0 zł), jeśli w momencie płatności będę musiała wydać 1100 zł, bo kurs euro wzrósł do 4,4 zł za 1 euro. Niby to nie majątek, ale po co się irytować. A tak wiem, że zapłacę 250 Euro, a walutę kupię w kantorze polując na chwilowe obniżenie kursu. Ja zawsze kosztorys wycieczki układam w euro.

Klikam szukaj. Pojawiła się lista obiektów dostępnych w tym terminie w Syrakuzach. Na samej górze wyświetlają się te najbardziej polecane przez portal (tak sądzę). Ale ja szukam inaczej. Klikam więc w cenę i rozwija się lista. Wybieram segregowanie po cenie dla pokoju dwuosobowego.

booking.com

Hotele ustawiły się w kolejności od najtańszego. Z reguły te najtańsze mają najgorsze opinie, ale to nie jest reguła. Trzeci od góry, ale pierwszy z bardzo dobrymi opiniami jest hotel Kosmos. Klikam.  Co widzę? Po pierwsze ocena gości hotelu jest bardzo wysoka – średnio 9,1 na 10 punktów na podstawie 51 opinii. Każdy gość danego hotelu może wystawić na Booking tylko jedną opinię za jeden pobyt w danym obiekcie. Po kliknięciu na „Pokaż wszystkie opinie” będziecie mogli przeczytać, co o pobycie w hotelu Kosmos napisali inni goście, jeśli byli wśród nich Polacy, to ich opinie wyświetlą się jako pierwsze, a dalej te w języku angielskim. Następnie chcę sprawdzić, w jakiej części Syrakuz znajduje się hotel, klikam więc na „Pokaż mapę”.

booking.com

booking.com
Niebieskie kwadraciki pokazują wszystkie dostępne w tym terminie hotele w Syrakuzach, natomiast pomarańczowy kwadracik to oglądany przeze mnie hotel Kosmos. Co widzę? Znajduje się on w sporej odległości od ścisłego centrum, m.in. od wysepki Ortigia. Decydując się na pobyt muszę wziąć pod uwagę konieczność dojeżdżania do starówki, w zamian otrzymuję cenę o wiele niższą, niż innego hotelu o podobnym standardzie, ale lepiej zlokalizowanego. Czego jeszcze mogę się dowiedzieć? Hotel dysponuje tylko pokojem dwuosobowym, cena 135 euro / 3 doby obejmuje śniadanie, bezpłatne anulowanie rezerwacji i VAT. Gdyby miasto pobierało podatek od noclegów (co obowiązuje w wielu włoskich miastach), informacja o tym podana byłaby pod informacją o VAT. Ponadto poniżej tabelki dowiadujemy się, że hotel oferuje dodatkowo m.in.: ogród, balkon, telewizor z płaskim ekranem, przechowalnię bagażu, klimatyzację, ogrzewanie, prywatny parking dostępny na miejscu (czyli przy budynku hotelu) oraz bezpłatne Wi-fi na terenie całego obiektu.

booking.com

Poniżej wyczytamy o zasadach działalności hotelu, w tym o obowiązujących godzinach zameldowania i wymeldowania, możliwości przyjazdu ze zwierzętami domowymi, rodzaju akceptowanych kart kredytowych (lub informację o płatności jedynie gotówką), a także informację o opłatach za małe dzieci i dodatkowych łóżkach. Radzę też zwrócić uwagę na „Ważne informacje”. Zazwyczaj można tam przeczytać, że hotel prosi o podanie przybliżonej godziny przyjazdu. W przypadku apartamentów z kuchnią zdarza się informacja o dodatkowych kosztach sprzątania nie wliczonych w cenę pobytu. Raz zdarzyło się, że hotel tam właśnie informował o konieczności dodatkowego zakupu karty klubowej dla pobytów krótszych, niż tydzień.

booking.com

Czasem bywa tak, że hotel oferuje pokoje w różnych standardach i różnych opcjach. Ten sam pokój można zarezerwować w ofercie bezzwrotnej i zazwyczaj cena jest wówczas bardzo korzystna. Minus jest taki, że w przypadku zmiany planów pieniądze przepadają, natomiast opłata ściągana jest w momencie dokonania rezerwacji z naszej karty kredytowej. A bank lubi zarabiać, więc przeliczenie z euro na złotówki zawsze jest niekorzystne dla nas. Bywają też przepadki, gdy ten sam pokój dostępny jest jeszcze w wersjach ze śniadaniem lub taniej bez śniadania. Uwaga! Zwróćcie uwagę, ile ludzików jest przy danym pokoju. Może się zdarzyć, że przy pokoju dwuosobowym jest jeden ludzik i wówczas jest on tańszy, ale do pojedynczego wykorzystania.

booking.com

Druga strona medalu, czyli moje złe doświadczenia z Booking.com

1. Telefon na infolinię Booking = duży rachunek

Raz zdarzyło się, że miałam problem ze skróceniem pobytu o dwie noce. Nie mając innego wyjścia zadzwoniłam na infolinię i poprosiłam o pomoc. Rozmowa była bardzo miła, a uprzejma Pani pomogła. Jednak mina zrzedła mi po otrzymaniu rachunku za telefon. To jakże cenne, dziesięciominutowe doświadczenie kosztowało mnie prawie 40 zł.

2. Komputer jak człowiek, czasem się myli

Podczas ostatniej podróży do Toskanii okazało się, że system wprowadził w błąd właściciela jednego z obiektów, w którym nocowaliśmy. On otrzymał informację, że zarezerwowaliśmy dwa pokoje dwuosobowe, a w rzeczywistości jeden. Ponieważ zawsze zabieramy ze sobą wydrukowane potwierdzenia rezerwacji mogliśmy udowodnić, że to nie nasz błąd. Nie mieliśmy z tego tytułu żadnych problemów, ale facet mógł sprzedać ten drugi pokój komuś innemu, a tak był stratny. Czy wystąpił do Booking z roszczeniami – tego nie wiem, ale wątpię.

3. „Nie da się, proszę pani”

Korzystam z portalu Booking mając założone własne konto. To bardzo wygodne i pozwala zaoszczędzić sporo czasu zarówno podczas dokonywania rezerwacji (nasze dane automatycznie wypełniają formularz rezerwacyjny, a karty kredytowe, z których do tej pory korzystaliśmy potwierdzając rezerwacje są wymienione na liście i jedynie wybieramy jedną z nich zamiast wpisywać każdorazowo numer), zarządzania rezerwacją (dokonywania w niej zmian) czy podczas wystawiania opinii. Jednak ostatnio chciałam zmienić informację, która wyświetla się o nas przy wystawionej opinii „imię, miasto”. Niestety, długa korespondencja mailowa z Bookingiem była bezowocna, aż w końcu zadzwoniła miła Pani zapytać, o co tak naprawdę chodzi – chyba z maili niezrozumiała. Wtedy usłyszałam, że się nie da! Czyli analogicznie, gdybym mieszkała w podpoznańskim miasteczku Kórnik pisanym prze „ó”, a w formularzu Bookingu pomyliłabym się i wpisała Kurnik przez „u”, to nie mogłabym dokonać korekty i w efekcie rodacy czytający moje opinie mieliby niezły ubaw.

4. Opinie bywają mylące

Od czasu odkrycia przeze mnie portalu Booking zarezerwowałam i odwiedziłam kilkadziesiąt hoteli we Włoszech. Zawsze kieruję się opiniami, ceną, dostępnością parkingu, udogodnieniami typu internet, czy oferowanym śniadaniem. Jednak trzykrotnie zdarzyło się, że hotel mający średnią ocen powyżej ośmiu był mega pomyłką. Bywa też, że ludzie wystawiają niesprawiedliwe opinie np. o zbyt dużej odległości do centrum miasta i konieczności korzystania z autobusu, albo o braku windy. Rozumiem, że komuś to nie pasuje, ale o wszystkim mógł się dowiedzieć przed dokonaniem rezerwacji czytając dokładnie stronę o hotelu. Dlatego polecam każdorazowo przeczytać opinie.

Booking.com – podsumowanie

Obsługa Bookingu jest prosta, wystarczy poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z zasadami. Zawsze czytajcie wszystko dokładnie, to podstawa. Polecam też założenie swojego konta, to nic nie kosztuje, podajecie jedynie e-mail i dane (i tak wymagane przy dokonywaniu rezerwacji), a korzystanie z portalu jest dużo przyjemniejsze, widzicie np. listę wszystkich aktualnych rezerwacji w kolejności chronologicznej. Nigdy nie zostałam oszukania.

Jeśli macie jakieś pytania, to proszę, zadawajcie je w komentarzach pod tym postem, postaram się na każdy odpowiedzieć i coś doradzić. Bardzo chętnie poczytam też o Waszych doświadczeniach związanych z rezerwacją hoteli, śmiało dzielcie się informacjami, na pewno pomogą one osobom dopiero planującym wyjazd.

Teraz Twoja kolej! Dołącz do społeczności Italia by Natalia: Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod postem. Możesz też zapisać się na newsletter w oknie poniżej.  

194 komentarze do “Booking.com, czyli jak bezpiecznie zarezerwować hotel”

  1. Jeśli pokój nie ma prywatnej łazienki, to powinno być wyraźnie napisane np. „Pokój dwuosobowy ze wspólną łazienką na zewnątrz”. Najlepiej kliknąć zdjęcie miniaturkę pokoju ze znaczkiem +, wówczas rozwija się szczegółowy opis i tam jest zawarta informacja o łazience.

   1. Witam. A jeżeli chcę wynająć prywatny apartament i jest częściowy zwrot za anulowanie rezerwacji 30% i muszę podać nr karty to środki są ściągane od razu czy tylko blokowane. I jak potwierdzam że do rezerwacji doszło? Nie rozumiem tego ściągania z karty.

    1. Obejrzyj dokładnie stronę obiektu. Np. moze być informacja typu „:rezerwuj śmiało, dzisiaj nie pobierzemy opłaty”, ale nie zawsze jest to widoczne. Może być info „płatność w obiekcie”. Albo na dole jest np. info : „Booking pobierze od ciebie opłatę w imieniu obiektu’
     Jeśli masz warunki określone w sposób, o jakim piszesz, to najczęściej na razie zablokują ci kwotę owych 30%, a w dniu, kiedy mija termin odwołania rezerwacji, ściągną Ci gotówkę. Na stronie rezerwacyjnej po lewej stronie wyświetli Ci się w kolumnie całkowita opłata. Potwierdzenie dostaniesz od razu po dokonaniu rezerwacji i data tej płatnosci będzie podana.
     Sprawdź też dodatkowe opłaty: sprzątanie, zameldowanie po godzinach, itp.Ostatnio w Portugalii trafiłam na nocleg, gdzie opłata za zameldowanie po godzinach zaczynała sie od 30 euro i rosła do 50, a nie bylo jej w warunkach rezerwacji. Wyczytałam w opiniach o noclegu sic! Nietrudno sobie wyobrazić, jaka to niemiła niespodzianka. A propos opinii – moim zdaniem najdokładniejsze są rosyjskie, opisują najdrobniejsze detale. Ale po rosyjsku.
     Zrób próbę, tj. kliknij „rezerwuję” i czytaj po kolei. Podasz swoje dane, jedź krok po kroku i sprawdzaj. Masz czas,zanim potwierdzisz, że rezerwujesz. Nawet po ostatecznym potwierdzeniu chyba możesz odwołać? Ofert całkowicie bezzwrotnych ja osobiście nie wybieram, bo zawsze mam z tyłu głowy, że termin wyjazdu jest odległy (u mnie z reguły kilka miesięcy).
     Możesz tez spróbować rezerwacji z opcją „bez przedpłaty”, wybór jest mniejszy, ale trafiają się świetne okazje. Płacisz gotówką na miejscu – moja ulubiona opcja, choć coraz rzadsza.

    2. Napisałam już obszerną informację, ale ją „wcięło”, więc krótko przekażę moją wiedzę. Na ogół po dokonaniu rezerwacji środki są blokowane, a owe 30% zostanie pobrane w chwili, kiedy minie termin odwołania rezerwacji. Jest to napisane na stronie rezerwacyjnej, trzeba sie dokładnie wczytać. Jest tam data płatności, kwota, itp. Sprawdź ew. koszty dodatkowe, typu opłata za sprzatanie, za zameldowanie poza ustalonymi godzinami (potrafi być wysoka!) i inne.
     Możesz też spróbować poszukać noclegu z opcją „bez przedpłaty” – zdarzają się fajne oferty. Ja osobiście zwracam dużą uwagę na warunki odwołania rezerwacji, bo z racji wieku biorę pod uwagę rózne okoliczności. Np. odwołanie miesiąc przed przyjazdem + obciążenie całą kwotą u mnie dyskwalifikuje rezerwację całkowicie.

   1. Jeśli nie został spełniony jakiś warunek, np. na karcie nie ma wystarczającego zabezpieczenia środków w wyznaczonym dniu – to może. Nam też zdarzyło się, że środki były, ale „nie udało się pobrać” i rezerwacja została odwołana prze właścicielkę. Bez ostrzeżenia, w Bookingo sie dziwili, bo powinien najpierw pojawić się komunikat ostrzegający. Podejrzewam dziwne działanie właścicielki, bo po szybkim kontakcie mailowym zarezerwowaliśmy ponownie z cena wyższą o 10 euro.
    Powinnam była zignorować małpę, ale byliśmy całą rodziną w 6 osób i nie chciało mi się szukać na nowo. Polecam kontakt z Bookingiem na infolinii.

 1. Jeśli na stronie Booking.com nic nie piszą o pościeli i ręcznikach w pokojach, to mam rozumieć, że ich tam nie ma?
  Czy jest to już standard, o którym się nie pisze, a jest gwarantowany?
  Pozdrawiam

  1. Jeśli nie ma informacji to znaczy, że są w cenie pokoju, przyjęte jest to jako standard. Wszelkie odstępstwa są wyraźnie podane. Spotkałam się z informacją w przypadku apartamentów, że np. końcowe sprzątanie nie jest wliczone w cenę, lub jest wliczone przy pobycie min. tygodniowym, albo że ręczniki / pościel zmieniane są raz na X dni, ale można dopłacić i mieć wymieniane częściej. Raz spotkałam się z informacją, że ręczniki i pościel nie są wliczone w cenę. Na miejscu okazało się, że chodziło o wymianę, a nie o pierwszy zestaw.
   Pozdrawiam

 2. Czy informacja, że w cenę nie jest wliczone sprzątanie końcowe w wysokości 30 euro znaczy, że muszę ten koszt doliczyć obligatoryjnie, czy jeśli np. sama posprzątam, to opłata nie zostanie pobrana. Z góry dziękuję za pomoc. 🙂

  1. Witaj Gosiu!
   Niestety, ale jeśli jest takowa informacja, to raczej opłaty nie unikniesz. Sprzątanie końcowe praktykowane jest zazwyczaj w apartamentach z kuchnią, do których w trakcie pobytu gościa osoba sprzątająca nie zagląda. Po opuszczeniu apartamentu sprzątaniu podlega wszystko łącznie z myciem lodówki (przynajmniej w teorii), wymianą pościeli, ręczników itp. Być może mogłabyś wynegocjować niższą stawkę za częściowe posprzątanie samemu, ale trudno mi powiedzieć, czy taka opcja ma szansę. Nigdy nie korzystałam z oferty z dodatkowo płatnym sprzątaniem, podobnie jak nie godzę się na oferty z koniecznością wpłaty kaucji. Miałam sytuację, że w gospodarstwie agroturystycznym mieli całe stadko sympatycznych kociaków, które przychodziły do naszego apartamentu zawsze, gdy z kuchni dochodziły zapachy. Wskakiwały na parapet albo na stoliczek na patio, aż pewnego razu zbiły popielniczkę. Winy mojej w tym nie było, ale gdybym wpłaciła kaucję, to nie wiadomo, jak by się ta sprawa skończyła.
   Pozdrawiam serdecznie

 3. Nie rozumiem tego. Chcę pokój jednoosobowy. Klikam tam gdzie trzeba, jest jeden ludzik ale pisze pokój dwuosobowy typu twin. I co to znaczy?

  1. Witaj Dawidek!
   Prawdopodobnie jest to pokój twin (dwuosobowy – dwa małe łóżka) do pojedynczego wykorzystania. Nie każdy obiekt dysponuje pokojami jednoosobowymi, więc sprzedawanie dwójek dla jednej osoby to częsta praktyka. Pokój ten jest tańszy, ale najwyżej o 20-30%.
   Pozdrawiam

 4. Witam,

  Jeśli jest podana cena za pokój dwuosobowy ~200zł, to czy jest to cena za osobę/dobę czy już za dwie jeśli jadę z partnerką?

  1. Witaj Pawle!
   Jeśli nie ma dopisku, że pokój jest do pojedynczego wykorzystania, to cena obejmuje pobyt dwóch osób w ciągu jednej doby. Jeśli wybierzesz pokój i klikniesz „zarezerwuj teraz”, to przeniesie Cię do strony, na której podajesz swoje dane. Będzie też tam wyszczególnione, co obejmuj cena, w tym informacja o maksymalnej liczbie osób w pokoju. Oczywiście możesz opuścić tą stronę nie podając danych bez żadnych konsekwencji.
   Pozdrawiam

 5. Witam
  Proszę o informacje czy mozna rezerwować podając numer karty visa ze zwykłego konta a nie karty kredytowej Podalam numer zwykłej karty visa rezerwujac Toskanie i rezerwacja została dokonań- dałam o
  Bezpłatne anulowanie dzisiaj zarezerwowana w Karpaczu i podałem ta sama kartę jednak dostała ze jest nieaktywna obawiam sie czy nie dostanę takiej informacji pare dni przed wyjazdem do,toskani proszę o poradę czy wyrobić kartę kredytowa dzięki za informacje

  1. Witaj Miko!
   Radziłabym jednak dla spokoju wyrobić kartę kredytową. Nie wiem, jak to możliwe, że przeszła rezerwacja na zwykłą kartę płatniczą, gdyż system bookingu wymaga oprócz podania numeru karty również wpisanie CVV, czyli card verification value. Jest to trzycyfrowy numer, którym autoryzujesz każdą internetową transakcję kartą kredytową. Karta płatnicza tego nie ma. Jest też inna możliwość – czasem obiekt, w którym chcemy zarezerwować nocleg nie wymaga podania zabezpieczenia w postaci numeru karty i można dokonać rezerwacji jedynie wpisując swoje dane osobowe.
   Karta kredytowa to dobra rzecz podczas podróży, nie tylko do sprawnej rezerwacji hotelu. Często można dzięki niej kupić też bilety do muzeów np. do watykańskich oszczędzając w ten sposób czas na stanie w gigantycznej kolejce.
   Pozdrawiam

   1. Nieprawda, każda karta płatnicza ma teraz kod CVV, niezależnie od tego czy jest kartą debetowa czy kredytową

  2. Hej mam problem zarezerwowałam apartament w Gdańsku z świetną lokalizacją świetnymi warunkami ale w stosunkowo bardzo niskiej cenie. Niestety przy opcji kontaktu podany numer jak się okazało nie istnieje. Opcja odwołania rezerwacji bezpłatnej jest, ale bardzo się boje ze gdy już przyjadę na miejsce okaże się ze apartamentu nie ma.

   1. Zadzwoń na infolinię Bookingu. nr 22 306 08 55. Jak już przebijesz się przez katarynkę (wpisz nr rezerwacji, wybierz… itd) to żywy człowiek może sprawdzić Ci rzetelność rezerwacji i ew. skoryguje błędny numer telefonu. Ja korzystam z tej linii i na ogół sobie chwalę. W języku polskim nie działa całodobowo, tzn. wieczorem i nocą działa, tylko w j. angielskim.

 6. Witam,

  Co do rezerwacji z wykorzystaniem karty VISA to nie miałem takiego problemu. Ważne jest, aby korzystać z karty debetowej która jest wypukła (w sensie dane są wytłoczone) – ja osobiście mam taką z Aliora (jest w standardzie do/ podstawowego konta) i rezerwowałem z nią przez bookinga noclegi zarówno w Chorwacji, Anglii, Paryżu ale też Gdańsku i Nałęczowie. Opłaty nie miałem ściąganej bo zawsze stawiam się w wyznaczonym terminie;)

  Korzystając z okazji muszę też pochwalić bloga – super sprawa;) Właśnie planuję jesienny dwutygodniowy wyjazd do Toskanii z narzeczoną i bardzo dużo przydatnych informacji można tu wyczytać.

  Pozdrawiam!

  1. Witaj Stefanie!
   Dziękuję za miłe słowa 🙂 Cieszę się, że moje posty okazały się pomocne w planowaniu Waszej podróży. To główny cel tego bloga – dzielenie się z Wami naszymi doświadczeniami i wiedzą.
   Dzięki za opis Twoich doświadczeń z bookingiem, na pewno nie jeden czytelnik z nich skorzysta 🙂
   Pozdrawiam serdecznie

  2. Uściślijmy, że nie chodzi o samą „wypukłość” karty, a o możliwość dokonywania nią płatności przez Internet. To, czy dana karta debetowa (obojętnie czy płaska czy wypukła) pozwala na taką płatność zależy od banku i tam najlepiej jest zapytać. Moja np. to karta z BGŻ, płaska, debetowa MasterCard – działa wszędzie, bo mój bank mi na to „pozwala”. Dodam, że takie karty płatnicze mają także: Nordea (ja używałam wczęsniej Visa Electron, płaska), Millenium (ale z tego o pamiętam tylko MasterCard, wydawany za dodatkową opłatą) i BZ WBK „na bank” (płaciłam osobiście bez problemu). Nie da rady natomiast zapłacić za bilety lotnicze czy hotel przez Internet kartami BRE Bank (multibank, mbank chyba też nie) oraz PKO (ok 3 lata temu poinformowano mnie, że nie oferują takiej możliwości, ale może teraz jest inaczej, nie wiem).
   Dzięki za info o Bookingu, dotej pory nie korzystałam z osobistej rezerwacji hoteli (nocowałam u „rodziny”, albo rezerwowałam przez biuro turystyczne), więc to duże ułatwienie taki booking ;]

   1. @Picciridda
    Też dużo na ten temat czytałem i masz rację, kartą debetową śmiało można płacić tylko musimy wcześniej sprawdzić czy umożliwia ona transakcje przez internet bądź telefoniczne/korespondencyjne. Ja korzystam z usług mbanku i domyślnie ustawione limity na takie transakcje wynoszą 0 zł, należy więc po prostu zmienić limit – w przypadku tego banku – by móc płacić taką kartą. Ponadto każda karta debetowa posiada kod CVC jest on umieszczany z tyłu karty. Podsumowując nie musimy posiadać karty kredytowej rezerwując hotel, ale należy pamiętać, że niektóre hotele lubią pre-autoryzować transakcję w przypadku rezerwacji i często nawet na naszym koncie może zostać zablokowana kwota rezerwacji hotelu.

    1. Przeczytałam całą dyskusję uważnie i nie mam pojęcia dlaczego odwołano mi rezerwację na Booking.com.
     Za tydzień wyruszam nad j. Garda zarezerwowałam tam przez Booking. com hotel Residence Besass (świetne opinie, cena symatyczna – rezerwowałam z dużym wyprzedzeniem). Do rezerwacji pokoju (dla 5 osób) podałam swoją kartę Viza debetową (kredytowej nie posiadam), kod CVC też podałam – wypełniłam wszystko jak należy. Później hotel zablokował mi na koncie 1euro i potem oddał (pewnie w celach sprawdzenia czy wszystko działa) no okej. I im bliżej wyjazdu tym dostawałam więcej maili o tym, że „nieważna karta kredytowa, zaktualizują ją teraz albo w przeciągu 24h odwołana będzie rezerwacja” i od nowa wpisałam dane – na 24h spokój. Później napisałam maila do hotelu (za pośrednictwem Booking.com) i odpisali mi, że mam się tym nie martwić, wszystko sprawdzili i moja rezerwacja jest aktualna. Mijają 24h, 10 dni do wyjazdu i otrzymuje maila „informujemy, że z powodzeniem odwołano rezerwację” . Ale jak to, i co teraz?..mail do hotelu ponownie, mówią, że nie mają na to wpływu, jak chce to mogę ponownie zarezerwować. Ale już im nie zaufałam.
     Była: Karta debetowa (ale nie wypukła), kod CVC, środki na koncie, możliwość płatności internetowo, uwierzytelnienie mojej karty (bo przecież 1 euro mi zablokowali).
     Więc nie wiem czego im brakowało.
     Efekt był taki, że tydzień przed wyjazdem szukałam nowego hotelu dla 5 osób. Też na Booking. com, tym razem zapłaciłam od razu.

   2. Kartą debetową Multibanku płaciłem w tym roku za bilety Ryanair – da się, kwestia zdjęcia blokady na płatności internetowe.

  3. Hej. Mam pytanie. Czy można za rezerwację noclegu z booking zapłacić kartą debetową? Chcę zapłacić od razu bez możliwości zwrotu itp. Dodam że karta debetowa jaką posiadam ma wypukłe dane. Kredytowej niestety nie posiadam. Będę wdzięczna za info od osób które w taki sposób dały radę kupić nocleg.
   Pozdrawiam!

 7. witaj, wszyscy opowiadają tutaj o rodzajach kart płatniczych itd. Ja z tej rozmowy wnioskuję, że nie należy dokonywać przedpłat np. z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem (zapłacic za hotel) tylko zrobić rezerwację i przyjechać w dniu rezerwacji płacąc w euro w recepcji i tyle. Pytanie moje jest jednak takie, jeśli chcę zapłacić hotelowi z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem za kilkudniową rezerwację to jak mam zrobić przelew w euro skoro konto mam złotówkowe? dzięki z góry za pomoc i wyjaśnienia!

  1. Serwus,
   Tomku, by wykonać przelew walutowy na rachunek hotelu płacąc w PLN potrzebne będą:
   – dane adresowe hotelu;
   – dane adresowe banku w którym hotel posiada rachunek;
   – numer rachunku bankowego hotelu, koniecznie w formacie IBAN – pozwoli to wypełnić automatycznie dane banku docelowego;
   – bankowy kod SWIFT;
   Najważniejsze, w zależności od banku płacąc w „okienku” taki przelew może być płatny i kosztuje (przy braku numeru SWIFT nawet do 100 PLN), choć spotkałem się już z praktyką nie pobierania prowizji za przelew, gdy bank docelowy leży w EU. Sprawdź czy twój rachunek internetowy posiada opcje przelewów walutowych do EU. Rozliczenie następuje po aktualnym kursie waluty. Zawsze gdy chcesz zrobić przelew żądaj od hotelu SWIFTU banku i formatu IBAN to dużo potania przelew.
   Jeszcze jedno, by nie było tak różowo sami nadzialiśmy się na minę w 2008 roku, gdy jako nowożeńcy zapłaciliśmy przelewem 100 EUR na konto B&B w Taorminie. Sam przelew w tamtym czasie kosztował nas 130 zeta, ale najgorsze było to, że mając potwierdzenie dostarczenia środków na wskazane konto, właścicielka B&B zapierała się, że nie otrzymała wpłaty. Kosztowało nas to naprawdę sporo nerwów, a ostatecznie stratę prawie 500 PLN i zmianę hotelu na taki, który honoruje rezerwację bez przedpłaty. Od tamtego czasu nie robimy żadnych przelewów walutowych tytułem rezerwacji. Zawsze korzystamy z karty kredytowej, która bardzo ułatwia życie w podróżowaniu. Pozdrawiam

 8. a ja mam pytanie na które nie mogę znaleźć odp 🙁
  czy cena za śniadanie jest podana za tyle osób ile jest w pokoju czy to jest cena za 1 osobę?
  jeśli np jest napisane – Śniadanie 26 zł, a pokój jest 2osobwy ( namalowane 2 ludki ) to śniadanie wychodzi po 13 zł za osobę czy 26 zł za osobę?

  Bardzo proszę o odp

  1. Witaj Daga!
   Jeśli śniadanie nie jest wliczone w cenę i koszt jest dodatkowo wyszczególniony, to dotyczy on jednej osoby jednorazowo, czyli jednego poranka. Z moich obserwacji wynika, że takie oferty zawsze wychodzą drożej, niż gdy śniadanie wliczone jest w cenę pokoju. Widziałam już oferty, gdzie żądano 12 euro / osobę, to jest dla mnie nie do przyjęcia, żeby śniadanie dla dwóch osób kosztowało 100 zł. Zwyczajnie omijam takie hotele 🙂
   Pozdrawiam

 9. Witam

  Bardzo pomocny wpis:)
  Juz tydzien temu zarezerwowałam hotel w Pradze. (i o glupoto nie zwrocilam uwagi na dwie glowki przy pokoju;) naszczescie sa, wiec maz bedzie mial gdzie spac;))
  Oczywiscie płacic bede na miejscu…
  Obawiam sie jedynie ze pokoj bedzie np. zajty bo nie dokonałam przedpłaty
  mialas kiedys taka sytuacje?

  Jesli drukujesz swoja rezerwacje tlumaczysz ja na angielski?

  1. Witaj Aniu!
   Nie musisz się niczego obawiać, o to właśnie chodzi w bookingu, że nie robisz przedpłaty chyba, że jest ona wymagana, ale w takiej sytuacji po dokonaniu rezerwacji hotel sam ściągnąłby należną kwotę z Twojej karty kredytowej. Nigdy nie miałam takiej sytuacji, poza opisanymi w tym poście małymi problemami nigdy nic więcej nam się nie przytrafiło. Odnośnie potwierdzeń rezerwacji to tak, drukuję i zabieram ze sobą, właśnie wersję anglojęzyczną, gdyby trzeba było coś wyjaśniać. Ale nie trzeba jej tłumaczyć, masz możliwość wydrukowania po polsku lub angielsku 🙂
   Pozdrawiam

 10. Dodam jeszcze ze na wielu forach radza wybierach hotele z opinia powyzej 7,5. Ja osobiscie mam swira na punkcie hotelu wiec sama stwierdzilam ze bede sie kierowac opiniami ponad 8,0;). Dodam rownieze tak ja ty Natalia, ze czesc opini jest „smieszna”, sprawdzalam hotele w ktorych juz spalam (rezerwowane tradycjna metoda) i czesc byla nieprawdziwa:/, np. pan pisal o hotelu 5* ze parking jest oddalony o jakies 300m i biedny musial chodzic z walizkami, oczywiscie pakring byl dalej ale nie bylo problemu by podjechac pod drzwi hotelu i zostawic tam auto na czas zalogowywania sie…. Lub czesto pisze ktos ze pokoj mu sie nie podobal, kazdy ma prawo o zmiane pokoju i jesli kolejny tez jest do d…;) to rozumiem ale jesli nie prosimy o zmiane a potem negatywna opinia…..

  przepraszam ze w dwoch postach ale naszla mnie refleksja;)

  1. Nie przepraszaj, bardzo się cieszę, że dzielisz się z nami swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Dla wielu czytelników, którzy nie mają doświadczenia w tym temacie to są bardzo cenne wskazówki. Ja także kieruję się średnią w opiniach i własnie 8,0 to dla mnie taka granica. A oceny niektórych są czasem bardzo krzywdzące, bo wystarczy dokładnie przeczytać informacje o danym hotelu zamieszczone na stronie booking, żeby wiedzieć, czy i gdzie znajduje się parking, czy jest internet itp. Właściciel jednego z miejsc, w którym nocowaliśmy (bardzo stara zabudowa) spytał przy wykwaterowaniu, jaką wystawimy mu ocenę, bo jeden z poprzednich gości wystawił niską za brak windy 🙂
   Pozdrawiam

 11. Witajcie!
  Mam pytanie odnośnie rezerwacji noclegów na booking.com

  Piszecie, że potrzebna jest karta kredytowa, tymczasem ja (na próbę, w celu sprawdzenia „czy się da”) zarezerwowałam pobyt używając numeru zwykłej karty płatniczej.
  Dostałam potwierdzenie na email itd a rezerwacja jest aktywna na bookingu, mogę sprawdzić ją w każdej chwili. Teraz jestem ciekawa czy ta rezerwacja jest ważna? Czy jest możliwość, że dostanę wiadomość, że hotel ją odrzucił? I czy możliwe jest, że poniosę jakieś koszty?
  Czytałam wyżej, że karty płatnicze niektórych banków mają opcję płatności internetowych i można użyć ich zamiast karty kredytowej. Ja mam MasterCard Debit w mBanku, z wypukłym numerem karty, jest na niej również kod CVC.

  1. Cześć Alicjo,
   Rzeczywiście, wypukła karta kredytowa może przez bank być dopuszczona do transakcji internetowych. Zadzwoń na infolinię mBanku, tam powinnaś otrzymać szczegółowe informacje. Jeśli karta jest dopuszczona do transakcji internetowych to nie powinno być problemu z booking.com Poza tym zawsze możesz wydrukowaną rezerwację przedstawić w recepcji hotelu, która to musi ją zaakceptować.

   1. Super, dziękuję za odpowiedź 🙂 straciłam już nadzieję, że czegoś się dowiem, bo poprzednie strony na których były poruszane podobne tematy były martwe od około 2 lat. A tu – szybka odpowiedź! Jeszcze raz wielkie dzięki!

    1. Ku przestrodze – potwierdzenie faktycznie dostałam, ale niedługo potem wiadomość, że hotel nie mógł przetworzyć danych mojej karty w związku z czym mam dwa wyjścia – podać dane innej karty lub sprawdzić ustawienia tej, którą podałam. Skontaktowałam się z bankiem i prędko sprawa się wyjaśniła.
     Zatem 2 informacje – jeśli bank ma w swojej ofercie transakcje internetowe kartami i karta jest wypukła, to można nimi płacić na bookingu,
     a jeśli są jakieś problemy, to warto skontaktować się z bankiem, ponieważ w moim przypadku okazało się że bank odrzucił preautoryzację, ponieważ hotel wysłał je w takiej formie, jakbym była w tym hotelu i płaciła kartą. Dział wewnętrzny nie „puścił” tej transakcji i stąd ten problem. Po moim telefonie będę musiała jeszcze raz wpisać dane na stronie bookingu a bank przepuści tę transakcję.
     Trochę nerwów, ale na szczęście mBank pracuje 24h i nie musiałam się tym martwić do rana…

     1. Alicjo dziękuję za informację, na pewno okaże się ona pomocna dla czytelników 🙂
      Pozdrawiam

 12. Cześć od razu na wstępie dziękuję za masę przydatnych informacji na temat booking 🙂

  Mam pytanie odnośnie „Pokój typu Twin ze wspólną łazienką” jak to rozumieć ??

  1. Pokój typu Twin różni się od dwuosobowego tym, że ma dwa łóżka pojedyncze, natomiast wspólna łazienka to niestety jedna łazienka na korytarzu, z której mogą korzystać goście z kilku pokoi. Nie korzystałam nigdy z takiej opcji, więc nie jestem w stanie powiedzieć, jak wygląda to w praktyce. Mimo, iż jest to zawsze tańszy pokój, wolę oszczędzić na czymś innym i mieć łazienkę. Jako ciekawostkę dodam, że czasem spotkać można rozwiązanie: „pokój z prywatną łazienką na zewnątrz”. To takie pośrednie rozwiązanie, masz przydzieloną łazienkę wyłącznie dla siebie, ale aby z niej skorzystać musisz wyjść na korytarz i dopiero wejść do środka 😉 Takiej rozwiązanie często spotykane jest w starej zabudowie.
   Pozdrawiam

 13. Witam!
  Mam pytanie dotyczące rezygnacji z rezerwacji na portalu booking.com. Wczoraj dokonałam rezerwacji na apartament w Budapeszcie w następnym tygodniu. Niestety dziś okazało się, że nie będę mogła pojechać z bardzo poważnych przyczyn… Ponieważ wyjazd jest za mniej niż 7 dni to nie przysługuje mi darmowa rezygnacja pobytu. Jednak nie podałam numeru karty kredytowej (nie było to wymagane), więc co mi grozi jeśli posiadają tylko mojego maila i imię i nazwisko? Bardzo proszę o szybką odpowiedź bo sprawa jest pilna. Z góry dziękuję!

  1. Witaj Kasiu!
   Niestety nie spotkałam się z taką sytuacją, ani osobiście, ani z opowieści innych użytkowników. Najlepiej będzie, jeśli zadzwonisz na infolinię booking i poradzisz się, co zrobić. Na pewno uzyskasz potrzebne informacje.
   Pozdrawiam

 14. Witam.
  Na wstępie chciałabym pogratulować stronki 🙂 dużo przydatnych informacji.
  Niedługo wyjeżdżam do Sycylii na 8 dni. Zatrzymujemy się niedaleko Cefalu i myślimy by zwiedzić przede wszystkim zachodnią Sycylie + tureckie schody. Widzę, że opisujesz noclegi w tanich hotelach.
  Chciałabym się dowiedzieć czy jest możliwość nocowania gdzieś na kempingach. Widziałam, że są jednak nie wiem czy trzeba rezerwować je wcześniej tak samo jak hotele. Czy można spróbować na „żywioł” to samo pytanie odnośnie hoteli. Będąc w Chorwacji widziałam wiele tebliczek z napisem wolne pokoje. Co na ten temat myślisz?

  1. Witaj Gosiu!
   Dziękuję za miłe słowa 🙂
   Po sezonie zdecydowanie można „na żywioł”. Sama w tej chwili jestem na Sycylii, śpimy na przemiennie trochę u przyjaciół, trochę w BB, trochę na campingach . Kwatery mamy zarezerwowane, ale na campingi przyjeżdżamy bez rezerwacji i zawsze miejsce się znajduje 🙂
   Pozdrawiam serdecznie

 15. Mam 2 pytanka. Dokonałem rezerwacji przez Booking obiektu w Czarnogórze. Wybierając obiekt byłem świadom, że zgodnie z podaną informacją za anulowanie rezerwacji zostanę obciążony kosztami. W trakcie rezerwacji podałem numer karty kredytowej. Jednak właściciel obiektu nie odpowiedział ani na zadane przeze mnie pytanie ani nie potwierdził rezerwacji podając informację w jaki sposób mogę dokonać wpłaty zaliczki celem dopełnienia rezerwacji. Czekałem 2 tygodnie. Kilkakrotne rozmowy z działem obsługi klienta Booking nie przyniosły rezultatu – otrzymywałem tylko potwierdzenie wysyłanych do właściciela maili, moje próby dodzwonienia się do właściciela również nie przyniosły żadnych efektów, a dziś nawet przedstawiciel Booking gdy dodzwonił się do właściciela nie mógł się z nim dogadać po angielsku, a przy kolejnej próbie połączenia przez osobę rozmawiającą po serbsku nie odebrano telefonu. W związku z tym postanowiliśmy zrezygnować z tej rezerwacji i ją anulować.
  Moje pytanie 1: Czy wobec takiego zachowania właściciela mam prawo do bezpłatnego anulowania tej rezerwacji, czy mimo wszystko zostanę obciążony kosztami? Jak to się ma z prawami konsumenta.
  Pytanie 2: Jak wymóc na Booking pomyślne załatwienie mojej sprawy i jednocześnie przestrzec innych, którzy byliby skłonni skorzystać z tego obiektu, że coś tam jest nie tak?
  Będę wdzięczny za jakąkolwiek radę i pomoc.

 16. Mam pilne pytanie dotyczące zasad rezerwacji przez booking. Otóż zgodnie z treścią artykułu:”Potwierdzam rezerwację jedynie podając numer karty kredytowej, ale ściągnięcie z niej opłaty nastąpi jedynie wtedy, gdy bez wcześniejszego odwołania rezerwacji nie pojawię się w hotelu.” Po czym na końcu wpisu „Ten sam pokój można zarezerwować w ofercie bezzwrotnej i zazwyczaj cena jest wówczas bardzo korzystna. Minus jest taki, że w przypadku zmiany planów pieniądze przepadają, natomiast opłata ściągana jest w momencie dokonania rezerwacji z naszej karty kredytowej. A bank lubi zarabiać, więc przeliczenie z euro na złotówki zawsze jest niekorzystne dla nas” Nie do końca rozumiem zatem jak w rzeczywistości wygląda rezerwacja hotelu gdzie wymagane jest podawanie danych karty kredytowej dla zagwarantowania rezerwacji????tzn w jaki sposób dochodzi do płatności za hotel??? Ponadto podczas procesu rezerwacji na bookingu wyświetla się informacja o następującej treści : Brak opłat rezerwacyjnych! Twoja karta kredytowa potrzebna jest do zagwarantowania Twojej rezerwacji. Po potwierdzeniu rezerwacji Green Bungalows może obciążyć Państwa kartę kredytową”. Zatem moje pytanie jest następujące czy karta zostanie obciążona od razu tj gdy tylko dokonam rezerwacji tzn poprostu zajęcię środków z karty stanie się metodą płatnośći czy może jednak kasa zostanie zajęta dopiero w przypadku gdybym nie pojawił się w wyznaczonym terminie i nie dokonał osobiście płatności w hotelowej recepcji????? Bardzo proszę o pilną odpowiedź:)

  1. Drogi Tomku,
   Jeżeli rezerwujesz hotel w ofercie bezzwrotnej twoja karta kredytowa zostanie obciążona od razu, jednakże przy rezerwacji w ofercie zwrotnej podajesz numer i dane z karty kredytowej w celu zabezpieczenia hotelu na wypadek twojego braku przyjazdu do hotelu lub odwołania noclegu po deadlinie gwarantującym bezpłatne odwołanie rezerwacji np. 7 dni wcześniej. Przykład: odwołujesz rezerwacje po czasie określonym jako bezpłatny (zależnie od hotelu), hotel mając twoje dane kk obciąża ją opłatą np. za jedną noc. Nie przyjeżdżasz wcale hotel nalicza pełną opłatę, Przyjeżdżasz płacisz jak chcesz kk, gotówką (chyba, że wyraźnie jest napisane w rezerwacji, że hotel akceptuje tylko cash) lub inną kartą debetową.
   Artur

 17. Witam. Co oznacza, że bez podania numeru karty kredytowej rezerwacja nie będzie zagwarantowana? Jeżeli go nie podam (bo np. jej nie mam) to ktoś może zająć ten pokój z jakichś przyczyn?

  1. Cześć Radek
   Podanie numeru karty kredytowej zamyka proces rezerwacji pokoju, bez niego rezerwacja się nie dokona. Trzeba tez wspomnieć, że istnieją obiekty, które nie wymagają podania numeru karty, ale to zazwyczaj małe, tanie pensjonaty, a informacja o braku konieczności zabezpieczenia rezerwacji podana jest na bookingowej stronie danego hotelu.
   Pozdrawiam

 18. Witam 🙂
  Informacje zawarte na blogu są bardzo przydatne, odwiedzam różne miejsca w Polsce i Europie głównie góry 🙂 tym razem zabieram się za rezerwację noclegów w Paryżu ( taka odmiana ) i mam pytanie odnośnie opcji noclegu ze śniadaniem, podawane są ceny za śniadanie oddzielnie np. nocleg kosztuje za 2 osoby np. 1300 zł na 4 noce zaś śniadania po 26 zł za osobę, czy ja te śniadania muszę wykupić ? Czy mogę np. nie kupować śniadań w hotelu i zapłacić tylko za nocleg ?
  dzięki za informacje 🙂

  1. Witaj Aga!
   Jeśli śniadanie wliczone jest w cenę pokoju, to podana jest całościowa, jedna kwota. Jeśli cena śniadania nie jest wliczona, to podana jest osobno cena samego noclegu, osobno cena śniadania i nie trzeba korzystać z tej opcji 🙂
   Pozdrawiam

 19. Hej!
  Pierwszy raz chcę zabrać rodzinkę za granice-Czarnogóra.I znalazłem apartament ale widzę w opisie 2 sprzeczności.W jednym miejscu jest napisane Brak opłat rezerwacyjnych i prowizji za płatność kartą kredytową a podczas rezerwacji wyskakują specjalne warunki, że anulowanie rezerwacji wiąże się właściwie z utratą przedpłaty 30%, która może być pobrana w dowolnym czasie z mojej kk.Nigdzie nie ma, że przy przyjeździe mogę płacić gotówką czyli mam rozumieć że cały koszt muszę pokryć z kk?I pełne dane właściciela dostanę dopiero po rezerwacji- ale nie wiem czy będzie kontakt mailowy żeby zapytać się o formę płatności.Z drugiej strony rezerwując teraz a np za tydzień będę miał atrakcyjniejszą ofertę te 30% i tak muszę zapłacić.
  Jednym zdaniem taka oferta już będzie dla mnie wiążąca?
  pozdrawiam

  1. Hej Arek!
   Trochę to zagmatwane, we Włoszech nie spotkałam się jeszcze z podobną sytuacją. Generalnie brak opłat za rezerwację oznacza, że portal nie pobierze od Ciebie opłat manipulacyjnych za rezerwację za ich pośrdnictwem. To normalne i nigdy nie pobiera, opłaty wnoszą właściciele hoteli za możliwość wystawienia swojej oferty. Natomiast to 30% jest opłatą dla hotelu i faktycznie zostanie ściągnięta z karty kredytowej. Jeśli zrezygnujesz z tej rezerwacji wpłata przepadnie. Dlatego ja bym na Twoim miejscu poszukała czegoś, co nie ma warunków specjalnych (na prawdę rzadko się to spotyka) i można bepłatnie zniemić lub odwołać rezerwację. Zdażyło mi się kilka razy robić przedpłaty w tzw. ofertach bezzwrotnych – płatność w momencie rezerwacji – ale zawsze byłam pewna, że własnie w tym hotelu i w tym teminie będą korzystać.
   Pozdrawiam serdecznie

 20. Witam, mam pytanie. Czy w hotelu w którym dokonałem rezerwacji konieczny będzie wydruk rezerwacji, czy wystarczy dowód osobisty by wejść do pokoju?

  1. Cześć Krzysiek,
   Teoretycznie wystarczy tylko dowód, lecz z własnego doświadczenia powiem, że warto wydrukować potwierdzenie rezerwacji po angielsku – opcja do zaznaczenia podczas drukowania rezerwacji. Papierowa rezerwacja może Ci zaoszczędzić nerwów, gdy pani w recepcji będzie chciała dać ci inny niż opłacony pokój lub usługę.
   Pozdrawiam
   Artur

  2. Witaj Krzysiek!
   Nie musisz mieć wydruku, hotel ma wszystkie dane odnośnie rezerwacji. Aczkolwiek ja zazwyczaj zabieram wydruki, ponieważ dają mi szybki dostęp do informacji takiej jak adres, współrzędne GPS czy godziny zameldowania. Nie zawsze można skorzystać z internetu, różnie bywa. Ale wydaje mi się, że od jekiegoś czasu można pobrać potwierdzenie rezerwacji na smartfona.
   Pozdrawiam

 21. Witam!
  Mam jeszcze pytanie odnośnie opłat. Chciałbym wybrać się do Czech. Czy lepiej wybrać Euro czy Korony? I jak to wygląda ze ściągnięciem z karty? Może to banalne pytanie, ale nigdy wcześniej tego nie robiłem… Wybiorę np. Korony, a z karty ściąga mi w złotówkach i pobiera jakąś opłatę za przewalutowanie, czy jak? I jeszcze mam pytanie jak to wygląda, gdy rezerwuję pobyt np. na 2 noce i chcą mi ściągnąć od razu całą opłatę za pobyt. Pobierają i po przyjeździe już się o to nie martwię, czy w samym hotelu mogą jeszcze zażądać jakiejś dopłaty (nie licząc klimatycznego)?

  1. Hej!
   Jeśli masz kartę złotówkową, to tak naprawdę nie widzę większej różnicy, czy wybierzesz euro czy korony. Bank zawsze musi zarobić i niestety policzy Ci po niekorzystnym kursie. Co do rezerwacji bez możliwości zwrotu, to od razu ściągana jest opłata za cały zarezerowoany pobyt, ale opłaty dodatkowe, takie jak m.in. klimatyczne lub np. opłatę za parking lub korzystanie z internetu, za śniadanie (jeśli nie ma go w cenie, a na miejscu zechcesz skorzystać) będziesz mógł bez problemu uregulować na miejscu płacąc choćby gotówką.
   Pozdrawiam

 22. Mam rezerwację na nocleg w pokoju dwuosobowym, ale do pojedynczego wykorzystania (miałam jechać sama). Śniadania są niby wliczone w cenę, ale pokój bez śniadania+dodatkowa opłata za śniadanie i mój pokój to wychodzi ta sama kwota). Jedzie jednak ze mną koleżanka. Czy musimy koniecznie wcześniej zmieniać rezerwację, czy nie ma takiej potrzeby? Czy możemy na miejscu zgłosić dodatkową osobę i dokupić ewentualnie śniadania? Proszę o pilna odpowiedź.

  1. Witaj!
   Zapewnie nie byłoby problemu zrobić dokonać zmian na miejscu (w końcu pokój jest dwuosobowy), jednak ja bym napisała do hotelu maila i albo spróbowała coś ugrać, albo w ogóle odwołała rezerwację (jeśli to jeszcze możliwe) i zrobiła nową. Jeśli cena wychodzi taka sama, to tak chyba będzie najlepiej.
   Pozdrawiam

 23. Hej,
  Pytanie może głupie, ale lepiej mieć pewność.
  Czy jeśli przy rezerwacji jest np cena 333 za 3 noce, a w wyszukiwarce zaznaczyłam pobyt dla 3 osób, to cena za osobę jest 333 dzielone na 3 noce i na 3 osoby?

 24. Hej!
  A ja mam z kolei inne pytanie dotyczące płatności. Mam kartę ING debetową do zwykłego RORu, ma z tyłu kod CVV i często przy internetowych zakupach wybierałem płatność kartą używając numeru mojej właśnie karty, wpisując kod CVV. Dziś zarezerwowałem hotel w Berlinie, jednak booking.com nie poprosił mnie o kod CVV. Podawałem jedynie numer karty oraz dane osobowe (nazwisko, adres zameldowania). Od razu pojawiła się u mnie blokada na rachunku na kwotę rezerwacji, a środki dostępne są o tę kwotę pomniejszone. Rezerwacja nie miała opcji „zapłać później” i była ofertą bezzwrotną (więc zakładałem, że chcą kasę od razu :).
  Teraz moje pytanie: czy moja blokada wkrótce przestanie być blokadą i już przed moim przyjazdem hotel będzie miał kasę, a ja tylko pójdę po klucze czy może hotel mnie poprosi na miejscu o płatność, a po tym jak zapłacę dopiero w hotelu booking zwolni moją blokadę i środki znowu będą dostępne? Nie chcę zapłacić dwa razy 😀 Dziwi mnie to, że nikt nie chciał kodu CVV. Jak będzie wyglądać dalej ten proces z perspektywy pobierania płatności i środków na koncie? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

  P.S. Nie dostałem żądnego maila z booking.com, że kartę odrzucono.

  1. Cześć.
   Z kolei moja sytuacja to taki misz masz twojej i Alicjak.
   Mam kartę debetową Pekao SA z kodem i wszelkimi wypukłościami. Zarezerwowałam hotel w Madrycie podałam nr tej karty, datę ważności i dane, a o kod nie prosili. Niedługo potem dostaję maila że „podane dane karty kredytowej nie mogły zostać przetworzone w celu zagwarantowania rezerwacji” i dwa wyjścia – sprawdzenie danych karty lub jej zmiana. Z mężowską kartą to samo. Ale na koncie niczego mi nie zablokowało.
   Dzwoniłam na infolinię, żeby zapytać się czy moja karta ma możliwość przeprowadzania transakcji internetowych – i ma. Pani powiedziała też, że faktycznie była próba przeprowadzenia transakcji, ale dostarczyli niepełne dane (nie podali kodu CVV) i bank odrzucił.
   Na razie utknęłam i nie wiem co robić – czy próbować skontaktować się z hotelem bezpośrednio i coś tam wskórać / próbować jakoś ożywić tą moją nieudaną transakcję / szukać innego hotelu / wyrobić kartę kredytową?

   Takie tam moje małe wynurzenia^^

  2. Łukasz, ponieważ widzę ze pisałeś komentarz jakiś czas temu, więc możesz powiedzieć jaki był finał tej rezerwacji? Ja dziś rezerwowałam hotel na Krecie za pomocą zwykłej karty debetowej ING i wymagane było podanie tylko numeru karty bez CVV. Dzwoniłam do banku, i potwierdzono, że można dokonywać rezerwacji kartą płatniczą, ale pracownik banku zdziwił się że hotel nie chciał numeru CVV. Nie mam jeszcze żadnej blokady na rachunku. Dziwi mnie jednak że podanie samego numeru karty upoważnia do pobrania kwoty z rachunku… Napiszesz coś więcej kak to się u Ciebie skończyło? Będę wdzięczna 🙂

 25. Mam pytanie, dostałem maila od booking.com:
  „Otrzymaliśmy od obiektu XXX informację, że podane dane karty kredytowej nie mogły zostać przetworzone w celu zagwarantowania rezerwacji.”

  Przypuszczam, że chodziło o tzw. preautoryzację, a ja nie zauważyłem, że nie mam środków na koncie, ale zostały uzupełnione już przeze mnie. Były dwie opcje: podanie numeru nowej karty, lub podanie tej samej i upewnienie się o dostępnych środkach na koncie. Ja oczywiście wybrałem tę drugą. Jak teraz będzie z moją rezerwacją/płatnością? Wyjazd jest za niecałe 2 miesiące. Czy po prostu jeszcze raz w najbliższym czasie hotel będzie próbował preautoryzować, albo pobierać już po prostu opłatę za mój pobyt, czy teraz to ja muszę się zainteresować żeby sprawdzili jeszcze raz itd. i nie cofnęli mi rezerwacji?

  Serdecznie Pozdrawiam.

 26. Hej 🙂 mam pytanie czy jeśli przy rezerwacji hotelu wybiorę płatność przy odbiorze to czy na miejscu mogę zapłacić gotówka czy jedynie mogę zapłacić karta, której dane były podawane przy rezerwacji? z góry dzięki za info 🙂

  1. Na miejscu w hotelu nie trzeba płacić kartą, której dane podało się podczas rezerwacji. Można zapłacić gotówką lub dowolną inną kartą spośród akceptowanych przez dany hotel ( informacja jakie płatności są akceptowane jest na stronie danego hotelu).

 27. Witam. 26 czerwca lecę na Maltę. Dokonywałam rezerwacji na booking i na tą okoliczność musiałam wyrobić kartę kredytową. I teraz mam pytanie. Jak to jest właściwie, czy oni mnie obciążą jeszcze przed wyjazdem, czy zapłacę kartą na miejscu? Mam do zapłaty 8.000, a mój limit dzienny na kredytówce wynosi 4.000. I co w tej sytuacji? Czy pobiorą dwa razy dzień po dniu, czy woógle mnie odrzucą?

 28. Witam. 26 czerwca lecę na Maltę. Dokonywałam rezerwacji na booking i na tą okoliczność musiałam wyrobić kartę kredytową. I teraz mam pytanie. Jak to jest właściwie, czy oni mnie obciążą jeszcze przed wyjazdem, czy zapłacę kartą na miejscu? Mam do zapłaty 8.000, a mój limit dzienny na kredytówce wynosi 4.000. I co w tej sytuacji? Czy pobiorą dwa razy dzień po dniu, czy w oógle mnie odrzucą?

 29. Zarezerwowałam wyjazd na narty w 03/2016 w hotelu we Włoszech .Termin rezygnacji za zero euro upływa za 6 miesięcy i dwadzieścia kilka dni . Dlaczego zatem hotel w miesiącu czerwcu 2015 r pobrał z mojej karty kredytowej kwotę 1200 euro ( koszt wyjazdu to około 4000 euro) . Podobna sytuacja spotkała mnie jak w ubiegłym roku rezerwowałam wyjazd do Włoch na narty w miesiącu 01/2015. Również w okresie kiedy rezygnacja z wyjazdu była bez żadnych opłat w miesiącu czerwcu i lipcu hotel pobrał mi za całość wyjazdu !
  Zastanawiającym jest fakt co by było gdybym zrezygnowała z wyjazdu , czy hotel wróci pieniądze i pokryje koszty przeliczenia euro na złote ?
  Uważam że jest to proceder niedopuszczalny . Zgłosiłam te fakt w Booking i oczekuję na odpowiedż.
  Niezależnie od tego piszę to na forum żeby powiedzieć , że i takie sytuacje się zdarzają.
  Proszę o wyjaśnienie czy poczynania hoteli są właściwe bo dla mnie osobiście nie . Odbieram wrażenie że hotele obracają moimi pieniędzmi o okresie no najmniej 7 miesięcy przed planowanym przyjazdem.
  Oczekuję na odpowiedź i pozdrawiam .

  1. Musisz dokładnie czytać. To że mozesz zrezygnować bez opłat go jedno. Ale zeby mieć pewność ze hotel nie pobierze opłat powinno byc że płacisz później. Inaczej hotel ma prawo pobrać opłatę. Zreszta i tak dobrze ze można rezygnować be opłat. Zazwyczaj hotele które rezerwuje się na ich własnych stronach nie dają takiej możliwości.

 30. Witam, czy jeśli nie mam karty kredytowej a przy rezerwacji podałam numer karty kredytowej osoby z rodziny muszę to zgłaszać hotelowi ? Czy przy przybyciu do hotelu będe musiała pokazać karte?

 31. witam, przeczytałam na stronach internetowych że po odwołanych rezerwacjach mimo wszystko zdarza sie, że hotel pobiera opłatę, mimo zachowanych dat wcześniejszej rezerwacji, czy spotkaliście się z takimi wypadkami, obawiam się ponieważ rezygnowałam 3 razy z takich rezerwacji. Z Booking „jadę” pierwszy raz, proszę mi powiedzieć, czy przed opłatą w recepcji mogę zobaczyć pokój i czy płaci się od razu, pozdrawiam

 32. hej 🙂 mam pytanie, czy jest możliwość zapłacenia wszystkiego na miejscu? ponieważ nie posiadam karty kredytowej :/

 33. Witam
  Od 3 lat rezerwujemy hotele i agroturystki na letni odpoczynek przez booking i nigdy nie było problemow. W tym roku zarezrwowalismy apartament w agroturystyce Bellavista. Po przyjeździe bardzo miła pani w recepcji poprosiła o zapłatę za cały pobyt, mając dobre doświadczenia zapłaciliśmy. Pani zaprowadziła nas do apartamentu i tu nastąpiło zdziwienie ogromne, okazało sie, ze prysznic jest umieszczony w pokrytych starymi kafelkami pomieszczeniu z kratkami sciekowymi w podłodze, na to należy położyć sobie drewniana krate, czyli dobry zaczątek grzybicy. Ze ściany wystaje tylko mała umieszczona na sztywno rurka z siekierą I wtedy właśnie uświadomiłem sobie, ze na bookingu umieszczono zdjęcia kuchni, pokoju, ale nie było zdjęcia łazienki. Teraz mam nauczka, ze należy prosić o przesłanie zdjęcia łazienki jeżeli go nie zamieszczają. Za ponad 260 zł mam wątpliwa przyjemność korzystania z łazienki gorszej niż są na polach namiowych, z których kilka lat temu korzystalismy. Generalnie czuje sie oszukana bo uważam, ze właściciele obiektu celowo nie umieścili zdjęć łazienki. Okazuje sie, ze trzeba być bardzo dociekiwym, aby zamiast wymarzonego odpoczynku nie zafundować sobie stresu.

 34. Hej, a ja mam takie pytanie….może głupie ale pierwszy raz rezerwuje z booking pokoj….otóż za kilka dni wyjeżdżamy do Malezji, zarezerwowałam kilka hoteli, mam potwierdzenie rezerwacji ale nie śćiągnęło mi pieniążków z konta….o co z tym chodzi….czy ściągną mi później z konta czy muszę zapłacić na miejscu? Pozdrawiam

 35. Dzisiaj czyli w czwartek zarezerwowalam pobyt na piątek i sobotę. Niestety ale w ciągu 10 minut zrezygnowałam.. w e-mailu okazuje się że muszę zapłacić całą kwotę… Rezerwowalam e sumie na jutro i szybko anulowalam… Nie trzeba było podawać żadnej karty kredytowej. Mają jedynie moje dane adresowe czy będą mnie ścigać za to?

 36. hej, bardzo wiele przydatnych informacji 🙂
  Mam pytanie. Chciałabym zarezerwować pokój jednoosobowy. Zwykle jest mało takich opcji. Czy mogę zarezerwować pokój dwuosobowy tylko dla siebie?

 37. Witam czy muszę zabrać ze sobą kartę kredytowa do hotelu gdzie dokonałam już rezerwacji przy pomocy tej karty, a płatność będzie gotówka ? Jeżeli karta nie jest na mnie to będzie jakiś problem?

 38. Ja zarezerwowalam hotel w Paryżu z możliwoscia bezlatnej rezerwacji, hotel pobral mo pieniadze z karty od razu i mimo odwolania rezerwacji w terminie do tej pory nie otrzymalam zabranych nieprawnie pieniędzy. Trwa to kuz drugi miesiac a booking pisze ze przvuja nad sprawą. Co mam robic? Czy ktos moze mi pomóc?

 39. ja niestety wmoczyłam właśnie w booking i nie polecam.owszem,wybrałam rezerwacje bezzwrotną,ale powodem rezygnacji było to ze w weekend hotel po 14tej nie dokonuje meldunku i w związku z tym nie mogę przyjechać!Dla mnie dziwne,przeciez meldunku można dokonać na drugi dzień rano,tak przynajmniej byłoby w każdym hotelu w Polsce .mysle ze każdy odrobine szanujący się hotel czy pensjonat powinien w takiej sytuacji zwrócić pieniądze bo jest to zwykłe naciąganie.

 40. Mam takie pytanie.A mianowicie zarezerwowałem miejsce w Czechach poprzez Booking.com. Dostałem od nich maila,w którym czytam: ”
  W przypadku anulowania lub zmian w rezerwacji do 21 dni przed datą przyjazdu, obiekt nie obciąży Gościa opłatą za anulowanie rezerwacji. W przypadku anulowania lub zmian w rezerwacji po tym terminie lub w przypadku niepojawienia się Gościa w obiekcie obiekt obciąży Gościa opłatą w wysokości 30 procent opłaty za cały pobyt .
  Wszelkie opłaty związane z odwołaniem lub zmianą rezerwacji zależą od obiektu i są pobierane przez obiekt. ” i dalej ” Koszt anulowania rezerwacji

  Od teraz: € 158,40

  Odwołaj rezerwację
  Tej rezerwacji nie można odwołać bezpłatnie. ”

  W związku z tym mam pytanie: Jakim cudem mogą ściągnąć ode mnie tą kwotę,kiedy nawet nie znają mojego numeru karty??? Jedynie co mają to mój mail oraz Imię i Nazwisko…

 41. Mam pytanie odnośnie rezerwacji. W opisie hotelu podana jest następująca informacja:

  Children are welcomed in our hotel and lots of services are free of charge for them (e.g. rental of a child’s bed, children dishes etc.).

  Apartments´ description:
  Studio – for 2 persons: 1 room with a kitchen corner, double bed (or twin bed), eventually an extra bed for infant or an extra bed for child under 10 years old, bathroom.

  A pytanie jest następujące, czy mogę zarezerwować to studio dla 2 osób dorosłych i dwójki dzieci (8 i 3 lata) i poprosić o dostawkę dla dziecka 8-letniego?

 42. Witam.
  Ja mam takie pytanie. Czy ktoś ma doświadczenie z rezerwacją jeden dzień przed przyjazdem do hotelu? Pytam ponieważ nasza podróż będzie motocyklowa a takim transportem nigdy nie ma się nwet pewności czy za 2 dni dotrzemy tam gdzie byśmy chcieli. Najlepiej byłoby dla mnie rezerwować dzień szybciej w trakcie już podróży. Czy te formalne sprawy potwierdzenia, kontakt z właścicielem jest do ogarnięcia paroma kliknięciami czy jednak wymaga więcej czasu.

  1. Część,
   może to banalne, ale uważam że w tej sytuacji idealnie sprawdzi się mobilna apka booking. Po wejściu w rezerwacje wyznaczy nawet trasę z miejsca, w którym jesteś do hotelu.

 43. Witam,
  własnie zarezerwowałam pokój w hotelu (w Polsce)
  Inf. na stronie booking.com:
  Obiekt oferuje samoobsługowe apartamenty i nie dysponuje recepcją. Przed zameldowaniem Goście otrzymają kod do wejścia.
  Moje pytanie – w jaki sposób dokonam płatności i od kogo mogę wziąć fakturę (wyjazd służbowy)?
  Jak i gdzie otrzymam kod do wejscia?

  Dziękuję z góry i pozdrawiam

  1. Marysiu, w miejscu, do którego podany jest adres musi być punkt zameldowania, w którym otrzymasz klusze, a później rozliczysz się za pokój. W komunikacie chodzi zapewne o to, że nie ma klasycznej recepcji w tym samym budynku. Na wszelki wypadek napisz jeszcze maila do tego obiektu i poproś o szczegółowie info w sprawie.
   Pozdrawiam

   1. Bardzo dziękuję za odpowiedź!
    A recepcja hotelu sama się odezwała mailowo 😉 – napisali, że kiedy otrzymają przedpłatę (w zasadzie całą należną kwotę), to wyślą kod dostępu do obiektu. Pisze, bo może komuś się również taka informacja się przyda.
    PS. Blog rewelacja!!!

 44. Witam!
  Ja mam pytanie dotyczące śniadania wliczonego w cenę pokoju. Jeśli rezerwuję pokój dwuosobowy do wykorzystania dla 2 osób i widnieje przy nim informacja „śniadanie wliczone w cenę” to jest to śniadanie dla dwóch osób, tak?
  Z góry pięknie dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam:)

  1. Elu dokładnie tak! Jeśli miałabyś pokój dwuosobowy, ale do pojedynczego wykorzystania, to wtedy śniadanie jest tylko dla jednej osoby.
   Pozdrawiam

 45. Witaj Natalio,

  a masz może doświadczenia z innymi krajami? Na niektórych forach ludzie pisza, że np. rezerwując pobyt w Grecji, bez podnia przyczyny własciciele hotełów odwoływali rezerwacje i zostawali na lodzie, już bedąc na miejscu. Miałaś może taką sytuacje?

  Pozdrawiam Tomek

 46. Witam.
  Chcialabym zarezerwowoac nocleg w Pradze. Przy rezerwacji podaje sie numer karty. Przedplata nie jest wymagana. Czy bedac na miejscu moge zaplacic gotowka czy bede musiala zaplacic karta?

  1. Witam
   Możesz zapłacić gotówką, kartą tą lub inną, nie ma znaczenia. Przy rezerwacji jest do zaznaczenia opcja „sposób płatności” , mozesz wybrać możliwość lub zaznaczyć ogolnie (nie pamiętam jak dokładnie brzmi).
   W hotelu i tak zapytają jak chcesz płacić.

   Pozdrawiam i życzę udanego wyjazdu.

 47. Mam pytanie co sie stanie jesli zarezerwuje hotel karta na ktorej nie ma srodkow do zaplaty a w opisie jest ze anulowanie rezerwacji jest bezzwrotne ??? a ja i tak anuluje rezerwacje. Skad sciagna mi pieniadze?? Jakie beda konsekwencje ??

  1. Jeśli wybierasz ofertę bezzwrotną, to opłata za hotel ściągana jest natychmiast po dokonaniu rezerwacji. Jeśli na karcie nie ma środków, to rezerwacja nie dojdzie do skutku. Natomiast w sytuacji, gdybyś rezerwowała normalną opcję z możliwością bezpłatniej rezygnacji i zrezygnowała dopiero w dniach, gdy należy się hotelowi rekompensata, a środków na karcie nie będzie, to niestety nie wiem, ale nie wykluczone, że bank i tak obciąży kartę i pierwsze środki, jakie na nią wpłacisz zostaną przeznaczone własnie na rekompensatę dla hotelu.

 48. witam
  rodzina 2os+2dzieci 7lat
  wybór pokoju z dwoma łóżkami pojedynczymi

  informacja:
  „Bezpłatnie! Wszystkie dzieci do lat 12 – pobyt bezpłatny, jeżeli śpią na obecnych łóżkach. ”
  czy wybranie opcji pokoju z „dwoma ludkami” gwarantuje pobyt dwójki dzieci w cenie opłaty za ten pokój de facto dwuosobowy?

  co w przypadku śniadania?
  – jesli wliczone w cenę pokoju dwuosobowego, dzieci otrzymają posiłek w cenie?
  – jeśli śniadanie płatne dodatkowo, to płaca tylko rodzice, czy opłata za czwórkę?
  pozdrawiam
  a

  1. Witam,
   Powinno gwarantować pobyt dzieci w ramach ustalonej ceny, ręczniki będą dla dwóch osób.
   Śniadanie – trudne pytanie. Czy jest zaznaczony w opisie bufet, czy śniadanie do pokoju ? czy tylko rogalik i kawa ? Mnie byłoby głupio pójść na śniadanie w cztery osoby płacąc za dwie. Chyba przy zameldowaniu należałoby zapytać i ew. zapłacić.

 49. hej a jesli w malej willi na bookingu w rezerwacji nie trzeba bylo podawac karty itd a pisze ze w przypadku nie dojechania trzeba zaplacic 130zl to jak oni niby moga odemnie sciagnac ta kase?

  1. Tego nie wiem, a czy czasem nie było informacji, że aby rezerwacja została potwierdzona, należy zrobić jakąś wpłatę? Osobiście nie spotkałam się z czymś takim we Włoszech, ale w Polsce już tak.
   Pozdrawiam

  1. Jedyny nr telefonu, jaki jest podany przy okazji rezerwacji to ten (przekopiowałam) :
   Numer krajowy: 0223060855
   Z zagranicy lub z Włoch: +48 223060855

 50. Witam,rezerwowałam przez inna wyszukiwarkę,opłaciłam od razu pokój dwuosobowy,ale nie chcieli danych drugiej osoby.Tylko moje imie i nazwisko. Czy to starczy by zameldować dwie osoby ? Pozdrawiam Jaga

 51. Moje pytanie brzmi, czy jeśli dziś zarezerwowałam pokój i od razu zostały pobrane pieniądze z mojego konta, to znaczy że mam już zapłacony pobyt i nie muszę mieć karty , czy oni tylko blokują tę sumę a po przyjeździe muszę dokonać zapłaty ? Pierwszy raz korzystam z booking i bardzo proszę o odp.

  1. Booking nigdy nie bloguje, ani nie ściąga należności, w ogóle nie ponosisz kosztów ich pośrednictwa, robi to hotel. Jeśli zarezerwowałaś bezzwrotnie i pieniądze zostały ściągnięte, to masz pobyt opłacony. Jedynie, co będziesz musiała ewentualnie dopłacić to podatek miejski (nie wszędzie, informacja powinna być podana przy każdym pokoju w punkcie: „nie wliczono w cenę”, ew. dodatkowe łóżko dla dziecka lub śniadanie, jeśli np. nie było w cenie, a na miejscu będziesz chciała skorzystać z takiej opcji.
   Pozdrawiam

 52. Nigdy nie rezerwowałam bezzwrotnie, więc nigdy mi nic nie ściągnęli z karty. Ale skopiowałam Ci ze strony booking.com, to, co na temat widziałam. Czytałam sobie to wszystko dokładnie na początku przygody z rezerwacją na Booking.com.
  ” Państwa karta kredytowa może zostać sprawdzona (preautoryzowana) w celu upewnienia się, że jest ona ważna i znajdują się na niej wystarczające środki. Po sprawdzeniu środki będą z powrotem dostępne. Może się też zdarzyć, że dane Państwa karty zostaną użyte do pobrania sumy za rezerwację w momencie rezerwacji. Dzieje się tak w przypadku rezerwacji pokoi w ofercie bezzwrotnej lub jeśli warunki odwołania rezerwacji, widniejące w zasadach działalności obiektu, nie zostały dotrzymane.”

  Jeśli rezerwowałaś w ofercie bezzwrotnej, to Ci pobrali należność i masz zapłacone. Na miejscu wezmą jeszcze opłate turystyczną w gotówce, 1.5 lub 2 euro od osoby. Dali mi na to nawet osobną fakturę !
  Jeśli to tylko preautoryzacja, to zapłacisz za hotel na miejscu, możesz kartą lub gotówką, jak chcesz. Sprawdź na koncie w banku, czy pieniądze wyszły, czy tylko są czasowo zablokowane. Jesli to drugie, będą dostępne na twoim koncie za parę dni . Dla własnego spokoju sprawdź stan konta i po kłopocie.
  A wszystko jest napisane na stronie Booking.com najczęściej zadawane pytania. Są do wyboru płatności, karty kredytowe, ..różne
  Pozdrawiam i niech ci się wszystko udaje w podróży.

 53. Hej,

  mam pytanie odnośnie rezerwacji za hotel. Złożyłam rezerwację za pomocą karty kredytowej członka mojej rodziny. Czy kiedy pojawię się w hotelu będę mieć problem z zameldowaniem się? Rezerwacja jest na moje nazwisko, jednak karta nie… będę wdzięczna za odpowiedź:) Pozdrawiam

  1. Rezerwowałam kiedyś na kartę osoby bliskiej, ale zaznaczałam płatność gotówką, tak dla własnego świętego spokoju i wszystko było ok. Przyjedziesz, zameldujesz się, zapłacisz i nikt nawet o tę kartę nie spyta. Baw sie dobrze na wyjeździe.

 54. Witam
  ma pytanie co to jest „transaction fee”? dostałam voucher potwierdzający rezerwację hotelu i było tam napisane że taka opłata będzie wymagana od klientów. Skąd mam wiedzieć ile i kiedy to opłacic? Podobno jest to opłata za płatność kartą. Poza tym rezerwując hotel cena ostateczna wzrosła prawie o ok 100zł na dole małym druczkiem było napisane podatki i opłaty. Ciekawa jestem jakie jak za klimatyzacje było podane tylk 4 euro za dzień.. Bo raczej niemożliwe że to opłata za płatność kartą skoro cena pojawiła się odrazu bez wpisywania żadnych danych??

  1. Wydaje mi się niemożliwe, aby była to opłata za płatność kartą. Transakcje płatnicze kartą nie są przecież dodatkowo płatne. Opłata za klimatyzację to też nie może być, bo przecież z klimy nie musisz korzystać, więc doliczanie jej teraz było by niedorzeczne. Myślę, że nie masz wyjścia i musisz zadzwonić na infolinię booking lub odwołać rezerwację i wybrać inny obiekt.
   Pozdrawiam

 55. Witam!
  Mam takie pytanie czy jesli jest wymagana nr karty kredytowej czy wiaze sie to z tym ze gdy zarezerwuje domek to cala kwote pobierzemi od razu z karty ?

  1. Hej!
   To zależy. Jeżeli masz podaną informację, że oferta jest bezzwrotna, to tak. Jeśli podane jest, że przysługuje Ci bezpłatne odwołanie rezerwacji, to nic nie zostanie pobrane, chyba że nie zjawisz się w zarezerwowanym obiekcie bądź dokonasz zmian w rezerwacji po wyznaczonym terminie. Bywa też tak, że do rezerwacji przypisane są warunki specjalne, co jest rzadko spotykane. Musisz dokładnie przeczytać. W warunkach specjalnych może np. być zapis, że obiekt ściągnie w chwili rezerwacji 30% kwoty za nocleg, bądź że odwołać można max. 30 dni przed dniem przyjazdu, a nie 3-5, jak to jest standardowo.
   Pozdrawiam

 56. Poszukuję pokoju dla 2 osób dorosłych i 2 dzieci ( podałam wiek dzieci – 2 i 6 lat). Jedna z propozycji bookingu jest pokój z 3 ludzikami ( max 3 osoby w pokoju). Czy mogę zabookować go dla naszej 4?
  w ofercie jest informacja – Bezpłatnie! 1 dziecko do lat 2 – pobyt bezpłatny, na łóżeczku niemowlęcym.

 57. Witam!
  Świetny post, wiele rzeczy zostało i w nim, jak i w komentarzach wyjaśnionych. Ale jedno drobne pytanie – jeżeli na koncie mam ustawioną walutę PLN i rezerwacji dokonałam w tej samej walucie, to opłata za hotel będzie w PLN czy Euro (cena w euro jest również podana pod PLN) ?

  1. Witam!
   Opłata będzie w euro. Potwierdzenie rezerwacji zawiera cenę w euro. Złotówki na tym etapie znikają.
   Pamiętaj o opłacie typu podatek miejski, jest w gotówce, nie można opłacic go kartą razem z rachunkiem za hotel. Przynajmniej ja tak miałam parokrotnie.

  2. Zgadzam się. Dlatego zawsze radzę, aby w kosztorysie wyjazdu uwzględnić cenę hotelu w euro. Zawsze cena obowiązuje w walucie kraju, w którym jest dany hotel, ostateczna cena w złotówkach będzie zależała od aktualnego kursu lokalnej waluty.
   Pozdrawiam

 58. Witam
  Mam pytanie. Zrobiłem rezerwację przez booking i nie wiem jak dokonać płatności.
  Informację w rezerwacji mam następującą: Cena „520zł”. i poniżej „Zapłacisz podczas pobytu w obiekcie Relax Apartment”.
  Kontaktowałem się z osobą(opiekunem) obiektu i Pani mi powiedział że jakoś booking pobiera mi z karty i że nie mam możliwości płatności na miejscu.
  Nie wiem jak zapłacić???
  Dodam że termin mam dopiero w czerwcu i może dlatego(chociaż jak jestem zdecydowany, to chyba powinienem jakoś móc już zapłacić)???
  Proszę o pomoc.
  Dziękuje
  Marcin

  1. Witaj Marcinie,
   Nie wiem, jak dokładnie wygląda Twoja rezerwacja, ale miałam podobny przypadek. Otóż przy niektórych rezerwacjach jest zaznaczone, że opłata zostanie pobrana z karty w jakimś określonym przedziale czasowym, a jeśli bezpłatnie odwołasz rezerwację, to Ci te pieniądze zwrócą zgodnie z warunkami na stronie. Albo nie zwrócą, jeśli to są specjalne warunki odwołania rezerwacji. Najczęściej te szczegóły są pod „Ważne informacje” na stronie obiektu.
   Jeśli takie są zasady Twojej rezerwacji, to spokojnie czekaj, sądzę, że pobiorą pieniądze w stosownej chwili i na pewno będziesz miał pobyt opłacony. Ale je dobrze monitoruj, bo zdażaja się pomyłki, na ogół naprawiane bez problemu. A jeśli ci nie pobiorą, to faktycznie zapłacisz w czasie pobytu, zgodnie z zapisem w rezerwacji, kartą lub gotówką, jak wolisz. Wpisanie karty nie oznacza konieczności jej użycia. Jeżeli masz potwierdzenie rezerwacji, to nie musisz sie martwić, że noclegu nie opłaciłeś wcześniej. Jeśli wystąpi jakiś problem dostaniesz wiadomość od Booking .
   Ja wówczas zrezygnowałam z rezerwacji, bo nie lubię, jak moje pieniądze chodzą poza moją kontrolą, a prawo pobrania zaliczki w dowolnym momencie wydawało mi się takim przypadkiem. Co innego, kiedy sama robiłam przelew z zaliczką do właścicielki apartamentu. Z ostrożności nigdy nie rezerwuję hotelu, jeśli mam podać magiczny numer z drugiej strony karty. Każdemu zalecam taką ostrozność, jesli nie chce, żeby dane karty „chodziły” pomiędzy Booking a hotelami. A takie przypadki się zdarzały.
   Booking.pl ma na swojej stronie dane do kontaktu z konsultantem, można wysłać e-mail lub zadzwonić. Dzwoniłam i korzystałam, bez problemu uzyskałam informacje. Łączyłam się z Biurem Obsługi Kienta, nie pamiętam numeru tel.
   Życzę udanego wyjazdu.

 59. Witam,
  Dokonałam rezerwacji 2 miesiące temu ,ściągnięto z konta należność ,a na dwa dni przed wyjazdem otrzymałam maila ,że mieszkanie nie jest dostępne.Właściciel obiektu nie chce rozmawiać.
  Co robić?

 60. Witam,
  Dokonałam rezerwacji 2 miesiące temu ,ściągnięto z konta należność ,a na dwa dni przed wyjazdem otrzymałam maila ,że mieszkanie nie jest dostępne.Właściciel obiektu nie chce rozmawiać.
  Co robić?
  Na rezerwacje innego mieszkania w tym okresie i tej cenie nie ma już szans

  1. Witam,
   Jeśli przez Booking, spróbuj zadzwonić pod nr 223060855, chyba czynne całą dobę. Pomogą i załatwią coś w zamian. Podasz nr rezerwacji i kod. Wejdź w swoja rezerwację, na dole jest odsyłacz do Pomocy:
   „Odwiedź nasze Centrum Pomocy „. Można tez wysłać e-mail, ja dzwoniłam i to późno. Pomogli, ale miałam trochę inny problem.
   Życzę pozytywnego załatwienia.
   M

  2. Kasiu,
   Proszę, napisz jak skończyły się Twoje perypetie, może komuś się przyda Twoje doświadczenie.
   Pozdrawiam i życzę udanej podróży.
   M

 61. Hej. Wybieram się w lipcu na Sycylię, z reguły planując wyjazdy używam booking, ale tym razem zastanawiam się czy nie jechać „w ciemno” i szukać prywatnych kwater na miejscu? praktykowałaś kiedyś taki sposób szukania noclegu we Włoszech? Parę lat temu w ten sposób szukaliśmy noclegu w Chorwacji na wyspie Krk i nie dość, że znaleźliśmy prawie od razu to jeszcze w niezłej cenie. Zastanawiam się czy na Sycyli też ma to sens, czy raczej jest to droższy sposób niż rezerwacja na booking. Z góry dzięki za podzielenie się doświadczeniami 🙂
  Pozdrawiam!

 62. Czesc mam pytanie … zarezerwowalem nocleg na booking, za ktory mam zaplacic na miejscu .. nie wpisywalem zadnej mojej karty numeru ani nic .. wpisalem tylko imie i nazwisko i maila . pisze ze jesli odwolam rezerwacje bede musial zaplacic 50% ceny .. powiedzcie mi .. jak oni niby to sciagnal skoro nie maja mojej karty dzieki z gory

 63. Cześć, mam problem z Bookingcom, a mianowicie zarezerwowałem pobyt jesienią poprzedniego roku, potwierdzony kartą kredytową. Do lipca mam czas na opłacenie, natomiast chciałem uczynić to teraz i tu pojawia się problem, nie mogę znaleźć przycisku zapłać, czy coś w tym rodzaju. Jest widoczna rezerwacja z dniami, które pozostały na bezpłatne odwołanie, ale jak zapłacić to już nie wiem?

  1. Nie bardzo rozumiem, co Ci sprawia kłopot.
   Gdzie i w jakiej formie masz napisane, ze czas na zapłacenie jest do lipca?
   Czy masz napisane w rezerwacji, że zostaną Ci ściągnięte jakieś pieniądze, np. w lipcu, 30 dni przed terminem przyjazdu? (Booking albo obiekt pobierze zaliczkę? ) Jeśli tak, to sami ściągną, a jeśli cos nie wyjdzie, to będą przysyłać informacje na pocztę i wcale nie odwołają Twojej rezerwacji od razu. W zeszłym roku hotel w Mediolanie bombardował nas, że coś nie gra z kartą, a nasz bank informował, że były nieudane próby wejścia na konto. Ale nie „wyrzucali” nas z rezerwacji, tylko prosili o sprawdzenie. Zmieniliśmy nr podanej karty i było ok.

   Jeśli nic nie masz napisane o przedpłacie (opcja: zapłać w obiekcie), to w ogóle nie ma sprawy. Zapłacisz po przyjeżdzie gotówką albo kartą, sposób płatności też jest wyszczególniony w rezerwacji. Prywatne apartamenty często chcą gotówkę, hotele dopuszczają jedno i drugie. Data bezpłatnego odwołania jest po prostu informacją i tyle. Nie obliguje do płacenia przed przyjazdem.

   Nie ma w potwierdzeniu rezerwacji opcji „zapłać teraz” albo jakiejś podobnej jak w sklepie internetowym.
   Zawsze możesz o swoją rezerwację zapytać u źródła, Booking.pl ma na swojej stronie dane do kontaktu z konsultantem, można wysłać e-mail lub zadzwonić. Dzwoniłam i korzystałam, bez problemu uzyskałam informacje.
   Nie martw się i baw się dobrze na wyjeździe.
   Pozdrawiam.

  2. Witaj Andrzeju,
   Ale dlaczego chcesz zapłacić teraz, a nie po przyjeździe? Płatności kartą kredytową zawsze trochę przedroży, gdyż bank przeliczy Ci środki po niekorzystnym kursie. Szczerze mówiąc to nie mam pojęcia, jak to zrobić. Ja zawsze preferuję płatność na miejscu, dlatego właśnie korzystam z tego portalu
   Pozdrawiam

 64. Cześć,
  właśnie pierwszy raz zarezerwowałam hotel przez booking.com – wybrałam opcję „Przedpłata nie jest wymagana” i teraz nie wiem czy cały koszt zostanie zablokowany i ściągnięty z mojego konta czy te pieniądze będę mogła wypłacić i zapłacić za hotel w euro (gotówką) w hotelu. Oczywiście co za tym idzie – czy nadal nie będę miała obciążonego konta?

  Dziękuje i pozdrawiam,
  Julia

  1. Witaj Julio,
   Jak najbliżej będziesz mogła zapłacić na miejscu gotówką. Informacja o przedpłacie dotyczy sytuacji, gdy rezerwowany obiekt chce otrzymać jakąś część kwoty jako zabezpieczenie na wypadek odwołania rezerwacji. Jest to coś na kształt zaliczki i dotyczy niewielkiego procentu oferty booking. Co innego to oferta bezzwrotna, tańsza, ale oznaczająca, że hotel natychmiast po rezerwacji ściągnie należności z karty kredytowej.
   Pozdrawiam

 65. W przypadku wyboru pokoju 2 osobowego ze śniadaniem, rozumiem że w ceną pokoju wliczone jest śniadanie dla dwóch osób. Pozdrawiam,

  1. Zgadza się, jeśli jest to dwójka dla dwóch osób, bo zdarzają się też sytuacje, gdy hotel przeznacza dwójkę dla jednej. Nazywa się to pokój dwuosobowy do pojedynczego wykorzystania.
   Pozdrawiam!

 66. Droga Pani Natalio,
  Zapewne wiadomo Pani, że sytuacja z robieniem rezerwacji dzisiaj uległa duzym zmianą.
  My wynajmujemy pokoje w Zakopanem i znamy ten przedmiot od podszewki.
  Zwróciła uwaga odnośnie krytykowania, rzeczy, które nie były przedmiotem reklamy.
  Ludzie wybieraja naszą lokalizacje z różnych powodów, ale dokładnie znaja nasze położenie. Tak wiec zawsze zdumiewają nas uwagi i minus przy lokalizacji.
  Jestesmy blisko szlaków turystycznych nie reklamujemy się, że jestesmy w centrum miasta, czyli praktycznie nie powinien wybrać nas klient który przyjeżdża na 2 noclegi żeby szlifowac bruk na Krupówkach. Niestety zostalismy wybrani a potem otrzymujemy opinie, która obniża naszą średnią.
  O opiniowaniu można pisać dużo historii ale nie o to mi chodzi. Znalazłam Pani bloga w poszukiwaniu rozwiązania dotyczącego waluty.
  Reklamujemy nasze pokoje na tripadvisor gdzie nigdy nie bylo mozliwości określania ceny za pobyt w złotówkach. Dawniej jedyną mozliwą waluta był dollar, bo jak stwierdził z oburzeniem ich pracownik „jesteśmy firmą Amerykańską”. Ostatnio sytuacja ta uległa polepszeniu bo TripAdvisor dodał jeszcze kilka innych walut. Nie sypiam po nocach bo potwierdziłam rezerwacje na sezon Noworoczny dla grupy ludzi (cena w dollarach). TripAdvisor otrzymał 50% zaliczkę plus ich 17% service fee. Do grudnia jeszcze daleko a ja z niepokojem patrzę jak dollar traci na wartości. Pieniadze nie dostanę aż dopiero 2 dni po zameldowaniu zostaną dollary przesłane na konto PayPal a oni z koleji wymienią je po własnym kursie, bo nie ma możliwości przelania ich na nasze dollarowe konto. Jak to mówią lepsze deco handlu niż kilo rzemiosła.
  Zastanawiam się co z tym robić. Czy zerwać z TripAdvisor, czy jest waluta której relacja do złotówki była by bardziej ustabilizowana; np Euro. Może przy Euro nie musieli bysmy korzystać z PayPal niekorzystnego przewalutowania. Bardzo będę wdzięczna za jakiekolwiek informacje.
  Pozdrawiam
  JulaWeg

 67. Bardzo negatywne opinie o współpracy z booking.com. Całkowicie nie polecam tej firmy. Kompletnie nie obchodzą ich klienci i ich problemy.

  Zostaliśmy z całą rodziną wyrzuceni z hotelu na próg, pomimo poprawnie przeprowadzonego zamówienia dwóch pokoi. Uzasadnieniem było, ze sekretarka już wyszła i nie dostaniemy naszych pokoi. W rezultacie musiałem w nocy przejechać samochodem dodatkowe 1000 km! W nocy i w deszczu.

  Odpowiedź bookingu – w skrócie – to wasz problem – my jesteśmy tylko pośrednikiem.

  MASAKRA!!!!!

  Jeżeli macie możliwość – korzystajcie z innych sposobów rezerwowania hoteli.

 68. Mam pytanie zwiazane z rezerwacja i oplata. Nie wiem czy tez tak mialas, ale gdy ja skladalem rezerwacje zostalem obciazony na karcie kredytowej. Wtedy myslalem ze jest to cala cena za moj pobyt, mylilem sie… W dzien przyjazdu zostalem naliczony oplata klimatyczna, +uwaga, cena calego pobyty, ktora zaplacilem miesiac wczesnie.

  1. Michale, czy Twoja rezerwacja miała w opisie wybranego lokum adnotację „Booking pobierze od ciebie opłatę w imieniu obiektu”? Wówczas faktycznie ściagają z karty w momencie rezerwacji ale na potwierdzeniu rezerwacji jest wielkimi literami ZAPŁACONO. Ja wówczas drukuję to potwierdzenie również po włosku i jest ok. Tak było w Neapolu. Nawiasem mówiąc przy rezygnacji w ramach bezpłatnego odwołania pieniądze odesłali mi w ciągu 24 godzin (innym razem, przy innej rezerwacji).
   Może miałeś tylko zablokowane pieniądze na karcie? Tak miałyśmy z siostrą w Mediolanie. Ale płaciłyśmy w hotelu gotówką, a z kartą było wszystko ok.
   Ja mam naprawdę dobre doświadczenia z Bookingiem, w razie wątpliwości dzwonię i zawsze jestem bardzo kompetentnie załatwiona.
   Pozdrawiam.

 69. Pani Natalio mam pytanie odnośnie rezerwacji przez booking.com dla tych co nie posiadają karty kredytowej. Istnieje możliwość aby zaznaczyć w opcjach „Rezerwacja możliwa bez karty kredytowej” ale niestety ilość hoteli jest bardzo mała i oferty nieciekawe.
  Jeżeli chodzi o opcję „BEZPŁATNE odwołanie rezerwacji przed X” i „PRZEDPŁATA NIE JEST WYMAGANA – zapłać w obiekcie” – to znaczy, że nie mogę skorzystać z takiego hotelu, który ma w ofercie te dwie opcje jeżeli nie posiadam karty kredytowej?
  Bo myślałam, że jak nie mam karty kredytowej to działa to na zasadzie takiej, że rezerwuję jakiś hotel np. w Singapurze od 10.10.2017 r., BEZPŁATNE odwołanie rezerwacji jest przed 9.10.2017r. (nie dokonuję żadnego odwołania), przyjeżdżam do hotelu i płacę tam całą kwotę gotówką.

  1. Weroniko! Z moich doświadczeń wynika, że rezerwacja bez karty kredytowej jest możliwa, ale jakiś nr karty na ogół trzeba podać. Kilka rezerwacji zrobiłam w ogóle nie posiadając karty kredytowej, raz musiałam się podeprzeć kartą siostry, która ze mną jechała. Istotnie, w wielu przypadkach karta jest wymagana tylko jako zabezpieczenie? potwierdzenia rezerwacji. Ja w Bookingu najczęściej korzystam z karty Mastercard, zwykłej debetowej. Podaję nr karty, ale wybieram te rezerwacje, w których nie jest potrzebny nr CiV. Jeśli jest wymagany, to najczęściej rezygnuję z tej rezerwacji. Nigdy nie miałam problemu z tego powodu, oczywiście, o ile rezerwacja była z adnotacją „PRZEDPŁATA NIE JEST WYMAGANA – zapłać w obiekcie”. Zwróć uwagę na rubrykę „Ważne informacje”, czasem kryje drobne pułapki, np. kaucję, opłatę za sprzątanie, opłatę za późne zameldowanie, itp. Takich rezerwacji też unikam, ale czasem się nie da inaczej.
   Kartą kredytową obecnie posługuję się tylko wtedy, kiedy będzie pobierana opłata, np. 30 dni przed terminem przyjazdu.

 70. Witam serdecznie
  wielkie dzięki za ten post, dopiero zaczynam przygodę z booking.com Twój wpis jest bardzo pomocny 🙂 Ja mam pytanie dot. czasu rezerwacji – czy np. jesli planuję wyjazd w sierpniu 2018 teraz będę miała lepsze oferty czy jest to bez różnicy czy zarezerwuje teraz czy np. w kwietniu?

  1. Witaj,
   tak daleko jeszcze w planowaniu podróży nie sięgałam, ale na Wielkanoc 2018 owszem, już zarezerwowałam noclegi w Palermo. Zarezerwowałam też w Kalabrii przed i po Wielkanocy. Ogólnie zaczynam wybierac i rezerwowac noclegi po kupieniu biletów na samolot. Np. ma majowy wyjazd na Sycylię w ubiegłym roku rerzrwowałam noclegi w listopadzie, czyli pół roku wcześniej. Nie wiem, czy uzyskuję lepsze ceny za te wybrane noclegi, ale mam większy wybór, więc łatwiej o oferty z jakimiś zaletami. Np. dogodne położenie względem komunikacji publicznej, ilość pojedynczych łóżek w apartamencie, powierzchnia pokoju, ocena itp. Szczególnie ważne jest to, jeśli jedzie się w większym towarzystwie niż dwie osoby.
   Zawsze wybieram noclegi z możliwością odwołania, choć czasem idę na kompromis z własnymi zasadami, np. częściowa przedpłata na miesiąc przed przyjazdem. Poza tym niekiedy dokonuję korekty wyboru, bo np. zmieniam kolejnośc objazdu regionu, albo zostawiam dwa warianty. Nawet po zarezerwowaniu zdarza mi sie przeglądać oferty,bo może trafić się jakaś promocja, np hotel ze śniadaniemw dobrej cenie. Ale zawsze najpóźniej na dwa miesiące przed wyjazdem rezygnuję z tego, z czego nie zamierzam skorzystac, żeby nie robić w konia właścicieli.
   Mój wielkanocny pośpiech sie opłacił, bo właściciel naszego wielkiego apartamentu w Palermo już wynajął pozostałe, a noclegi w Lamezji u „mojego” właściciela kosztują o 10/dobe euro drożej,czyli zaoszczędziłam 30 euro. Za to dokupienie czwatrego noclegu w hotelu Reggio di Calabria kosztuje mnie drożej, bo bliżej świąt.
   W kwietniu raczej jest już duży ruch na stronach rezerwacyjnych, ale nie wiem, jakie są twoje preferencje i możliwości. Ja realizuję wyjazdy niskobudżetowe i z reguły wybieram apatamenty przy kilkudniowych pobytach, ew. hotele z prawdziwym śniadaniem, jeśli mam zamiar całe dnie zwiedzać jak np. w Rzymie czy Mediolanie.
   Życzę udanych wyborów. M

 71. bardzo fajna i pomocna strona i cala dyskusja. Rozumiem, że jesli jest napisane „przedpłata nie jest wymagana-zapłać w obiekcie” mogę to uczynić gotówkowo? Pozdrawiam!

   1. Dziękuję za odpowiedź – mam jeszcze jedno pytanie – co należy wydrukować jako potwierdzenie rezerwacji ? Mail od booking ?

    1. W mailu powinien być plik pdf „potwierdzenie rezerwacji”, przynajmniej ja taki otrzymuję, ale mam konto na booking. Ale wiesz co? Podczas ostatniego wyjazdu nie drukowałam, zainstalowałam ich aplikację i tam wszystko elegancko widać. Zazwyczaj nikt nie prosi o potwierdzenie, hotel ma ją w systemie lub sam drukuje na własne potrzeby, mnie wydruk przydał się do tej pory tylko raz, gdy właściciel twierdził, iż zarezerwowałam dwa pokoje. Pisałam o tym w poście. Kiedyś, gdy internet w roomingu nie był tak powszechny, wydruki były praktyczniejsze, choćby do odczytania adresu. Teraz już nie drukuję 🙂

     1. Spróbuj założyć koto booking, to naprawdę jest pomocne, a na pewno znajdziesz potwierdzenie w zakładce „rezerwacje”.

 72. Witaj Natalia!
  Jeśli zaznaczyłam pobyt na 4 dni dla dwóch osób (twin room) i pojawia mi się koszt 400€, to jest to cena od osoby, czy za pokój (czyli po 200€ za osobę)?

  1. Witaj Mileno,
   To zależy, w którym miejscu się pojawia ta kwota. Generalnie zawsze cena dotyczy całego pokoju, natomiast pytanie, czy w Twoim przypadku nie jest to też cena za cały pobyt. Spróbuj przejść dalej i zobacz, co Ci wyskoczy w podsumowaniu.
   Pozdrawiam

 73. Witam,
  5 dni temu rezerwowalam hotel Sciali w Vieste na wrzesień 2018. Oferta z możliwością bezpłatnej anulacji i „przedpłata nie jest wymagana – zapłać w obiekcie”. Wiem, że hotel może dokonać preautoryzacji, jednak interesuje mnie to w jakim czasie od rezerwacji? Oczywiście potwierdzenie rezerwacji mam, ale preautoryzacja nie została zrobiona (jak narazie). Ciekawi mnie, czy mogę sobie dalej schodzić z konta rachunkami i zakupami, poniżej ceny hotelu, czy pilnować się przez te 8 miesięcy z tym, żeby „w razie W” były środki na preautoryzację (płaciłam „wypukłą” kartą debetową z PKO)? Czy hotele zawsze blokują kwotę, czy zdarza się, że nie wszystkim i preautoryzują tylko niektóre karty – jak często tak się zdarza?

  1. Witam,
   Nie ma żadnych reguł, co do preautoryzacji. Na ponad dziesięć moich rezerwacji dwukrotnie hotel zablokował mi kwotę na karcie, praktycznie zaraz po rezerwacji. Późniejsza blokada środków mi sie nie przytrafiła. Poczytaj w opisie obiektu na Bookingu, czy nie ma tam czegoś w rodzaju „miesiąc przed przyjazdem hotel…”, jesli nie – to spokojnie czekaj na wrzesień. W najgorszym wypadku przy braku środków przyślą Ci e-mail z prośbą o sprawdzenie w banku i dadzą Ci co najmniej 24 godziny na sprawdzenie (czyli na załatwienie pozytywne stanu konta). Więc załatwisz problem, jakbyś miała problem ze zmieszczeniem się w czasie, to dzwoń do Bookingu. Konsultant pomoże Ci, może np. przedłużyć czas oczekiwania na załatwienie sprawy z kartą.

 74. Witam serdecznie,
  chciałabym zarezerwować pokój na booking, moje pytanie brzmi: czy możliwa jest rezerwacja bez podawania numeru karty, jeśli wyświetlone są komunikaty: „BEZPŁATNE odwołanie rezerwacji przed godz. 23:59 w dniu 27 lutego 2018” oraz „PRZEDPŁATA NIE JEST WYMAGANA – zapłać w obiekcie”, czy mimo wszystko jest to koniecznie, w przypadku, gdyby dana osoba miała się nie pojawić? Oraz czy jeśli chciałabym zarezerwować pokój dla kogoś, mogę zrobić to ze swojego konta i jest wówczas możliwość w czasie rezerwacji podać dane odpowiedniej osoby, czy też nie jest możliwe zarezerwowanie pokoju dla innej osoby? Dodam, że sama nie będę nocować w tym obiekcie, ale mam możliwość bycia podczas meldunku w tym hotelu.
  Pozdrawiam, Julita

  1. Rezerwacja bez karty jest możliwa, jesli jest komunikat „rezerwacja bez karty kredytowej’. Na ogół nr karty trzeba podać, często bez numeru identyfikacji (ten magiczny na odwrocie), czasem jednak też jest wymagany. Rezerwacja dla kogos jest mozliwa, masz tam pole „nazwisko gościa”. Jak zaczniesz rezerwację to wszystko po kolei się pokazuje. Możesz przerwac w dowolnym momencie, nawet po wypełnieniu wszystkich pól, po prostu nie zaakceptujesz. Możesz też natychmiast po zarezerwowaniu odwołać (skoro bezpłatne odwołanie jest przewidziane), jeśli na gotowym potwierdzeniu coś ci się nie spodoba, np.” odkryjesz” dodatkowy koszt, który przegapiłaś.
   Rezerwacja dla kogoś ma pewną pułapkę z Nr karty kredytowej. Jeśli zarezerwujesz na swoją kartę, hotel może nie chciec przyjąć opłaty inną kartą. Gotówką pewnie przyjmie, z inną kartą mogą być kłopoty, więc gośc moze znaleźć sie w głupiej sytuacji. Autentyczne : mężowi rezerwację zrobiła żona na swoją kartę, hotel odmawiał przyjęcia karty goscia, czyli męża, a był to drogi hotel z dużą iloscią gwiazdek, idiotyczna sytuacja, Kłopotu było co niemiara.

   1. Bardzo dziękuję za odpowiedź! 😉 Mam jeszcze jedno, ostatnie pytanie, czy możliwa jest opłata gotówką, czy zawsze odbywa się to za pomocą karty, bądź jest gdzieś informacja o tym w jakiej formie odbywa się opłata? 😉 Przepraszam za tak banalne pytania, jednak nigdy nie rezerwowałam pokoju przez internet i obawiam się, że zrobię coś źle 🙂

    1. Opłata gotówką jak najbardziej, również w hotelu zarezerwowanym z kartą. A w przypadku apartamentu nawet czasem jest uwaga „obiekt przyjmuje płatność tylko gotówką”.
     Generalnie w opisie obiektu na stronie Booking są często pozycje”przedpłata”, albo uwaga, ze Booking pobiera opłatę w imieniu obiektu, albo znaczki kart akceptowanych przez obiekt, itp. W gotowej rezerwacji też jest pozycja „przedpłata” np. z adnotacją, że obiekt nie pobierze przedpłaty. Gdyby obiekt nie przyjmował gotówki sadzę, że też by było w warunkach, ale nigdy się z tym nie spotkałam.
     Nie martw się, sam proces rezerwacji jest prosty, cały czas wszystko kontrolujesz, masz to wypisane na ekranie i przed przejściem dalej jest uwaga „sprawdź swoją rezerwację” (albo jakos podobnie?). Najważniejsaza jest możliwość odwołania i to, czy od razu ściagają opłatę. To masz wypisane wyraźnie na ekranie po lewej stronie.
     Jeżeli rezerwacja jest „odwoływalna”, a Booking pobiera od razu opłatę, to i tak po odwołaniu odeślą ci te pieniądze na konto. Raz z tego skorzystałam i odesłali po 24 godzinach. Złych doświadczeń nie mam.
     W razie wątpliwości zadzwoń do nich po zarezerwowaniu i dopytasz, korzystałam już dwukrotnie z pomocy konsultantów, miałam niejasno określone wówczas opłaty i bardzo życzliwie wszystko załatwili. Telefon Booking.com +48 223060855, miejski numer, żadna parszywa infolinia jak w Wizzair.

     1. Dziękuję bardzo za wszystkie wyczerpujące odpowiedzi i wskazówki! Zarezerwowałam pokój bez większych problemów, jak zwykle niepotrzebny stres 😉 Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam!

 75. Witam wszystkich!
  Mam spostrzeżenie i pytanie zarazem. W tym roku rezerwowałam noclegi we Włoszech (przez Booking) kilkakrotnie i mam wrażenie, że warunki rezerwacji się pogorszyły.
  W poprzednich latach noclegi z możliwością bezpłatnego odwołania miały termin odwołania bliski terminowi noclegu, czasem był to nawet jeden dzięń, czasem tydzień. Opłata w przypadku niestawienia się na noclegu najczęściej obejmowała kwotę równą cenie pierwszego noclegu. Wprawdzie nigdy nic takiego mi sie nie zdażyło, ale świadomość, że jesli jakiś niefortunny wypadek uniemożliwi mi wyjazd, to nie stracę dodatkowo paruset euro, wyraźnie poprawiała moje samopoczucie. W tym roku znalezienie noclegu z przyzwoitymi warunkami odwołania było znacznie trudniejsze, ćwiczyłam to już wiosną, ale teraz na wyjazd wrzesniowy warunki całkiem mnie zaskoczyły. Np. bezpłatne odwołanie możliwe do 30 dni przed przyjazdem (albo 14 dni), po tym terminie cała opłata zostanie pobrana z konta. To była najczęściej spotykana forma bezpłatnego odwołania.
  Ciekawa jestem, jakie aktualne doświadczenia mają inni czytelnicy bloga i proszę, napiszcie, jak Wam się trafiło.
  Czy to stały trend u włoskich właścicieli apartamentów, czy to ja mam pecha, bo wybieram same turystyczne „gwiazdy”? Tak było z noclegami w Taorminie, nad jeziorem Como, nad Gardą, tylko w Bergamo jeszcze warunki odwołania były przyzwoite.
  Pozdrawiam wszystkich.

  1. Cześć Marysiu,
   Potwierdzam, zmienia się, choć nie jestem przekonana, czy chodzi tutaj wyłącznie o kaprysy właścicieli, czy też o politykę booking, która umożliwia nowe opcje wystawiającym oferty do portalu. Portali tego typu jest coraz więcej, a więc i booking musi coraz bardziej dbać o to, by właściciele chcieli się ogłaszać. Zmiany widzę w różnym kierunku, na przykład kiedyś trzeba było sobie samemu podliczyć, ile w ostateczności wyniesie opłata doliczając podatek miejski i inne dodatkowe płatności, dziś w podsumowaniu rezerwacji wszystko jest wyszczególnione. Co do możliwości odwołania – ja w zeszłym roku we wrześniu byłam trochę zirytowana, że wszędzie widniało bezpłatne odwołanie, ale booking pobiera płatność w imieniu obiektu, zazwyczaj małego i kameralnego, na dobę lub tydzień przed przyjazdem. Wiadomo, że zapłacić i tak trzeba, ale płatność samemu na miejscu gotówką wychodzi taniej, niż ściągnięta przez bank z karty kredytowej i przeliczona po niekorzystnym kursie.

   1. Natalio droga!
    Potwierdzasz niestety moje doświadczenia, bo wszędzie tam, gdzie bezpłatne odwołanie ma termin liczony w tygodniach, opłata jest pobierana z karty po złodziejskim kursie naszych drogich. banków. Tym razem u nas to będzie ponad 300 euro, przepłacamy kilkadziesiat złotych.Tylko w Bergamo płacimy gotówką.
    Może pora rozejrzec się za innym portalem?
    Z drugiej strony czytałam wywiad z właścicielem rodzinnego (ale sporego) hotelu, który żalił się, że Booking dla włoskich włascicieli ma dużo lepsze warunki, niż dla polskich hotelarzy. Przytaczał konkrety. W zeszłym roku korzystałam dwukrotnie w Polsce z hoteli i faktycznie, odwołania bezpłatne były do godz. 14 w dniu zameldowania, pani z recepcji nawet dzwoniła do nas w południe, czy potwierdzamy przyjazd. Ponoć nasi hotelarze nie mają prawa umiescić odwołanego pokoju ponownie na portalu w jakiejś promocji, wg. tegoż pana z wywiadu. Pan nie winił Bookingu, tylko Stowarzyszenie hotelarzy.
    Z trzeciej strony parokrotnie korzystałam z infolinii Bookingu w kilku sprawach i zawsze mi załatwili to, o co prosiłam. Wykonywali telefon w jęz. włoskim i przekazywali odpowiedź, po mojej mysli. Nadal sporo włascicieli posługuje się tylko własnym językiem i nic w tym strasznego, ale telefon akurat to straszne narzędzie w takim przypadku. Rękami nie pomacham. Polecam tę metodę wszystkim zestresowanym problemami z rezerwacją, tzn. polecam tel. do Bookingu.
    Na dokładne wyliczenie kwoty do zapłaty nia zwróciłam uwagi, ale fakt, wliczone jest wszystko. To nawet ułatwienie, zwłaszcza dla mniej doświadczonych w rezerwacjach.
    Pozdrawiam serdecznie i czekam na nowe wpisy.

 76. Witaj,
  zarezerwowałam hotel przez Booking na 1 osobę , a chcę zmienić na 2.
  Jak to zrobić? Nie mam konta, a właściciel nie może mi pomóc.

  1. Witaj,
   po pierwsze zajrzy do punktu „zarządzaj swoją rezerwacją” i zobacz, jakie masz możliwości. Po drugie zadzwoń do Booking-com i poproś o pomoc. Rozumiem, ze pokój nadaje się dla dwóch osób? Sprawdź ten pokój w dowolnym terminie i zobacz ceny, warunki, itp. Uzbrojona w wiedzę możesz napisać do własciciela i zaproponować przyjazd drugiej osoby bez zmiany rezerwacji. Ja dokooptowałam do wielkiego apartamentu cztery osoby (moja rodzinka), płatność uzgodniliśmy mailem. Wyslij w korespondencji do właściciela swój prywatny mail, lepiej będzie się wam pisać. Potwierdziliśmy sobie nawzajem warunki i tyle. Ew. zrób rezygnację i od razu zarezerwuj na nowo.
   Na infolinii pomogli nawet w sytuacji odwołanej omyłkowo rezerwacji bezzwrotnej. Przywrócili rezerwację po kontakcie z włascicielem ( to akurat nie ja byłam gapa).
   Nr tel. 22 306 08 55

 77. Witam
  Przeczytałam wszystko ale nikt nie pisał o płaceniu na booking ” kartą euro” , co wtedy z przeliczaniem i czy można tak? Czy zostanie pobrane tylko kwota w euro czy jakaś prowizja zostanie naliczona?

 78. Witam

  Mam pytanie, bo niestety nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi.Czy jeśli rezerwawałam nocleg z bookingu po 23:30 i przyjazd zaznaczylam po północy, a potem wlasciciel nie obierał telefonu, a rezerwacja została o północy kosztowo anulowana.Gdzie mam prosić o zwrot pieniędzy?Bo ani booking, ani włascicel nie odpowiadają.

  1. Jedyna rada to telefon na infolinię. Nr masz 2 komentarze wyżej (piszę z telefonu i nie umiem wydlubać numeru bez wyjścia ze strony). Polski konsultant jest tylko w dzień, w nocy tyylko w j. ang. Korzystałam kilkukrotnie, zawsze skutecznie.
   Życzę pomyślnych rezultatów.

 79. Nie do końca jest tak jak piszesz. Rezerwując na booking.com musisz podać nr karty bo inaczej nie zarezerwujesz. Ja mam jeszcze 2 tygodnie do pierwszego noclegu a już pobrano mi z karty pieniądze za ten nocleg chociaż chciałabym zapłacić na miejscu w miejscowej walucie. Niestety nie mam już takiej możliwości bo już zostało mi pobrane z karty i dostałam o tym informacje od booking.com. W zawiązku z tym zastanawiam się czy jeszcze będę rezerwowała , ponieważ mam zarezerwowane 4 hotele i jeśli wszystkie pobiorą mi z karty , to będę miała bardzo do tyłu , ponieważ bank liczy za transakcję i przelicznik ma kiepski.

  Czy jest na to jakiś sposób?

  1. Małgosiu, to zależy. Musisz dokładnie czytać, co jest wymagane. To prawda, że coraz więcej obiektów pobiera wtedy opłatę z karty na przykład na tydzień przed przyjazdem. Mnie to też odstraszało, właśnie ze względu na niekorzystny przelicznik kursu, i zazwyczaj rezygnowałam z takiego obiektu. Teraz mam kartę walutową w euro i nią potwierdzam rezerwacje, wiec ten problem przestał istnieć, co nie zmienia faktu, że nadal wolę możliwość zapłaty w obiekcie. Nie jest jednak prawdą, że trzeba zawsze podać numer karty, to zależy od obiektu, czy w ogóle jej wymaga (taki zielony znaczek karty z dopiskiem „rezerwacja bez karty kredytowej” oznacza, że hotel w ogóle nie potrzebuje numeru. To nie jest częste, ale zdarza się. Tak wiec wszystko zleży od obiektu. Trzeba zwracać uwagę na informację o płatności, jeśli jest napisane „bez przedpłaty, zapłać na miejscu” to nie pobiorą pieniędzy. Jest jeszcze inna możliwość, miałam z tym ostatnio do czynienia. Hotel po dokonaniu rezerwacji zablokował mi na karcie pewną sumę, trwało to miesiąc i ją zwolnił. To było tzw. sprawdzenie karty, przynajmniej tak sądzę.
   Pozdrawiam!

   1. Cześć Natalia. Bardzo pomocny ten Twój blog.
    Mam jeszcze wątpliwości dotyczące płatności.
    Zarezerwowałam na bookingu noclegi z przedpłatą w terminie 7 dni przed przyjazdem
    W rezerwacji przy słowie przedpłata jest podane: całkowita kwota za rezerwację pobierana jest w trakcie dokonywania rezerwacji. Zrozumiałam więc, że oplata zostanie ściągnięta z konta zanim przyjadę.Na miejscu już nie płacę, chyba że jakieś drobne kwoty. Zgadza się?
    W trakcie rezerwacji podałam numer karty debetowej. A na rezerwacji jest napisane że mam mieć kartę kredytową w hotelu. Czyli jednak płacę w hotelu?
    Problemem jest że nie mam karty kredytowej.
    Zastanawia mnie też to co napisałaś Małgosi – że korzystasz z karty walutowej. Rozważam wyrobienie sobie takiej karty. W moim banku mogę swoją kartę debetową przekształcić na kartę wielowalutową. Byłoby najszybciej
    Pozdrawiam

 80. Witam,
  Mam pytanie, jak ustrzec się przed nieuczciwym hostem? Zarezerwowałam hotel, który ma dobrą cenę względem jakości, ale ma tylko 5 opini wystawionych w ciągu ostatniego miesiąca i zastanawiam się, czy może to być jakiś oszust?
  Pozdrawiam! 🙂

 81. Wczoraj spotkało mnie cos dziwnego przy kolejnej rezerwacji. Zdawało mi się, że po kilkunastu rezerwacjach nic już mnie nie zdziwi, a jednak.
  Potwierdziłam rezerwację kartą, warunki odwołania i płatności znakomite (dwa dni przed przyjazdem, potrącą w razie odwołania tylko cenę pierwszego noclegu, zapłać w obiekcie – ideał po prostu) i tu – klops.
  Hotel przysłał mi komunikat, że moja karta don’t work, brak środków na pokrycie owej pierwszej nocy. Wyjaśniam w banku, dlaczego odrzucono próbę wejścia na konto a tam informacja: to nie była transakcja internetowa, tylko korespondencyjno-telefoniczna??? A na taką mam zerowy limit. Czy ktos ma wiedzę, co to u licha jest? Pani na infolinii też słabo była zorientowana. Zorientowałam sie tylko, że można ta drogą pobrać pieniądze bez magicznych trzech cyfr identyfikacyjnych, co wcale mi się nie podoba.
  Pozdrawiam wszystkich i życzę samych udanych pobytów.

 82. Witam. Ostatnio zdarzyło mi się, że apartament poprosił o podanie danych gości przez @, w celu sprawniejszego zameldowania. Mam użyć linku, który przekierowuje mnie na stronę, gdzie mam wpisać imiona, nazwiska i numery dowodów osobistych. Czy to bezpieczne? Wolałabym, nie podawać takich danych przez internet.

  1. Spotkałam się z taką prośbą w 2017 roku, odmówiłam grzecznie, powołując się na brak zabezpieczenia danych w internecie. Dodałam im informację o możliwych oszustwach, jakie zdarzają się w Polsce.Spędziłam potem środek nocy na wypełnianiu jakiś koszmarnych kwestionariuszy, ale trudno. Włosi nie mają z tym problemu, pewnie u nich nie ma zjawiska brania kredytów na cudze nazwisko. W przechowalniach bagażu kserują paszporty, dla Polaka to zgroza, wszak jesteśmy uczulani na dawanie dowodu komuś obcemu do ręki, a tam – normalka.
   Pozdrawiam. M

 83. Cześć, jeśli w opisie obiektu jest napisane, że jest on przeznaczony dla osób poniżej 30 lat to mogę go zarezerować pomimo iż mam więcej lat?

  1. Nigdy nie spotkałam się z taką sytuacją. Bywają obiekty, które nie przyjmują gości niepełnoletnich i wtedy ich po prostu nie zameldują. Może to jakaś pomyłka? Ja bym na Twoim miejscu napisała do obiektu i zapytała.

 84. Cześć, moja historia założenia konta na booking jest taka:
  Pozostawałam w błędzie, iż żeby skorzystać ze zniżki Genius na bookingu muszę założyć na nim konto.
  Jakoś to zrobiłam, ale podawałam tylko i wyłącznie maila i hasło. Na maila dostałam taką informację, że mam potwierdzić maila, aby zweryfikować swój adres i uzyskać dostęp do konta i kliknęłam. i…nagle czytam, iż jestem opisywana jak osoba, która coś ma wystawiać na bookingu, a nie kupować. Próbowałam to konto usunąć, ale nie wiem czy mi się to udało, chyba nie, bo się wystraszyłam, że jeszcze jakieś opłaty mi ta firma naliczy, a ja nic nie zmierzam u nich wystawiać, tylko odwrotnie – rezerwować., ale chyba skutecznie tego nie usunęłam, bo ciągle z pomocą tego maila i nadanego hasła mogę tam wejść. Jednak ta zniżka Genius przy zakupie jaki robiłam mi się jednak naliczyła i…w międzyczasie dokonywałam rezerwacji obiektu na wakacje oraz smsem dostałam jakiś link do aktywacji aplikacji. Kliknęłam. i mam na telefonie aplikację, w której niby widać to co kupiłam, ale jak wchodzę w niej tzn. chce w tej aplikacji się zalogować podając tego samego maila co tworzą to nieszczęsne konto, mego maila, i to samo hasło, to aplikacje podaje mi, że dane niepoprawne. I w aplikacji nie mogę się zalogować. Czytałam w Internecie jak można usunąć konto na booking, ale ni jak nie widzę takich zakładek jak to jest opisane tam gdie sie zalogowuje z apomocą hasła, tzn. nei widzę poczta, zobacz opcje kontaktu, konto, hasło zakończ umowę, aby dojść do tego usuń i to kliknąć. Napisałam do nich maila, w odpowiedzi na ten mail gratulacyjny w temacie dołączenia, że nie chce mieć u nich konta, ze to pomyłka i jak je usunąć, ale odpowiedzi jeszcze nie mam. Moje pytanie jest takie z kim i jak się skutecznie skontaktować, aby mi powiedział co ja narobiłam na tym bookingu, jak mogę zrobić aby nie mieć konta sprzedawcy, a jedynie kupującego, ew. tylko trą aplikację do rezerwujących z możliwością logowani się na nią? Czy grozi mi naliczanie na booking jakiś opłat przez tą firmę, jeśli tego konta nie usunęłam jeszcze skutecznie, pomimo, iż nic na nim nie wystawiłam i nie wystawę?
  Co robić? Bardzo proszę o odpowiedzi, pomoc i wskazówki?

  1. Zadzwoń, porozmawiasz z konsultantem i prawdopodobnie załatwisz sprawę. Nr tel. 22 306 08 55. Odzywa się kataryna, trzeba wklepać nr rezerwacji, inaczej dalej ciebie nie przełączy. Ja podaję ostatnią rezerwację, jaką miałam, bo zdaża mi się mieć pytanie wyprzedzające. Z konsultantem możesz już rozmawiać na dowolny temat.
   Pozdrawiam. M

 85. Mnie zastanawia dlaczego niektóre obiekty żądają przy rezerwacji okazania dowodu osobistego oraz karty kredytowej. w jakim celu przecież prędzej pieniądze są ściągnięte z karty .
  Pozdrawiam

  1. Dzień dobry,
   Chodzi o rejestrację każdego gościa zgodnie z włoskim prawem. W dużych hotelach wystarczy okazać dowód, a pracownik spisuje wszystkie potrzebne dane, jednak małe obiekty i osoby wynajmujące prywatnie, które najczęściej wypełniają dokumenty w domu, wolą zrobić zdjęcie czy poprosić o przesłanie zdjęcia / skanu.
   Pozdrawiam serdecznie

 86. Witam serdecznie,
  opłaciłem przelewem rezerwację złożoną przez booking i hotel po kilku dniach w odpowiedzi na moje pytanie, czy otrzymali moją płatność odpowiedział lakonicznie: „its booking whose in charge of your payment”
  Czy oznacza, to, że hotel nie otrzyma pieniędzy ode mnie od razu i wynika to z procedur wewnętrznych między booking a placówką, czy może jednak sugerują, aby wyjaśnić sprawę z booking, bo nie otrzymali należności?
  Z góry dziękuję za odpowiedź

  1. Nie wiem, jakie masz warunki odwołania rezerwacji, ale spotkałam się z wyjaśnieniem, ze obiekt dostaje pieniądze, kiedy mija termin bezpłatnego odwołania. Głowy nie dam, ale brzmi rozsądnie. ilekroć mi pobrano pieniądze z konta, nie było problemów w miejscu zakwaterowania, było opłacone.

 87. Witam, nie mogę zarejestrować się na bookingu ani zrobić rezerwacji żadne potwierdzenia mi nie przychodzą mimo iż przekierowało mnie na stronę banku i potwierdziłam chęć rezerwacji żadnego potwierdzenia ani na tel ani na maila nie dostałam, pieniądze na koncie pozostały nie ruszone. Głupia jestem, dziwna ta strona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close