Befana i święto Trzech Króli we Włoszech (epifania)- legenda, tradycje i zwyczaje

Befana i święto Trzech Króli we Włoszech - tradycje i zwyczaje

Befana to we Włoszech jeden z symboli świątecznych. Przyjazna staruszka wędrująca po świecie z workiem na plecach i roznosząca podarki dociera do włoskich domów w noc Trzech Króli. Co i komu tam zostawia? Kiedy i dlaczego w ogóle – według legendy – zaczęła wędrować?

Legenda o Befanie

Podróżujący do Betlejem Trzej Królowie mieli zabłądzić po drodze. Wówczas spotkali oni starszą kobietę i poprosili o pomoc w dotarciu na właściwy szlak. Zapytani o cel podróży zdradzili, że zamierzają odnaleźć niezwykłe dziecko, które niedawno przyszło na świat w stajence. Staruszka wskazała więc drogę do Betlejem, ale odmówiła towarzyszenia pielgrzymom w ich dalszej drodze. Trzej Królowie odeszli, a kobieta z czasem zmieniła zdanie, uzbierała kosz pełen podarunków dla nowonarodzonego dzieciątka i ruszyła za mężczyznami. Niestety zanim odnalazła właściwą stajenkę okazało się, że nikogo już w niej nie ma. I tak oto staruszka zaczęła wędrować po świecie szukając małego Jezusa i obdarowywując dzieci podarkami.

Co Befana przynosi dzieciom?

Włoskie dzieci nie tyle oczekują więc na św. Mikołaja przychodzącego 6 grudnia, co właśnie na Befanę. Przybywa ona nocą z 5 na 6 stycznia, lata na miotle, jest niedbale ubrana, na głowie nosi chustę, na plecach duży worek z prezentami, ma ogromny nos i ogólnie nie grzeszy urodą. Befana nie jest jednak typową wiedźmą o złych zamiarach, jest raczej przyjazną staruszką i nie należy się jej bać. Na noc Trzech Króli we Włoszech dzieci szykują więc skarpety, w których Befana – wchodząca zazwyczaj przez komin – zostawi swe podarunki. Jeśli dziecko w starym roku było grzeczne, to otrzyma prezenty i słodycze, a jeśli nie zasłużyło, to w skarpecie znajdzie węgiel. Dzieci czasem przygotowują wieczorem poczęstunek dla Befany. Jest to na przykład owoc sezonowy, jak pomarańcza lub mandarynki, a także coś co wypicia.

Booking.com

Święto Trzech Króli we Włoszech (epifania)

We Włoszech dzień 6 stycznia to epifania (Objawienie Pańskie) i jest on dniem wolnym od pracy. Jest to również dzień, który kończy dość długi w Italii okres Świąt Bożego Narodzenia, trwający od kolacji wigilijnej lub 25 grudnia (zależy od tradycji danej rodziny) przez Sylwester i Nowy Rok, aż po Trzech Króli. Włosi cieszą się z wolnego spędzając czas w domach z rodziną i przyjaciółmi, grając w karty, zajadając zimowe przysmaki i bawiąc się z dziećmi prezentami, które w nocy zostawiła w skarpetach Befana. No właśnie, a dlaczego właściwie staruszkę tak nazwano? Befana pochodzi od słowa epifania i ma oznaczać oczekującą na objawienie się dzieciątka.

 

Kochani, użytkowników Facebooka serdecznie zapraszam do prowadzonej przeze mnie grupy WŁOCHY – podróże & styl życia. Wszystkich nowych czytelników zapraszam do polubienia strony Italia by Natalia na Facebooku, śledzenia profilu na Instagramie, jak również na  Twitterze oraz subskrypcji kanału YouTube. Będzie mi również bardzo miło, jeśli dodacie komentarz lub udostępnicie ten post swoim znajomym.

Pozdrawiam Was serdecznie

Natalia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Close