Ravioli z ricottą, szpinakiem, masłem i świeżą szałwią – smak z toskańskiej restauracji. Przepis

Ravioli z ricottą, szpinakiem, masłem i świeżą szałwią - smak z toskańskiej restauracji. Przepis

Ravioli, czyli potrawa z ciasta makaronowego z nadzieniem w najróżniejszej postaci, to jeden z klasyków włoskiej kuchni. Włosi bowiem kochają potrawy mączne i są to nie tylko klasyczne makarony i pizza, ale też pierożki, kluseczki i najróżniejsze wariacje z wykorzystaniem mąki. Oto mój przepis na ravioli z nadzieniem z ricotty i szpinaku, polane masłem z dodatkiem świeżej szałwii, które osiem lat temu tak bardzo zachwyciły mnie smakiem w jednej z toskańskich restauracji, że postanowiłam odtworzyć identyczne w swoim domu. I sądzę, że z czasem to mi się udało. Zapraszam!

Ravioli jednym z najpopularniejszy dań kuchni włoskiej

Czy jest wśród Was ktoś, kto nigdy nie słyszał o ravioli? Być może ktoś nie jadł takich prawdziwych, ręcznie robionych i serwowanych we włoskiej restauracji, ale żeby nigdy nie słyszeć? Obstawiam, że taka osoba – o ile choć trochę interesuje się Italią – po prostu nie istnieje! Ravioli, czyli kwadratowe pierożki z ciasta makaronowego z nadzieniem wewnątrz, to jedna z najpopularniejszych potraw kuchni włoskiej. Nie sposób dziś określić jednoznacznie, gdzie i kiedy ravioli zostały wymyślone. Najprawdopodobniej miało to miejsce w średniowieczu, a w każdym razie z tamtej epoki pochodzą pierwsze wzmianki o pierożkach. Trudno też określić, z którego z dzisiejszych regionów się wywodzą. Raczej na pewno z któregoś położonego na północ od Rzymu.

Nadzienie i kształty ravioli

Ravioli w różnych regionach Włoch miewają inne nazwy i wykonuje się je z przeróżnym nadzieniem. Wersja z ricottą, szpinakiem, parmezanem, gałką muszkatołową, masłem i szałwią (czyli z przepisu poniżej) cieszy się największą popularnością w Toskanii i regionach sąsiednich. Z kolei na południu Włoch ravioli są mniej popularne, a na Sycylii w ogóle bardzo trudno na nie trafić w restauracjach. Gdy już nam się uda, to zazwyczaj nadzienie bazuje na owocach morza. Najczęściej ravioli mają kształt kwadratu, ale bywa też tak, że powstają jako okrągłe pierożki. Bez względu na formę przyjmuje się, że idealne ravioli powinny mieć boki długości około 4 cm każdy, a ravioli okrągłe powinny mieć 4 cm średnicy.

Niezapomniane ravioli z ricottą, szpinakiem, masłem i szałwią

Pierwsze ravioli z ricottą oraz szpinakiem i dodatkiem masła ze świeżą szałwią jadłam w Toskanii, w cudownej restauracji w Chianti, o której pisałam w poście „Volpaia – serce i kwintesencja Chianti” – klik! Były to zaledwie cztery pierożki skąpane w dużej ilości roztopionego masła, na których widoczne były kawałki świeżej szałwii. Ciasto delikatne, nadzienie rozpływające się w ustach. Ten smak tak bardzo zapadł mi w pamięci, że metodą prób i błędów z czasem odtworzyłam go we własnym domu. Sekretem dobrych ravioli jest m.in. delikatne i bardzo cienkie ciasto, które niezwykle trudno uzyskać ręcznym wałkowaniem, dlatego polecam Wam pewien gadżet kuchenny.

druga papierowa książka

Maszynka do robienia makaronu w warunkach domowych

W robienie ravioli oczywiście możecie się bawić ręcznie od początku do końca, jednak ja polecam zakup maszynki do makaronu. Takie urządzenie, dostępne zasadniczo w dwóch wersjach – droższej elektrycznej i tańszej manualnej – jest prostym gadżetem niesamowicie ułatwiającym pracę, nie tylko podczas wytwarzania najróżniejszych form makaronu. Podstawową zaletą maszynki jest wałkowanie ciasta na idealnie równą grubość, przy czym najcieńsze dostępne grubości są mniejsze niż 1 mm. Takiej właśnie maszynki – w wersji manualnej – używam w swojej kuchni i jestem bardzo zadowolona. Głównie wyrabiam świeże makarony, ale niekiedy wykorzystują ją też też do wałkowania ciastka na słodkości, o czym pisałam w przepisie na sycylijskie rurki cannoli w e-booku „Palermo na talerzu” – klik! (a wszystkie moje e-booki znajdziecie tutaj – klik!). Chciałabym jeszcze dodać, abyście wybierając maszynkę do makaronu nie sugerowali się nakładką do ravioli, która ma nam sama lepić pierożki. Ja byłam bardzo rozczarowana efektem, a mianowicie wielkość 1 x 1 cm i bez charakterystycznych „uszu” z ciasta. O wiele lepiej samemu uformować ravioli.

Przepis na ravioli z ricottą, szpinakiem, masłem i świeżą szałwią

Składniki

Ciasto na ravioli:

  • 400 g mąki typ 00
  • 4 duże jajka

Nadzienie do ravioli

  • 250 g świeżego szpinaku
  • 250 g ricotty
  • 70 g drobno startego sera Parmigiano Reggiano lub Grana Padano
  • szczypta gałki muszkatołowej
  • szczypta soli
  • pieprz do smaku

Ponadto:

  • około 60-80 g masła
  • listki świeżej szałwii
  • jedno białko jajka

Wykonanie ravioli

Ciasto i farsz

Zaczynamy od przygotowania ciasta. W tym celu mąkę i jajka mieszamy i zagniatamy jednolitą kulę, a następnie owijamy ją folią spożywczą i wrzucany do lodówki na minimum 30 minut. W tym czasie przygotowujemy farsz. Umyty szpinak prużymy na patelni, po czym przekładamy na bawełnianą szmatkę kuchenną. Gdy szpinak nieco przestygnie zawijamy go w tą szmatkę tak, aby utworzyć kulę, po czym mocno skręcamy i odciskamy nadmiar wilgoci. Szpinak powinien pozbyć się całego soku. Następnie kulę szpinaku przekładamy na deskę i drobno kroimy. Wrzucamy do miski, dodajemy ricottę, ser i przyprawy, dokładnie mieszamy. Ciasto wyjmujemy z lodówki, dzielimy na cztery kawałki.

Wałkowanie ciasta i układanie farszu

Pierwszy z nich rozwałkowujemy bardzo cienko lub używamy do tego celu maszynki do makaronu. Ciasto nie może być grubsze, niż 1-1,5 mm. Ja przygotowałam ravioli z płacht ciasta rozwałkowanych przy pomocy maszynki. Moja maszynka ma dziewięć poziomów grubości rozwałkowania (pierwszy najgrubsze, dziewiąty najcieńsze), ja użyłam ciasta o grubości uzyskanej z poziomu siódmego. Mając tak cienkie ciasto uzyskałam cztery płachty szerokie na około 14 cm i długie na około 2 m.

Formowanie ravioli

Na jednej płachcie układamy w równych odstępach farsz. Świetnie sprawdzi się w tym celu łyżeczka do herbaty. Następnie pędzelkiem nanosimy roztrzepane białko wszędzie tam, gdzie nasze ravioli powinny się skleić, czyli z czterech stron nadzienia. Teraz bierzemy drugą płachtę i równo przykrywamy nadzienie. Następnie palcami dociskamy boki z każdej strony nadzienia. Czas na wycinanie kwadratów i odcinanie nierówności. Tak jak wspominałam wyżej, idealne ravioli powinny mieć wymiary około 4 x 4 cm i oprócz części z nadzieniem mieć jeszcze „uszy” z ciasta. Uważajcie, aby wykrojonych ravioli nie rzucać jedno na drugie. Nie można dopuścić do posklejania się pierożków.

Gotowanie oraz podawanie z masłem i szałwią

W dużym garnku gotujemy wodę. Gdy zacznie wrzeć solimy ją, a następnie wrzucamy nasze ravioli. Oczywiście jeśli przygotujecie pierożki z całej porcji ciasta i farszu, to będzie ich sporo, więc gotujemy na raty. Ravioli trzymamy we wrzątku do momentu wypłynięcia. Na patelni topimy masło (nie żałujemy go, niech bez problemu pokryje całe dno grubą warstwą) i na ciepłe masło wrzucamy kilka podartych listków szałwii. Listki muszą zmięknąć w maśle, dlatego dodajemy szałwię jako pierwszą. Następnie przekładamy prosto z wrzątku nasze ravioli (bez otrząsania, z odrobiną wody od gotowania) i pozwalamy im chwilkę się podsmażyć, cały czas podrzucając do góry i obracając pierożki. Danie jest gotowe, możemy nakładać na talerz. Smacznego!

Teraz Twoja kolej! Dołącz do społeczności Italia by Natalia: Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod postem. Możesz też zapisać się na newsletter w oknie poniżej.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close