Obok kolorowych miasteczek i urokliwych plaż wybrzeże Amalfi skrywa wiele cudów natury, ukrytych pośród nieregularnej linii brzegowej. Zapraszam Was na rejs łodzią, podczas którego zwiedzimy m.in. Szmaragdową Grotę w Conca dei Marini oraz słodkowodne jezioro ukryte w jaskini w Maiori, które jest własnością prywatną. Ponadto pokażę Wam niesamowite zdjęcia wybrzeża zrobione z drona oraz podam informacje praktyczne, które z pewnością przydadzą się podczas planowania podróży i zwiedzania.
Wybrzeże Amalfi – od roku 1997 na liście UNESCO
© Bruno Alb
Wycieczka łodzią wzdłuż wybrzeża Amalfi
Dlaczego warto zobaczyć Wybrzeże Amalfi od strony morza?
Niezwykły urok Wybrzeża Amalfi bierze się m.in. z tego, że ma ono nieregularną linię brzegową, a pasmo gór Monti Lattari wyrasta niemal pionowo z wody. Pozwalało to na malownicze, tarasowe sytuowanie miasteczek, takich jak choćby fenomenalne Positano. Ale zabudowa stworzona ludzką ręką to jedynie część atrakcji. Podróżując drogą samochodową można podziwiać zachwycające panoramy z lądu, ale zupełnie inaczej wybrzeże prezentuje się od strony morza. W sezonie pomiędzy miasteczkami kursują łodzie, czy to wycieczkowe, czy pełniące jedynie funkcję transferową. To bardzo ciekawa opcja przemieszczania się, podczas gdy zatłoczona niemiłosiernie latem strada amalfitana oferuje korki i stres. Na poniższych zdjęciach, a także na filmie zamieszczonym nieco dalej zobaczycie Wybrzeże Amalfi z pokładu łodzi, którą płynęłam na odcinku Amalfi – Conca dei Marini. Koszt to 10 euro / osobę w jedną stronę.
Conca dei Marini – zwiedzanie Szmaragdowej Groty (Grotta Smeralda)
Jedna z największych atrakcji Wybrzeża Amalfi
Jedną z największych atrakcji Wybrzeża Amalfi jest Szmaragdowa Grota w Conca dei Marini, która pozostaje nieco w cieniu słynnej Lazurowej Groty na Capri. Szkoda, a według mnie całkiem niesłusznie. Grotta di Smeraldo można zobaczyć za 5 euro / osobę przyjeżdżając samochodem bądź autobusem w miejsce, które pokazane jest na trzech ostatnich zdjęciach w niżej zamieszczonej galerii (każde zdjęcie możecie kliknąć i powiększyć). Tam dostępna jest winda, którą zjeżdża się i / lub wjeżdża z powrotem na górę, w cenie biletu wstępu. Droższa i bardziej malownicza droga to taka, którą ja przybyłam, a mianowicie łódź z Amalfi za 10 euro + 5 euro wstęp do groty. Wtedy opuścić grotę można windą, a następnie odjechać autobusem. Serdecznie zapraszam Was do obejrzenia galerii zdjęć oraz filmu z wizyty w Szmaragdowej Grocie.
Maiori – jezioro w skale (Grotto Annunziata)
Słodkowodne jezioro powstałe w wyniku trzęsienia ziemi
Grotto dell’Annuniata to niewielka jaskinia w Maiori, w której znajduje się słodkowodne jezioro. Powstało ono prawdopodobnie w wyniku trzęsienia ziemi w roku 1300. W tym samym roku, zapewne w podziękowaniu za ocalenie życia, miejscowi rybacy wybudowali w sąsiedniej grocie niewielki kościół. W roku 1500, podczas kolejnego trzęsienia ziemi został on zniszczony, a dziś można dostrzec jedynie pozostałości średniowiecznych fresków. Jezioro – co zaskakujące – znajduje się na terenie prywatniej posesji i nie jest otwarte dla zwiedzających, jednak ja miałam ten przywilej i ujrzałam je na własne oczy. Do groty prowadzi wąskie przejście, a to, co ukazuje się oczom po wejściu do środka, zapiera dech w piersiach. Zdjęcia nie oddają piękna tego miejsca. Bez sztucznego światła jest tam całkowicie ciemno, a to nie są sprzyjające warunki do fotografowania. Zobaczcie sami. Do groty mogą się dostać za opłatą pary młode, które chciałby w tym miejscu zorganizować ślubną sesję zdjęciową, co w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularne.
Ślub i wesele na Wybrzeżu Amalfi
Polska organizatorka zaplanuje Waszą uroczystość
© Giuseppe Coppola
Cuda architektury i sztuki, najlepsza na świecie kuchnia, piękne ubrania, muzyka, samochody. O tym, że Włosi mają niesamowitą wyobraźnię wiedziałam już od dawna. Podczas dwóch ostatnich podróży do Kampanii miałam możliwość przekonać się również o ich fantazji w organizowaniu ślubów, wesel i najróżniejszych przyjęć okolicznościowych. Jednym z kierunków najchętniej wybieranych przez młode pary jest właśnie Wybrzeże Amalfi, dające praktycznie nieograniczone możliwości. Ślub w kościele? Żaden problem, wszak w Italii kościołów nie brakuje, ale ślub na plaży czy w ogrodzie cytrynowym? Jak najbardziej! Vespą do ślubu? Mówisz i masz, nawet stare trójkołówki odpowiednio przerobione czekają na chętnych. Sesja zdjęciowa z pięknymi panoramami? Na wyciągnięcie ręki, dlatego o wiele oryginalniej można ją zrobić choćby na łodzi z widokiem na wybrzeże. Fontanna czekolady na weselu? To już wszyscy znają, więc może wynająć faceta, który na żywo przygotuje dla gości mozzarellę, gdy w tle „O sole mio” śpiewać będzie tenor Teatro San Carlo w Neapolu?
© willyzan
W Kampanii swoje siedziby mają firmy Sposa Mediterranea orz Bride&Groom Weddings, zajmujące się organizacją ślubów, wesel i imprez okolicznościowych na terenie całych Włoch, a w szczególności na Wybrzeżu Amalfi i Cilento, dla Włochów oraz cudzoziemców z całego świata. Szefowa Sposa Mediterranea – Suita Carrano Bonadies, to osoba bardzo znana we włoskiej branży ślubnej, posiadająca szerokie znajomości i olbrzymie doświadczenie. Polską przedstawicielką Suity jest Małgorzata Ewa Mikrut, mieszkająca na stałe w okolicach Sorrento od ponad dwudziestu lat. Gosia chętnie udzieli osobom zainteresowanym ślubem lub inną imprezą we Włoszech wszelkich informacji. Zachęcam do odwiedzenia strony na Facebooku Wesela w Italii z Margherita – Sposa Mediterranea Group. Na zamieszczonej poniżej wizytówce znajdziecie również adres e-mail oraz numer telefonu.
© Giuseppe Coppola
UWAGA! Specjalnie i wyłącznie dla czytelników Italia by Natalia! Wszystkie młode pary z Polski, które zdecydują się na usługi firmy Sposa Meditarranea, na hasło Italia by Natalia, otrzymają 10 % zniżki na usługi organizacji ślubu na terenie całej Italii.
Co nowego na Wybrzeżu Amalfi?
Autobus bezpośrednio z lotniska w Neapolu i nowe zasady działalności restauracji
Wychodząc na przeciw oczekiwaniom turystów podróżujących komunikacją publiczną stworzona została w tym roku linia autobusowa dająca możliwość bezpośredniego dojazdu z lotniska Napoli Capodichino na Wybrzeże Amalfi. Poniżej zamieszczam rozkład jazdy. Uwaga! Autobus nie dojeżdża do Positano. Jedzie on z lotniska autostradą do Salerno, a następnie cofa się w kierunku Neapolu drogą wzdłuż wybrzeża, zatrzymując po kolei w mijanych miasteczkach, w tym odbija do Ravello, ale trasę kończy ostatecznie w Amalfi. Podróżujący do Positano muszą się przesiąść na autobus lokalny. Koszt biletu kupowanego u kierowcy to 15 euro, autobus kursuje cztery razy dziennie. Zmianie uległy zasady otwarcia i zamknięcia lokali gastronomicznych. Zdecydowano, że aby turysta zawsze miał możliwość zjedzenia posiłku, restauracje nie mogą być zamknięte wszystkie w tym samym terminie, np. w święta. Oznacza to, że bez względu, w jak niskim sezonie przyjedziecie do dowolnego miasteczka, na pewno znajdziecie otwartą knajpę.
Wybrzeże Amalfi z lotu ptaka
Niesamowite zdjęcia wykonane z drona
Autorem dwóch pierwszych zdjęć, które zobaczyliście na początku wpisu, a także fotografii zamieszczonych poniżej, przedstawiających Wybrzeże Amalfi z lotu ptaka, sfotografowane przy użyciu drona, jest Bruno Alb.
© Bruno Alb
© Bruno Alb
© Bruno Alb
© Bruno Alb
© Bruno Alb
Jeśli macie jakieś pytania, to proszę, zadawajcie je w komentarzach pod tym postem, postaram się na każdy odpowiedzieć i coś doradzić. Bardzo chętnie poczytam też o Waszych doświadczeniach z podróży po Italii, śmiało dzielcie się informacjami, na pewno pomogą one osobom dopiero planującym wyjazd.
Post powstał w w wyniku współpracy z firmami Sposa Mediterranea oraz Bride&Groom Weddings
- Zaobserwuj blogowy profil na Instagramie;
- Dołącz do obserwujących fanpage'e bloga na Facebooku;
- Dołącz do blogowej grupy na Facebooku;
- Obserwuj mnie na Twitterze;
- Subskrybuj kanał na YouTube;
- Jestem również na Tik Toku;
- Moje e-booki znajdziesz w blogowym sklepie internetowym;
- Moje drukowane książki znajdziesz np. w Empiku.
Jakie ciekawych rzeczy można się dowiedzieć od ciebie, Może kiedyś bym chciał pojechać do włoszech, Takie piękne widoki zawsze mnie fascynowały.
Bardzo skrupulatna relacja. Widać gołym okiem, że kocham Włochy i powinni Ci dać tytuł nadwornego przewodnika oraz tytuł ambasadorki marki Włoch za taką reklamę. Miejsca niezwykle urokliwe i właściwie kilka zdjęć wystarczy, żeby zachęcić do wyjazdu. Jeśli mogę sobie pozwolić, polecam uzbroić swój aparat w dłuższą lunetę co pozwoli Ci robić bliższe ujęcia z dalekich odległości (nawet z lotu ptaka), co moim zdaniem znacząco wpłynie na jakość publikowanych zdjęć, szczególnie, że czasem nie masz szansy się w niektóre miejsca dostać. Widać, że np. obstrykanej linii brzegowej przydałyby się różne plany 😉 ale i tak jest cudnie. A jak tam jest (w ogóle we Włoszech z Twojego doświadczenia) z transportem? Jak zwykle czyta się, że uliczki małe, że autem to tylko pod miasto, bo w mieście miejsca brak – a w ogóle Vespy na każdym kroku atakują i hałasują. Czy faktycznie jest tak tłoczno i przemieszczanie się jest lepsze np. koleją? Zastanawiam się po prostu nad rodzinnym wyjazdem na tydzień z codzienną przesiadką w innym mieście i nie wiem czy nie lepiej po prostu osiąść gdzieś na dłużej, niż tak skakać i męczyć się transportem przez połowę urlopu. Z góry dzięki i pozdrawiam.
Bede w lutym na 2 dni w Sorrento. Chce zobaczyc najwiecej jak się da, ale nie wiem czy to realne. W Sorrento myślę, że bedziemy ok 12 i tam planuje nocleg. Dni nie są jeszcze takie długie, ale moze uda się jeszcze zobaczyc Positano. Nastepny dzien moze Capri? Czy kilka h wystarczy? Czy lepiej rejs łodzią i podziwianie polwyspu z morza? Bede wdzieczna za kazdą wskazowke.
Rejsy łodzią nie odbywaja się w lutym. Startują wiosną, na ogół w okolicach Wielkanocy albo później.
W ramach planowania możesz sprawdzić rozkłady jazdy autobusów SITA na trasie Sorrento – Amalfi (INFORMAZIONI & TARIFFE- http://www.sitasudtrasporti.it) i linię 5110 Scala-Ravello-Amalfi. Rozkłady należy czytac bardzo starannie, bo różne litery oznaczaja różne dni kursowania. Natalia opisała Ravello i Positano posezonowe, możesz wybrac zestaw do zwiedzania. Jeżeli wyjedziesz z Sorrento rano, masz szansę podjechać do Ravello i wrócić, masz tez możliwość wysiąść na zwiedzanie w Positano. Bliżej do miasteczka jest z przystanku Sponda. Bilet SITA należy kupić całodniowy, za ok. 8 euro. Można pojechac w kazde dowolne miejsce Wybrzeża Amalfi i zapewnia świety spokój. Samo Sorrento jest bardzo przyjemnym miejscem.
My wyjechaliśmy o 7,30 z Sorrento, po obejściu Amalfi o 11.00 pojechalismy do Ravello, obejrzałam obydwa słynne ogrody z widokiem, niestety w pewnym pośpiechu, bo rozkład jazdy gonił, wróciliśmy do Amalfi na kawę i spacer, czasu ogólnie jest wystarczająco, Positano tez się zmieści, ale niestety, dyscyplina czasowa i dobre planowanie jest niezbędne. Autobus jedzie ponad 1.5 godz. w jedną stronę.
Witaj! Piękna podróż, cudowne zdjęcia, na pewno tam pojadę:-) Czy to prawda, że na plażach w Amalfi i Positano słońce zachodzi już około 17:00? Nawet w lipcu? Będę wdzięczna za odpowiedź.
Cześć Beata!
Tak to można ująć. Chodzi o to, że ze względu na strony świata oraz położenie Wybrzeża Amalfi u stóp wysokich gór słońce zachodzi za tymi górami, od strony Sorrento. Późnym popołudniem obniża się i w pewnych godzinach już nie obejmuje promieniami plaż 🙂
Pozdrawiam serdecznie!
Planujemy odwiedzić wybrzeże Amalfi. Lecimy do Bari i planowałem tam wziąć samochód, ale z tego co czytam, to lepiej korzystać z komunikacji publicznej do poruszania się na wybrzeżu.
W związku z tym teraz skłaniam się do przedostania się z Bari np. do Neapolu Flixbusem (podróż trwa ok 3h). W okolicy chciałbym odwiedzić Wezuwiusz, Pompeje i właśnie wybrzeże Amalfi.
1. Gdzie najlepiej nocować, żeby łatwo było dostać się na Wezuwiusz i na wybrzeże? Neapol? Salerno? Może jakaś inna, mniejsza miejscowość między nimi, ale z dobrym połączeniem z nimi?
2. Czy 1 dzień na wybrzeże wystarczy, żeby zobaczyć najciekawsze rzeczy, czy lepiej zaplanować więcej czasu (zakładam korzystanie z autobusu/statków)?
czy można wypożyczyć kajak? Widzę jedynie opcję z przewodnikiem
Planujemy wycieczkę wzdłuż wybrzeża Amalfi z postojami w poszczególnych miasteczkach. Czy jest możliwa wcześniejsza rezerwacja biletów, np. do Grotta dello Smeraldo, kolejka z Capri do Anacapri, wybrane muzea, itp? Poszczególne atrakcje nie mają oficjalnych stron, na których można kupić bilety on-line. Zastanawiam się, czy są jacyś wiarygodni pośrednicy, którzy pomogą spiąć takie tematy z wyprzedzeniem? Będę wdzięczna za podzielenie się Waszym doświadczeniem.
Spróbuj na GetYourGuide, za kolejkę nie ręczę, ale Grota – jak najbardziej.
Życzę udanej podróży. M