Codziennie przechodzą obok tysiące ludzi, ale niewielu skręca w niepozorny zaułek, by dotrzeć do pałacu rodziny Contarini. Tam, na niewielkim dziedzińcu otoczonym zwartą zabudową czeka prawdziwy klejnot weneckiej architektury. Spiralna, zewnętrzna klatka schodowa – Scala Contarini del Bovolo – oferuje możliwość podziwiania kilku różnych stylów architektonicznych oraz fantastyczną panoramę Wenecji z Bazyliką św. Marka i jej dzwonnicą w tle.
Pod koniec października 2018 – po wielu latach planowania – w końcu udało mi się przyjechać na dłużej do Wenecji i spędzić w niej czas dokładnie tak, jak od dawna zamierzałam. Nieśpiesznie, w niskim sezonie, z noclegiem w ścisłym centrum, wstawaniem o poranku, by podziwiać malownicze wschody słońca, spacerując nocami po niemal pustych ulicach oraz zwiedzając miejsca mniej znane. Udało się, gdyż Wenecję wybrałam tym razem na główny cel podróży, zamiast czynić ją jednym z wielu punktów w planie. To był strzał w dziesiątkę. W tym poście zbieram Was do pałacu rodziny Contarini, znajdującego się w samym sercu miasta.
Scala Contarini del Bovolo – jak powstały słynne schody?
Gdy właścicielem pałacu został w roku 1489 Pietro Contarini, postanowił on zlecić prace budowlane mające na celu poprawę estetyki nieciekawej wcześniej elewacji pałacu. Zlecenie otrzymał miejscowy rzemieślnik Giovanni Candi, który zaprojektował loggie oraz spiralną klatkę schodową z tarasem widokowym na ostatniej kondygnacji, zwieńczonym kopułą o drewnianej konstrukcji. Bovolo to słowo oznaczające w dialekcie weneckim ślimaka. Do budowy klatki wykorzystano głównie czerwoną cegłę i biały kamień z Półwyspu Istria. Rdzeń schodów stanowi liczący 26 metrów wysokości kamienny monolit, wokół którego na renesansowych łukach i kolumnach rozciągają się spektakularne loggiato. Ich wysokość stopniowo maleje, tak że łuki na ostatnim piętrze są o połowę mniejsze niż łuki na parterze. W rezultacie wieża wygląda na wyższą. Klatka schodowa przetrwała w stanie pierwotnym – i niszczała – do XIX wieku, kiedy to podjęto pierwsze prace konserwatorskie. Następnie w 1979 roku w ramach programu „Campagna Internazionale per la Salvaguardia di Venezia” Światowy Fundusz Zabytków wsparł prace restauracyjne Scala Contarini del Bovolo. Celem projektu było całkowite odrestaurowany tej wspaniałej klatki schodowej metodami nieinwazyjnymi. Ostatnia interwencja konserwatorska miała miejsce w 2006 roku, przez co zabytek długi czas pozostawał niedostępny dla zwiedzających.
Scala Contarini del Bovolo – jak tutaj trafić?
To przepiękne miejsce znajduje się zaledwie kilka kroków od Placu św. Marka, mniej więcej w kierunku Mostu Rialto, choć trzeba nieco odbić od głównego szlaku. Najlepiej z Campo Manin lub ulicy Calle Fuseri wejść w boczną uliczkę wskazaną żółtą tablicą z napisem Scala Contarini del Bovolo. Wbrew pozorom nie jest łatwo tutaj trafić idąc pierwszy raz, pałac ukryty jest w plątaninie ulic, kanałów i gęstej zabudowy. W naszym przypadku – mimo korzystania z nawigacji w telefonie – nie obyło się bez dopytania mijanego sklepikarza, czy dobrze idziemy.
Zwiedzanie Scala Contarini del Bovolo
Po dotarciu na pałacowy dziedziniec trzeba najpierw udać się do kasy biletowej zlokalizowanej po prawej stronie. Wchodząc schodami na górę macie do pokonania sześć pięter i osiemdziesiąt stopni, jednak są to stopnie bardzo wygodne, szerokie i niskie, które nie powinny stanowić problemu nawet dla osób starszych czy kilkuletnich dzieci. Zwiedzając Scala Contarini del Bovolo w końcówce października mieliśmy to wyjątkowe miejsce niemal wyłącznie dla siebie. Wchodziliśmy sami, na górze zastaliśmy jedną lub dwie pary, które za chwilę zeszły na dół i przez kolejne kilkanaście minut byliśmy na tarasie tylko we dwoje. Choć pogoda mogłaby być lepsza, to widok i tak niesamowicie nas zachwycił. Dachy Wenecji, stare pałace, kopuły Bazyliki św. Marka, dzwonnica – wszystko niemal na wyciągnięcie ręki w jednym z najpiękniejszych punktów widokowych w mieście, bez stania w kolejkach, bez tłumów. Taką Wenecję pokochałam i będę Wam pokazywać oraz opisywać na blogu.
WENECJA – jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? Przewodnik
Godziny otwarcia i ceny biletów
- Aktualne informacje znajdziecie na tej na stronie internetowej.
Bagaż
Do Scala Contarini del Bovolo przyszliśmy w ostatni dzień pobytu zmierzając już z bagażem w kierunku przystanku tramwaju wodnego. Miłe dziewczyny w kasie biletowej pozwoliły nam zostawić torby u siebie i wejść bez bagażu. Niemniej jednak nie gwarantuję, że to standardowa możliwość. Byliśmy wtedy jedynymi zwiedzającymi, sezon już się kończył. Nie gwarantuję Wam zatem, że w lipcu i sierpniu też będzie taka możliwość.
City Pass Wenecja
Uprzedzając pytania dodam tylko, że często polecany i zachwalany bilet City Pass oferujący szereg zniżek, bezpłatnych wejść i przejazdów komunikacją publiczną (w zależności od wersji) nie obejmuje wstępu na Scala Contarini del Bovolo z wyjątkiem najdroższej karty, czyli Platinum. Więcej informacji znajdziecie na tej stronie internetowej.
- Zaobserwuj blogowy profil na Instagramie;
- Dołącz do obserwujących fanpage'e bloga na Facebooku;
- Dołącz do blogowej grupy na Facebooku;
- Obserwuj mnie na Twitterze;
- Subskrybuj kanał na YouTube;
- Jestem również na Tik Toku;
- Moje e-booki znajdziesz w blogowym sklepie internetowym;
- Moje drukowane książki znajdziesz np. w Empiku.
Jadę znowu do Wenecji. Trzeci raz w ogóle, a drugi w tym roku. W listopadzie. Cieszę się jak oszalała !!!! Mam prawie szesćdziesiąt lat. Czy kiedyś marzyłam, że będę mogła jeździć sobie do Wenecji (czy w ogóle gdziekolwiek) ???? !!!!!!
Witam serdecznie
za kilka dni wybieram się do Wenecji i w związku z tym zdecydowaliśmy się z mężem na zakup silver venezia unica citypass. Niestety nigdzie nie mogę doczytać czy z ta wersja karty obejmuje również zwiedzanie synagog w gettcie czy tylko wejście do muzeum żydowskiego. Orientuje się Pani może? Będę wdzięczna za informacje.
Piękne wrażenia, dziękuję za to polecenie i wysyłam dobre życzenia!
Wspaniały blog. Jestem pod bardzo dużym wrażeniem. Opisów historycznych , map , zdjęć . Po raz kolejny jestem zachwycona .
Kilka lat temu trafiłam za Twoim( jeśli mogę ) pośrednictwem ,poleceniem do Volpaia ,gdzie jadłam jedno z najpyszniejszych dań w życiu w przepięknych okolicznościach przyrody , Terme di saturnia i jeszcze kilku miejsc w Toskani i okolicach . Dziękuję raz jeszcze .
W zeszłym roku odwiedziła na trzy dni Apulię ( Bari, Albelobello , – które pierwszy raz w życiu zobaczyłam w Twoim wpisie na fb . ) wrócę 🙂
Zatęskniłam za Wenecją w której byłam kilka razy i wiedziałam ,że nikt nie zapewni mi tak pięknego póki co wirtualnego powrotu jak Ty . Od ponad sześciu wybieram się bez skutku 🙁 W Kwietniu naprawię 🙂 Twój blog przeniósł mnie do jednego z moich ukochanych miejsc na Świecie . Dziękuję 🙂
Pozdrawiam i nie dziwię się tylu zdobytym nagrom i peanom nad tym jak pokazujesz Włochy . Czuć miłość . We Wrześniu Sycylia , od strony wody .
Serdecznie pozdrawiam i życzę wszytkiego co najlepsze.
Dzień dobry, pani Natalio, mam 3 pytania. Nie mogę doszukać się informacji, czy City Pass jest równoznaczne z opcją fast track i omijaniem kolejek? Zależy mi na tym, bo przyjeżdżamy ze starszymi rodzicami i wolelibyśmy tego stania w kolejkach uniknąć. Czy zniżki dla seniorów obowiązują niezależnie od narodowości? Spotkałam się kiedyś gdzieś z tym, kilka lat temu, że były tylko dla mieszkańców Włoch. Trzecie pytanie dotyczy bardziej atrakcji płynięcia gondolą. Niestety pan Jakub w okresie kiedy my będziemy jest niedostępny, ale dzięki namiaru na pani stronie udało mi się z nim skontaktować i dał sporo cennych wskazówek. Wiem, że z tego rejonu w którym on pływa, jest możliwość wpłynięcia do głównego kanału, jest taka opcja na wycieczkę około 45-60 min. Zastanawiam się tylko, czy jest to warte poświęconego czasu i pieniążków, sporo osób twierdzi że bardziej się tam stoi niż płynie. Ale z kolejnej strony, może będąc już w Wenecji, jednak warto spróbować zobaczyć, jak rozumiem, samo centrum z poziomu wody? Będę wdzięczna za wszelkie podpowiedzi. Pozdrawiam
Dzień dobry, piękny i przydatny opis, jak zwykle! Moja uwaga – link do tarasu widokowego w galerii handlowej nie działa 🙂 , a miejsce na zdjęciu wygląda bardzo obiecująco! Czy możliwe, że nie jest już dostępne?