Palazzo Moroni znajdujący się w Città Alta, czyli w najpiękniejszej i najstarszej części Bergamo, to prawdziwa perła architektury, zachowana do czasów współczesnych w niemal pierwotnej formie. Wnętrza pałacu nie są wprawdzie zbyt rozległe i nie ociekają złotem do tego stopnia, jak choćby pałace Turynu czy Neapolu, ale można w nich podziwiać przepiękne sufity zdobione malowanymi z rozmachem freskami, meble z epoki, fantazyjne zegary czy zabytkową porcelanę. A wszystko to zaledwie kilka kroków od górnej stacji Funicolare Città Alta. Zapraszam!
Powrót do Bergamo
Gdy w październiku 2023 r. spędziłam trzy wspaniałe dni w Bergamo, skupiając się na zwiedzaniu i chłonięciu atmosfery Città Alta oraz znajdującego się jeszcze wyżej wzgórza San Vigilio (relację znajdziecie w przewodniku po Bergamo), umknął mi pałac Moroni. Nie jest on szczególnie wyeksponowany przy którymś z placów zabytkowej starówki, wprost przeciwnie; znajduje się wprawdzie przy jednej z ulic górnego miasta, ale ukryty jest w ciągu zabudowy, w dodatku posiada niczym niewyróżniającą się elewację. I prawdopodobnie dlatego niewielu zwiedzających Bergamo tutaj trafia.
Palazzo Moroni
Palazzo Moroni to lombardzki pałac z XVII wieku, do dnia dzisiejszego bardzo dobrze zachowany w swoim pierwotnym układzie. Od momentu powstania do chwili obecnej należy on do tego samego rodu Moroni, zamieszkującego posiadłość nieprzerwanie od 1645 roku. Część udostępniona zwiedzającym obejmuje przepiękną klatkę schodową ozdobioną freskami, a także kilka komnat znajdujących się na pierwszym piętrze.
Oprócz kolejnych fresków, które zdobią niemal wszystkie sufity, można tutaj podziwiać meble oraz kolekcję dzieł sztuki, w tym prawdziwe arcydzieła. Zwiedzanie może odbywać się na własną rękę i nie jest ograniczone czasowo.
Ogrody Palazzo Moroni
Od momentu powstania do pałacu przylegają ogrody w stylu włoskim, rozpostarte na wzgórzu Sant’Eufemia, którego zbocza pną się w górę aż po twierdzę – Rocca di Bergamo. Wielopoziomowe połacie parku przybierają formę zarówno balkonu z widokiem na pałacowy dziedziniec, jak i trzech tarasów położonych na różnych wysokościach, połączonych ze sobą schodami. Balkon, ozdobiony rzeźbami, kwiatami i bukszpanami przyciętymi w kształt stożków, prowadzi do panoramicznego tarasu zwanego Ogrodem Sekretnym – łąki z grządkami róż, peonii i irysów oraz dużego głogu. Drugi taras jest miejscem, gdzie zasadzono sześć cisów przyciętych w cylindryczne kształty. Trzeci – najwyżej położony taras – prowadzi do małej wieży znanej jako „Miejsce Przemyśleń Hrabiego”, zbudowanej w średniowiecznym stylu pod koniec XIX wieku na ruinach wieży, która była kiedyś częścią wspomnianej wcześniej, XIV-wiecznej Rocca di Bergamo. Ogrody Palazzo Moroni są największym prywatnym parkiem w górnym mieście spośród otwartych dla publiczności.
Ogród Warzywny
Wzdłuż zbocza wzgórza Sant’Eufemia rozciąga się także dwuhektarowy ogród warzywny – kawałek urodzajnej ziemi, który był kiedyś wykorzystywany do zaspokajania potrzeb żywnościowych mieszkańców pałacu. Obszar ten został pozyskany i dodany do posiadłości w XVIII i XIX wieku, dzięki staraniom braci Pietro i Alessandro Moroni, z których ten drugi studiował rolnictwo. Ogród warzywny obejmuje drzewa morwy, w lokalnym dialekcie nazywane murú, stanowiące symbol rodziny Moroni, która wzbogaciła się na hodowli jedwabników, żywiących się liśćmi morwy. Ponadto są też winorośla prowadzone na pergolach i liczne drzewa owocowe, w tym wiśnia, figa i orzech włoski. Wzniesiono także ptaszarnię, składającą się z kręgu drzew grabowych, których splecione gałęzie dawniej wykorzystywano jako pułapki do łapania ptaków, zarówno w celach spożywczych, jak i rekreacyjnych. W ogrodzie warzywnym żyje rodzina borsuków, a FAI (fundacja na rzecz zachowania włoskiego dziedzictwa historycznego) wyznaczyła dużą strefę dzikiej przyrody w postaci korytarza ekologicznego dla ochrony dzikich gatunków żyjących w obrębie ogrodu.
Zwiedzanie Palazzo Moroni
Wystarczy po wyjściu z Funicolare Città Alta skręcić w prawo, a nie jak większość przybywających w lewo, i po ok. 200 m dotrzecie pod drzwi pałacu. Aktualny cennik biletów wstępu oraz godziny otwarcia w podziale na pory roku znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej Pałacu Moroni. Same wnętrza można obejrzeć w mniej niż godzinę, natomiast ogród to kwestia indywidualna. Nie jest on szczególnie rozległy.
- Zaobserwuj blogowy profil na Instagramie;
- Dołącz do obserwujących fanpage'e bloga na Facebooku;
- Dołącz do blogowej grupy na Facebooku;
- Obserwuj mnie na Twitterze;
- Subskrybuj kanał na YouTube;
- Jestem również na Tik Toku;
- Moje e-booki znajdziesz w blogowym sklepie internetowym;
- Moje drukowane książki znajdziesz np. w Empiku.