Pizza, powszechnie uważana na świecie za jeden z symboli Włoch i królową włoskiej kuchni, z pewnością jest jej nieodzowną częścią. Czy jednak to Włosi zjadają najwięcej pizzy? Czym różni się pizza neapolitańska od pizzy rzymskiej? Jakie są zdrowotne zalety pizzy i na czym polega dieta pozwalająca jadać pizzę codziennie? Oto 10 ciekawostek na temat włoskiej pizzy, które warto poznać.
Autorem tekstu jest Marcin Lupa, pasjonat pizzy, prowadzący m.in. grupę na Facebooku Klub Miłośników Pizzy oraz kanał na YouTube Klub Miłośników Pizzy.
W poniższym artykule chciałbym podzielić się kilkoma ciekawostkami i faktami dotyczącymi pizzy. Tym bardziej, że świadomość Polaków w tej materii jest coraz wyższa, o czym świadczą liczne lokale z tym wypiekiem wyrastające jak grzyby po deszczu w naszym kraju. I to na najwyższym włoskim poziomie. Dodatkowo imponująca jest również ilość pasjonatów, którzy posiadają w swych domach profesjonalny sprzęt i nierzadko wypiekają pizze, których nie powstydziłyby się najlepsze włoskie pizzerie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zrobić prawdziwą pizzę w warunkach domowych, wytrwaj proszę do końca tego artykułu.
Pizza neapolitańska na liście UNESCO?
Niezupełnie. 9 grudnia 2017 r. w Korei Południowej na wyspie Jeju odbyło się spotkanie Międzyrządowego Komitetu Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Dzięki zebraniu podpisów 2 milionów ludzi postanowiono ogłosić sztukę i tradycję przygotowywania pizzy neapolitańskiej niematerialnym dziedzictwem UNESCO. Zatem na liście nie znalazł się sam produkt jakim jest pizza, a rzemiosło związane z jej przygotowaniem.
Margherita – skąd wzięła się nazwa najpopularniejszej pizzy?
Pierwsza wzmianka o pizzy Margherita pochodzi z 1796 roku. Pewne jest, że w czerwcu 1889 roku na cześć królowej Włoch Margherity di Savoia szef kuchni Raffaele Esposito przygotował „Pizza Margherita”: pizzę z pomidorami, mozzarellą i bazylią, czyli składnikami odzwierciedlającymi kolory włoskiej flagi.
Kraj, w którym spożywa się najwięcej pizzy to…
Zapewne dałeś się ponieść sugestii, że chodzi o Włochy. Nic bardziej mylnego. Otóż najwięcej pizzy spożywa się w USA. Włochy znajdują się na drugim miejscu. Trzecie miejsce natomiast należy do Brazylii.
Dlaczego pizza smakuje wszystkim (albo prawie wszystkim)?
Pizza to zbiór substancji pobudzających ośrodki przyjemności i smaku. Węglowodany tworzą rodzaj uzależnienia, a kazeina zawarta w serze stymuluje receptory odpowiedzialne za regulację stanu przyjemności w mózgu. Ogólnie rzecz biorąc, smak wyłaniający się z połączenia węglowodanów, pomidora, świeżej mozzarelli i innych składników jest niezaprzeczalnie niezwykły.
Zdrowotne zalety pizzy
Zwykło się mówić, że pizza nie należy do najzdrowszych posiłków, jednak nie jest to prawdą. Lekarze twierdzą, że jedzenie pizzy raz w tygodniu może zmniejszyć ryzyko raka przełyku i udaru mózgu. Istnieją również tzw. pizze terapeutyczne:
- „Vita” przeznaczona jest dla kobiet spodziewających się dziecka;
- „Tiresia” pobudza przemianę materii;
- „Herkules” poprawia regenerację białek i soli mineralnych u sportowców.
Istnieje również dieta oparta na pizzy, która pozwala jeść jedną pizzę dziennie, utrzymując nadal dietę niskokaloryczną. Należy tylko wybrać odpowiednią pizzę!
Najstarsza pizzeria na świecie
Najstarsza pizzeria na świecie znajduje się w Neapolu i nadal działa. Antica Pizzeria Port’Alba została otwarta w 1738 roku i była popularna wśród ulicznych sprzedawców, którzy lubili jeść pizzę na wynos. Dziewięćdziesiąt lat później jej właściciele jako pierwsi w mieście postawili stoły i krzesła dla swoich klientów, wśród których wyróżniały się takie osobistości jak poeta Gabriele D’Annunzio, król Ferdinando Borbone, polityk Francesco Crispi czy filozof Benedetto Croce. Inne słynne pizzerie Neapolu – klik!
Pierwsza pizza sprzedawana online
Pierwsza pizza sprzedawana online została wyprodukowana i dostarczona przez Pizza Hut w 1994 roku. Kalifornijski sklep otworzył stronę, za pośrednictwem której można było zamówić pizzę bezpośrednio z domowej kanapy. To pierwszy przykład e-commerce powiązany ze sprzedażą tego produktu. W latach dziewięćdziesiątych również inni próbowali zarobić na pizzy. Sergey Brin, jeden z wynalazców Google, próbował stworzyć system, który pozwalał zamawiać pizzę przez Internet i za pomocą faksu, ale była to prawdziwa katastrofa.
Najdroższa pizza świata
Najdroższa pizza na świecie została sprzedana w 2009 roku młodemu człowiekowi, który zapłacił 10 000 bitcoinów za dwie margherity z dostawą do domu. Był to programista Laszlo Hanyecz, który nie znał wartości, jaką wkrótce będą miały bitcoiny. Po obecnym kursie krypto waluty zapłacił za pizzę 126 mln euro!
Drukarka do pizzy
Teksańska firma założona przez NASA opracowała specjalne urządzenie – drukarkę 3D do pizzy. Firma nazywa się BeeHex i zapewnia, że drukarka jest wydajna, czysta i ma możliwość błyskawicznego wyprodukowania świeżej i pachnącej pizzy. Jak we wszystkich drukarkach 3D, pizza jest tworzona warstwa po warstwie, z tą tylko różnicą, że zamiast wkładów atramentowych stosuje się pomidory i mozzarellę.
Lepsza pizza neapolitańska czy rzymska?
Tutaj wkraczamy w dyskusję, która może trwać wiecznie: są tacy, którzy kochają pizzę wysoką, niektórzy niską, inni wolą chrupiącą, a niektórzy miękką. Ciężko podać jednoznaczną odpowiedź na to pytanie, ale możemy wyjaśnić główne różnice między obiema wersjami.
Pizza rzymska
Pizza rzymska, znana również jako scrocchiarella, jest pizzą z cienkiego i chrupiącego ciasta, z delikatnie kruchym spodem. Jej ciasto wytwarza się przy użyciu mąki pszennej, wody, drożdży, soli i oliwy z oliwek. Wypiek trwa około 3-4 minuty w temperaturze około 350 stopni.
Pizza neapolitańska
Pizza neapolitańska to z kolei pizza z bardzo miękkim, opadającym w dłoniach ciastem, z wysokim i miękkim brzegiem. Jej ciasto przygotowywane jest z samej wody, mąki, drożdży i soli. Wypiek trwa średnio około 90 sekund w temperaturze około 450 stopni. Te dwa warianty bardzo się od siebie różnią, a stwierdzenie, który jest najlepszy, to tylko kwestia gustu.
Pizza w Polsce
Wracając do tematu Polski w kontekście pizzy należy zauważyć, że ta dziedzina gastronomii ma się nadzwyczaj dobrze. Od kilku lat obserwujemy wyraźny wzrost zainteresowania prawdziwą włoską pizzą. I nie chodzi tu o pizzę z toną byle jakich składników, którą zwykliśmy jadać przez co najmniej ostatnie 2-3 dekady. Obecnie w Polsce istnieje naprawdę wiele miejsc, w których można zjeść pizzę z prawdziwego zdarzenia. Duże miasta takie jak Warszawa, Kraków, Wrocław są wręcz przepełnione pizzeriami serwującymi ten magiczny wypiek we wszystkich możliwych wersjach, bazując na oryginalnych włoskich składnikach oraz wykorzystując oryginalne receptury. Nie oznacza to wcale, że w mniejszych miejscowościach musicie obejść się smakiem. Co to to nie. Na chwilę obecną dobrą pizzę można znaleźć już praktycznie wszędzie a tam, gdzie jeszcze jej brakuje, jest tylko kwestią czasu, gdy otworzy się jakiś nowy lokal. Po części ma to związek z tym, o czym wspomniałem już na początku. Równolegle z wysypem pizzerii rośnie zainteresowanie wypiekiem pizzy w warunkach domowych, i to na profesjonalnym poziomie. W Polsce mamy przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy osób, które pochłonęła niesamowita pasja w dążeniu do uzyskania perfekcyjnej pizzy w zaciszu własnych czterech ścian. Wiele z tych osób zapewne prędzej czy później zdecyduje się przekształcić swoją pasję w źródło dochodu i otworzy swój własny lokal. Garstka ludzi zakręconych na punkcie pizzy już to zrobiła. Osobiście znam wiele takich osób i miejsc w Polsce, ale o tym może napiszę w kolejnym artykule.
Jak zabrać się do przygotowania pizzy w warunkach domowych?
Zapraszam Cię do dołączenia do pierwszej w Polsce grupy poświęconej w całości prawdziwej włoskiej pizzy. Na początku może nie będzie łatwo, ale z pomocą fantastycznych użytkowników oraz moderatorów naszej grupy bez problemu sobie poradzisz. Znajdziesz tam Kompendium Wiedzy, które rozjaśni Tobie podstawowe zagadnienia związane z wypiekiem pizzy w warunkach domowych. O resztę możesz bez problemu zapytać. Grupa nazywa się Klub Miłośników Pizzy i posiada również swój kanał na YouTube. Na koniec chciałbym się przedstawić. Nazywam się Marcin Lupa, od blisko 15 lat mieszkam we Włoszech wraz z żoną i dwiema córkami. Dziesięć lat temu pochłonęła mnie pasja związana z włoską pizzą i nieustannie się dokształcam w tym kierunku, dodatkowo dzieląc się całą moją wiedzą z innymi. Trzy lata temu postanowiłem stworzyć w/w grupę i okazała się ona ogromnym sukcesem. Na dzień dzisiejszy grupa liczy blisko 40 tyś. użytkowników i ciągle rośnie w siłę. Dołącz do nas. Być może okaże się, że za Twoją ścianą sąsiad wypieka fantastyczną włoską pizzę. A nawet jeśli nie, to może Ty zaczniesz ją wypiekać.
- Zaobserwuj blogowy profil na Instagramie;
- Dołącz do obserwujących fanpage'e bloga na Facebooku;
- Dołącz do blogowej grupy na Facebooku;
- Obserwuj mnie na Twitterze;
- Subskrybuj kanał na YouTube;
- Jestem również na Tik Toku;
- Moje e-booki znajdziesz w blogowym sklepie internetowym;
- Moje drukowane książki znajdziesz np. w Empiku.
Kocham włoską pizzę <3 pamiętam to zaskoczenie, gdy odkryłam, że dostałam keczupu do pizzy we włoskiej restauracji haha. Ale od tamtej pory sama używam tylko oliwy do pizzy, nigdy nie może jej zabraknąć u mnie w domu. Moja ulubiona to ta od Monini <3
No to ja jestem profanem – lubię ciasto i ser, ale zamiast sosu pomidorowego wolę świerze pomidory, ewentualnie jeszcze oliwki i oregano, które mam na balkonie.
Nie mam pieca do pizzy i w ogóle wydaje mi się to zbyt dużo zachodu, żeby uzyskać jedynie placek z sosem pomidorowym i serem. Ale to moje zdanie.
Co do zdrowotności to się zgadzam, że jedzenie od czasu do czasu pizzy, zwłaszcza domowej nie może być szkodliwe, pod warunkiem jedzenia innych wartościowych pokarmów i zdrowego trybu życia. Poza tym artykuł bardzo ciekawy. Lubię, czy nie lubię, wiedzieć warto
Wow. sporo rzeczy nie wiedziała, faktycznie przydatne ciekawostki! 😉