„Duchy w Wenecji” – gdzie kręcono film? Czy te pałace w Wenecji naprawdę istnieją? Gdzie je znaleźć?

"Duchy w Wenecji" - gdzie kręcono film? Czy te pałace w Wenecji naprawdę istnieją? Gdzie je znaleźć?

Film „Duchy w Wenecji” będący luźną adaptacją powieści Agathy Christie z cyklu kryminałów o detektywie Poirot to prawdziwa gratka dla każdego miłośnika tegoż fascynującego miasta. Gdzie dokładnie kręcono zdjęcia? Czy wszystkie te miejsca istnieją naprawdę? Zapraszam po szczegóły!

„Duchy w Wenecji” czyli nowa odsłona powieści Agathy Christie

„Duchy w Wenecji” to luźna adaptacja powieści „Wigilia Wszystkich Świętych” mistrzyni kryminału Agathy Christie. To trzeci film z cyklu o detektywie Poirot nakręcony w ostatnich latach przez Kenneth’a Branagh’a i Michaela Greena. Zdanie na temat filmów o przygodach Herkulesa Poirotatego w zamyśle tego duetu twórców są podzielone. Wielu ortodoksyjnych fanów powieści Agathy Christie i kultowych adaptacji z Davidem Suchetem w roli głównej jest – delikatnie rzecz ujmując – zdegustowana. Mnie jednak te trzy filmy przypadły do gustu, choć zawsze będę uważała Davida Sucheta za najlepszego Poirot w historii kina. Tak, jestem fanką detektywa, o czym wspominałam już m.in. w poście „Caffe Florian w Wenecji – najstarsza kawiarnia we Włoszech, najpiękniejszy salon na świecie„.

Poznaj książki Natalii Rosiak o Włoszech

Poirot na emeryturze zamieszkał w Wenecji

W omawianej adaptacji „Wigilii Wszystkich Świętych” Poirot jest już na emeryturze. Niedawno zakończyła się druga wojna światowa, jest rok 1947, a słynny detektyw postanowił odciąć się od wcześniejszego życia. Nie przyjmuje nowych spraw, choć pod jego drzwiami ustawiają się kolejki chętnych do skorzystania z usług wybitnego detektywa. Najpierw widzimy kilka ujęć z różnych zakątków Wenecji, w tym Canal Grande, Most Akademii, Plac św. Marka, Rio di Palazzo, kościoły i lagunę od strony wysepki San Giorgio Maggiore.

Ogrody Palazzo Malipiero i Palazzo Malipiero

Akcja rozpoczyna się sceną, gdy Poirot dogląda grządek z warzywami w ogrodzie u brzegów Canal Grande. Są to ogrody Palazzo Malipiero w dzielnicy San Marco. Następnie odbiera on paczkę, podchodząc do kraty. Scenę tę nakręcono w Palazzo Malipiero. Również scenę pierwszego w filmie śniadania nakręcono w ogrodach tegoż pałacu, gdy służący zawiadamia detektywa o przybyciu jego przyjaciółki Ariadne Oliver.

druga papierowa książka

Campo San Samuele

Drzwi, pod którymi ustawiają się kolejki chętnych potrzebujących pomocy detektywistycznej znajdują się w bocznej elewacji Palazzo Malipiero, na Campo San Samuele, pod numerem 5200.

Ponte dei Conzafelzi i Palazzo Tetta

Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc pokazanych najpierw w urywkach na samym początku, a później gdy Poirot idzie po opuszczeniu pałacu niewzruszony na szukających jego pomocy ludzi, jest Ponte dei Conzafelzi, za którym widać niewielki Palazzo Tetta – pałac z trzech stron otoczony kanałami.

Taras Palazzo Pisani

Najpiękniejszym miejscem w Wenecji spośród pokazanych w filmie jest bez wątpienia wysoko położony taras na dachu, z którego roztacza się zachwycający widok na Wenecję. Tam Poirot najpierw pije herbatę w towarzystwie Madame Oliver, a później… no właśnie, nie dokończę, by nie spojlerować. To oczywiście taras Palazzo Pisani – miejsce, na którego namiar podałam na blogu już w listopadzie 2021 roku i które stali czytelnicy podróżujący do Wenecji mogli już dawno zobaczyć na własne oczy.

Szczegóły znajdziecie w poście „Najpiękniejsze punkty widokowe w Wenecji, w tym wschody i zachody słońca. Przewodnik„.

Poirot w Palazzo Ducale (Pałacu Dożów)

© 2023 20th Century Studios. All Rights Reserved

Kilka scen nakręcono w przepięknych wnętrzach Pałacu Dożów.

Santa Maria dei Miracoli i Campo Santa Maria Nova

© 2023 20th Century Studios. All Rights Reserved

Niewielki plac oraz bardzo charakterystyczny kościół to miejsca, gdzie Poirot siedzi na ławce w towarzystwie Madame Oliver, a ta zdradza mu część swojego planu.

„Duchy w Wenecji” w podupadającym pałacu

Sceny, które kręcono we wnętrzach oraz na balkonach nawiedzonego pałacu, powstały w większości nie w prawdziwym weneckim budynku, ale pośród specjalnie na ten cel zbudowanej scenografii. Natomiast dosłownie kilka scen nakręcono we wnętrzach Palazzo Pisani – Conservatorio Benedetto Marcello.

Gdzie można obejrzeć „Duchy w Wenecji”?

Film z polskim napisami można obejrzeć na platformie streamingowej Disney+.

Teraz Twoja kolej! Dołącz do społeczności Italia by Natalia: Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod postem. Możesz też zapisać się na newsletter w oknie poniżej.  
Natalia Rosiak

O autorze

Nazywam się Natalia Rosiak, jestem podróżniczką, blogerką i autorką książek. Od 12 lat dzielę się z Czytelnikami wiedzą i miłością do Italii oraz inspiruję do podróży prowadząc blog, udzielając się na Facebooku, na Instagramie, na YouTube, w grupie Włochy – podróże & styl życia oraz na Twitterze. Moje e-booki znajdziesz w blogowym sklepie, a książki papierowe m.in. w Empiku. Jako pierwszy polski twórca otrzymałam tytuł Gold Italy Ambassador Awards.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Zamknij