Marche, region znajdujący się pomiędzy Toskanią i Umbrią, a wybrzeżem Adriatyku, to idealny przykład, jak na stosunkowo niewielkim obszarze można znaleźć niemal wszystko, z czego słynie Italia. Zachwycające zabytki, piękne plaże, urokliwe małe miasteczka, zapierające dech w piersiach panoramy, falujące wzgórza i wysokie góry, a także doskonała kuchnia i wino czynią ten obszar idealnym miejscem na spędzenie wakacji. W dzisiejszym poście zabieram Was do miasta Ankona, stolicy Marche, rozpoczynając tym samym serię artykułów poświęconych atrakcjom regionu.
Ankona stolicą regionu Marche
Marche to klejnot środkowych Włoch, który choć oferuje długą listę atrakcji, zabytków i walorów przyrodniczych oraz krajobrazowych, nie jest popularnym kierunkiem podróży polskich miłośników Italii. Większość przyjezdnych skuszona pięknymi plażami nad Adriatykiem ogranicza się do poznawania walorów wybrzeża, jednak Marche to znacznie więcej. Mamy tutaj urokliwe wzgórza, winnice i małe, kamienne miasteczka, przepiękne góry Parku Narodowego Monti Sibillini na terenie trzech południowych prowincji Macerata, Fermo, Ascoli Piceno. Mamy fantastyczne plaże, kuchnię, wino i ludzi. Marche to region pozostający w cieniu słynnej sąsiadki Toskanii i drugiej, nieco mniej znanej, ale także bardzo popularnej Umbrii. W listopadzie 2018 roku pojechałam do Marche na zaproszenie ludzi odpowiedzialnych za promocję regionu, by zobaczyć zabytki, przyrodę oraz posmakować kuchni i lokalnych trunków, a następnie Wam o nich opowiedzieć. Ten post jest pierwszym z serii artykułów o Marche, z których – mam ogromną nadzieję – skorzystacie już podczas najbliższych długich weekendów oraz wakacji.
Jak dolecieć samolotem do Marche?
W Ankonie znajduje się niewielkie lotnisko, ale sieć połączeń nie jest zbyt bogata. Z Polski do Ankony nie lata bezpośrednio żaden przewoźnik, natomiast dolatuje tutaj m.in. Lufthansa z Monachium, do którego na przykład latają codziennie samoloty z Poznania i nie tylko. Z tanich linii lotniczych do Ankony lata mało popularna u nas Volotea: z Katanii i Palermo na Sycylii oraz z Cagliari na Sardynii. Jak dolecieć bezpośrednio z Polski? Najbardziej chyba oczywistym wydaje się lot do Bolonii, szczególnie, że tą destynację obsługuje z naszego kraju Ryanair. Loty są częste i w miarę niedrogie. Minusem jest odległość Bolonii od Ankony wynosząca w linii prostej 200 km. Z lotniska możemy przejechać na dworzec centralny w Bolonii, by po dwóch lub prawie trzech godzinach wysiąść w przepięknej stolicy Marche. Ceny biletów kolejowych zaczynają się od niecałych 25 euro dla szybkiego pociągu Frecciarossa i 16,90 euro dla Regionale Veloce – osobowego przyspieszonego, pokonującego tą trasę w niecałe trzy godziny. Jest też możliwość lotu na trasie Warszawa Modlin – Pescara (sąsiednia Abruzja) i Kraków – Pescara. Z Krakowa loty do Pescary zaczynają się z początkiem kwietnia i w 2019 roku będą odbywać się w poniedziałki, wylot o godz. 16:20, przylot planowany jest na godz. 18:20. Poniedziałkowy lot powrotny na trasie Pescara – Kraków przewidziany jest o 18:35 z przylotem o godzinie 20:25. Piątkowy wylot z Polski planowany jest na godz. 15:20 z przylotem do Pescary po niecałych dwóch godzinach, tj. o 17:10. Lot powrotny do kraju tego dnia planowany jest przez przewoźnika na godz. 13:05, z przylotem do Krakowa o godz. 14:55. Z międzynarodowego lotniska w Abruzji pozostaje przejazd na dworzec kolejowy w Pescara, by po siedemdziesięciu kilku minutach wysiąść w Ankonie. Koszt przejazdu linią Frecciabianca zaczyna się już od niecałych 10 euro za osobę. Linią regionalną czas podróży to dwie godziny, pokonamy tę trasę za 11,10 euro – jest to taryfa regularna, bez zniżek. Jak widać warto polować na szybsze pociągi we Włoszech z wyprzedzeniem, o czym więcej przeczytacie w poście „Jak podróżować szybką koleją po Włoszech”.
Do Ankony i Marche samochodem z Polski
Ankona od stolicy naszego kraju oddalona jest o 1100 km w linii prostej, co w przełożeniu na podróż samochodem z Warszawy daje odpowiednio trasy o długości 1644 km przez Czechy i Austrię (niekiedy po drogach innych, niż autostrady) oraz 1850 km przez Niemcy i Austrię klasyczną trasą przez Drezno, Monachium i Bolonię. Czasowo obie drogi wychodzą podobnie, choć Google Maps preferuje tutaj rozwiązanie przez Czechy. Od siebie dodam, że wszystko zależy od ruchu na drogach transferowych w Austrii i korków w godzinach szczytu. Dodatkowy koszt winiety w Czechach pomijam, gdyż już niebawem i Niemcy wprowadzą winiety na pojazdy do 3,5t. Trasa w obu przypadkach jest malownicza, lecz na tyle długa, że potrzebny jest nocleg po drodze.
Ankona w przeszłości. Kilka słów o historii miasta
Piazza Cavour, Ankona
Historia osadnictwa w Marche sięga XI w. p.n.e, kiedy lud Picenów osiadł na terytorium leżącym pomiędzy rzekami Foglia i Aterno. Osadnicy zamieszkujący te ziemie w początkach kolonizacji byli nie tylko rolnikami i rybakami, ale też wojownikami chcącymi poszerzyć swoje terytorium o przybrzeżne tereny lądowe. Sam początek miasta Ankona to już 387 rok przed Chrystusem. To w tym roku Dorianowie z Syrakuz na Sycylii założyli osadę nazwaną Ἀγκών (Ancon), czyli łokieć, co miało odzwierciedlać kształt cyplu chroniącego tę część lądu przed żywiołem morza. W kolejnych latach terenami przyległymi do Ankony władali Rzymianie, aż do 410 roku n.e, gdy Alaric I najechał te ziemie i zniszczył rzymskie miasta znajdujące się w pobliżu: Aesis – obecne Jesi oraz Auximum – obecne Osimo. Wartym odnotowania jest, że w roku 1194 w mieście Jesi urodził się Fryderyk II Hohenstauf – znany jako Fryderyk I – król Sycylii od 1198, od 1212 jako Fryderyk VII książę Szwabii, a przede wszystkim od roku 1220 Święty Cesarz Rzymski i król Jerozolimy. To stąd w roku 1208 Św. Franciszek wypłynął, by nawracać ówczesny Orient. To stąd, a właściwie z leżącego 25 km na północ miasta Senigallia wywodził się zasiadający od 1846 r. na tronie Piotrowym Giovanni Maria Mastai Ferretti – papież Pius IX.
Spacer po centrum historycznym Ankony
Ankona to miasto portowe o bardzo dużym znaczeniu, nie tylko w regionie, ale w całej Italii. Ogromne statki transportowe oraz promy pasażerskie, którymi można przeprawić się m.in. do Chorwacji i Grecji, widoczne są doskonale w portowych dokach. Wielu przyjeżdżających do Ankony kieruje się prosto do portu, na prom, a to błąd. Piękne stare miasto, czyste i zadbane, zabytkowa zabudowa, zachwycająca katedra i doskonała oferta gastronomiczna to powody, dla których będę Was zachęcać, aby do Ankony zajrzeć choć na kilka godzin i spokojnie przemierzyć ulice starówki. Schematyczną mapę starego miasta zamieściłam poniżej. Absolutnie nie możecie przegapić Piazza del Plebiscito (nazywanego też Piazza del Papa), prostokątnego, otoczonego pięknymi pałacami, z kościołem San Domenico, którego ołtarz główny zawiera „Ukrzyżowanie” Tycjana. Tutaj też proponuję Wam miejscówkę na pyszny posiłek, o czym więcej w dalszej części postu. Do piazza prowadzi piękna Via Antonio Gramsci, za placem przechodząca dalej w Via Ciriaco Pizzecolli, którą warto pójść aż do Piazza Benvenuto, przy którym z kolei znajduje się imponujący Chiesa del Santissimo Nome di Gesù. Bardzo ciekawym zbytkiem Ankony jest fontanna Tredici Cannelle, dawny punkt poboru wody pitnej w formie kamiennego basenu z trzynastoma ozdobnymi głowami „plującymi” wodą.
doricaportservices.it
Corso Garibaldi, Ankona
Fontanna Tredici Cannelle, Ankona
Fontana del Calamo, Piazza Roma, Ankona
Teatro delle Muse na Piazza Repubblica
Piazza del Plebiscito
Kościół San Francesco delle Scale, Piazza San Francesco, Ankona
Palazzo del Governo, Piazza del Plebiscito, Ankona
Palazzo del Governo, Piazza del Plebiscito, Ankona
Piazza Plebiscito, Ankona
Piazza Plebiscito, Ankona
Stara Ankona. Duomo di San Ciriaco – katedra na wzgórzu
Katedra pod wezwaniem Św. Cyriacusa w Ankonie jest jednym z najważniejszych średniowiecznych kościołów zlokalizowanych w regionie Marche, z bizantyjskimi i gotyckimi elementami wtopionymi w romańską fasadę. Kościół na planie greckiego krzyża wzniesiony został w miejscu zburzonej trzęsieniem ziemi z roku 558 świątyni Afrodyty. W środku zobaczymy główną nawę i dwie boczne. Wnętrze podzielone jest dwoma rzędami kolumn ze zdobionymi głowicami. W bocznych skrzydłach katedry ulokowane zostały Kaplica Madonny i Kaplica SS. Crocifisso. Katedra jest surowa i minimalistyczna w środku, dająca tym samym możliwość wyciszenia wewnętrznego i skupienia na modlitwie. Zachwycająca fasada daleka jest stylem od kościołów znanych z Toskanii, bardziej przypomina architekturę z przeciwległego brzegu Adriatyku. Koniecznie przyjrzyjcie się dwóm lwom z czerwonego marmuru, stanowiącymi podpory kolumn.
Zwróćcie uwagę na powyższe zdjęcie. Taki widok rozpościera się sprzed katedry, ale to nie o niego chodzi. U podnóża dzwonnicy jest pomnik Jana Pawła II, upamiętniający wizytę Ojca Świętego w Ankonie. Poniżej widoki, jakie można podziwiać ze wzgórza, tuż obok katedry, na port, stocznię oraz wybrzeże.
Gdzie na plaże koło Ankony? Riviera del Conero
Riviera del Conero to zachwycający pas wybrzeża ciągnący się od Ancony na południe, do miejscowości Marcelli. Wysokie, białe klify, lasy, lazurowe morze i malownicze plaże wymagające zwykle zejścia w dół, a następnie podejścia pod górę, przyciągają każdego lata tłumy turystów. Na zdjęciu powyżej plaża Urbani w miasteczku Sirolo.
Gdzie zjeść w Ankonie? La Moretta
Licząca sobie dobrze ponad sto lat działalności Antica Tipica Trattoria La Moretta, otwarta w roku 1897, uznawana jest za najlepszy lokal w Ankonie. Specjalizuje się w rybach i owocach morza, ale zjecie tutaj także doskonałe dania mięsne, makarony, ravioli i risotto, popijając regionalnym winem z Marche. Wnętrze jest bardzo stylowe, na zewnątrz kilka stolików oferuje posiłek w otoczeniu zabytkowej zabudowy Piazza del Papa.
Gdzie spać w okolicach Ankony? Villa Gens Camuria
Ładnie położona w otoczeniu zieleni, z basenem i pokojami, z których część oferuje tarasy Villa Gens Camuria znajduje się w miejscowości Camerano, zaledwie 10 km na południowy-zachód od Ankony. To doskonała lokalizacja także do zwiedzania Parku Conero oraz innych atrakcji Marche. Zatrzymałam się tutaj w listopadzie 2018 roku. Obsługa jest bardzo miła i pomocna, na terenie agroturystyki znajduje się restauracja, a część pokoi dysponuje aneksami kuchennymi. Mój pokój na parterze złożony był z dwóch pomieszczeń, czystych i bardzo wygodnych.
Nocleg w Marche u Polki – B&B Sotto le Palme
B&B Sotto le Palme, położone zaledwie kilka kilometrów od plaż Prowincji Fermo, to kameralna propozycja dla osób, które lubią zatrzymywać się u naszych rodaków oferujących noclegi w Italii. Miejsce to stworzyła Ania zaledwie w zeszłym roku, krótko po swojej przeprowadzce do Włoch. Pokoje gościnne znajdują się w apartamencie o wysokim standardzie. Apartament został oddany do użytku po raz pierwszy w czerwcu zeszłego roku, nigdy wcześniej nie był zamieszkały. W każdym z drewnianych okien zamontowana jest siatka przeciw owadom i drewniane zewnętrzne rolety, podłogi wykończono marmurem w częściach wspólnych i ceramiką w pokojach. Apartament znajduje się na pierwszym piętrze, jego powierzchnia udostępniona gościom to około 150 metrów kwadratowych, do tego balkony i tarasy. Dla gości przeznaczone są 3 pokoje, dwie łazienki (w jednej wanna, prysznic i umywalka, w drugiej dwie umywalki, prysznic i pralka, w obu bidet, WC i suszarki do włosów), wspólny salon, duży taras z widokiem na palmy, kuchnia pełni funkcję jadalni, gdzie serwowane są śniadania. Ponadto w mieszkaniu do dyspozycji jest żelazko i deska do prasowania. Więcej informacji:
B&B Sotto le Palme
via Lungo Chienti, Sant’Elpidio a Mare 63811
Provincia Fermo, Marche, Italia
Kontakt:
kom./whatsapp +393319565760
e-mail: bb.sottolepalme@gmail.com
FB/MG https://www.facebook.com/bb.sottolepalme/
Sprawdzone noclegi we Włoszech
Planujecie podróż do Italii? Zajrzyjcie do mojej bazy noclegów sprawdzonych osobiście.
Sprawdzone noclegi we Włoszech – lista, opisy, zdjęcia, mapa. 122 obiekty noclegowe w 18 regionach
Zdjęcie na początku wpisu © Mariano Pallottini
Post powstał we współpracy z regionem Marche
- Zaobserwuj blogowy profil na Instagramie;
- Dołącz do obserwujących fanpage'e bloga na Facebooku;
- Dołącz do blogowej grupy na Facebooku;
- Obserwuj mnie na Twitterze;
- Subskrybuj kanał na YouTube;
- Jestem również na Tik Toku;
- Moje e-booki znajdziesz w blogowym sklepie internetowym;
- Moje drukowane książki znajdziesz np. w Empiku.
Ciao, na stacji Ancona Centrale, funkcjonuje bar dla pracownikow kolei wloskich. codziennie inne dania, swieze, dobre, za niewielka kwote. Bar otwarty dla przechodniow. Plecam goraco, mozna sprobowac wielu dan jednoczesnie.
W nieco oddalonym od Ankony małym miasteczku Agugliano jest Officina della Pizza oferująca przepyszną pizzę, na unikalnym regionalnym chrupiącym spodzie zwanym „crescia” . Polecam
Mały update:) 2k22 leciałam z krakowa bezposrednio do ankony na lotnisko, ok 300zł bilet. Stamtad do centrum busem6 euro 🙂
No właśnie, już latają samoloty z Krakowa do Ankony . Jesień 2023 – 250 zł