Syrakuzy i okolica

W poprzednim poście dotyczącym Sycylii opisałam wyspę Ortigię, na której znajduje się Centro Storico Syrakuz. Jednak to nie koniec atrakcji, jakie oferuje miasto Archimedesa.


Map from PlanetWare.com

W części „lądowej” Syrakuz warto zobaczyć następujące obiekty:

 • Park Archeologiczny


Map from PlanetWare.com

Główną atrakcją Parku Archeologicznego jest pochodzący z V w. p.n.e teatr grecki, jeden z największych i najważniejszych tego typu obiektów w Europie. Widownia mieszcząca 15 000 widzów pierwotnie była jeszcze większa, jednak w XVI w. została częściowo rozebrana, a kamień wykorzystano do budowy murów obronnych na Ortigii.

5

4
Amfiteatr romański pochodzi z III w. n.e. Można zobaczyć m.in. zachowane do dziś tunele dla gladiatorów i zwierząt.

3
Na terenie Parku Archeologicznego zobaczyć można też słynną grotę Ucho Dionizjosa, wysoką i długą na 65 m. Jest to dawny kamieniołom, z którego wycinano budulec na pobliskie obiekty. Legenda głosi, że dzięki wyjątkowej akustyce tego miejsca władca Syrakuz Dionizjos Starszy podsłuchiwał rozmowy więźniów trzymanych w jaskini. Nazwę wymyślił w roku 1586 Caravaggio.

6
Park Archeologiczny otwarty jest codziennie 9:00 – 18:00, kasa biletowa zamykana jest o 17:00. Koszt biletu normalnego 10 euro, dzieci poniżej 18 roku życia i osoby powyżej 65 roku życia z terenu Unii Europejskiej bezpłatnie, osoby w wieku 18 – 25 lat – 5 euro. Oprócz wymienionych wyżej obiektów zobaczyć można też grób Archimedesa, który urodził się, żył i zginął w Syrakuzach. Będąc w Parku trzykrotnie grobu niestety nie miałam okazji zobaczyć, gdyż był w renowacji.

 • Ruiny Kościoła San Giovanni i Katakumby

DSC00924

 

DSC00927
Katakumby pod kościołem San Giovanni pochodzą z IV w. p.n.e. Jest to podziemne cmentarzysko, gdzie w czasach rzymskich chowano w wykutych w skale niszach wyznawców rozwijającej się wiary chrześcijańskiej. Zwiedzanie w grupach z przewodnikiem. Byłam tam raz i całkowicie mi wystarczy. Nie jestem miłośniczką tego typu atrakcji. Choć minęło 10 lat do dziś pamiętam, jak bardzo duszno i wilgotno było na dole i jak pot ściekał ciurkiem nawet miejscowemu przewodnikowi. Natomiast polecam obejrzenie z bliska ruin kościoła San Giovanni (zdjęcie na początku wpisu), który efektownie podświetlony jest po zmroku.

 • Sanktuarium Madonna delle Lacrime

Przypominający kształtem namiot o średnicy podstawy 90 m i wysokości 76 m budynek z betonu jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w Syrakuzach. Zbudowano go w miejscu, gdzie w roku 1953 gipsowa figurka Madonny zaczęła płakać i płacze podobno nieprzerwanie. Dlaczego podobno? Byłam, przyglądałam się i pomimo sokolego wzroku łez nie dojrzałam. Natomiast faktem jest – co widać na zdjęciu – że figurka wygląda, jakby była mokra. Ciekawe miejsce, otoczone pięknymi palmami i wieloma kwiatami, polecam.

9

8

10

 

 • Muzeum Archeologiczne

Największe muzeum na Sycylii, słynie m.in. z Wenus Landolina. Zgromadzono tutaj ogrom eksponatów prehistorycznych i starożytnych. Zrobiłam jedno podejście do zwiedzenia i pocałowałam przysłowiową klamkę. A że do fanów muzeów nie należę, drugiego podejścia nie będzie.


Map from PlanetWare.com

 • Muzeum Papirusu

W sąsiedztwie Syrakuz również znajdują się miejsca warte odwiedzenia:

 • Castello Euralio

Zamek znajdujący się kilka km na zachód od Syrakuz zbudowano w celu obrony miasta przed atakiem od strony lądu. Budowę trwającą dwa stulecia rozpoczął wspomniany już Dionizjos Starszy (ten od jaskini – ucha). Dziś zwiedzać można pozostałości po imponującej kiedyś twierdzy. Z murów roztacza się widok na Syrakuzy i spory odcinek wybrzeża. Wstęp płatny, w roku 2008 było to 2 euro / osobę.


Map from PlanetWare.com

DSC01271

1

 

 • Fonte Ciane

Krótka rzeka zakończona sadzawką to drugie obok źródła Aretuzy (czytaj więcej w poście Ortigia – zaproszenie na granitę. Dzień 15) miejsce na Starym Kontynencie, gdzie papirus występuje w stanie naturalnym. Od roku 1984 obszar ten jest Rezerwatem Naturalnym. Wycieczka łodzią lub kajakiem spodoba się miłośnikom przyrody. Nie mam zdjęć cyfrowych tego miejsca, ale zamieściłam poniżej film znaleziony na Youtube. Zapraszam do obejrzenia.

autor: Maurizio Moscuzza

Musicie pojechać ok. 2,5 km na południe od centrum Syrakuz, przystań z łodziami widać z drogi.

Wyświetl większą mapę

 • Pantalica

Pantalica położona ok. 35 km na zachód od Syrakuz w dolinach rzek Anapo i Calcinara pomiędzy miastami Ferla i Sortino jest wpisaną na listę UNESCO największą nekropolią na Sycylii, liczącą ponad 5  tyś. komór – grobów, świątyń, pomieszczeń mieszkalnych. Nawet, jeśli tego typu atrakcje Was nie interesują, to warto tu przyjechać ze względu na piękno przyrody. Szlaki w dolinie są oznaczone i niedostępne dla prywatnych samochodów. Ja jeszcze nie dotarłam do Pantalici, ale poniżej zamieściłam film z Youtube. Polecam!

autor: ISicilyTv

 

Jeśli macie jakieś pytania, to proszę, zadawajcie je w komentarzach pod tym postem, postaram się na każdy odpowiedzieć i coś doradzić. Bardzo chętnie poczytam też o Waszych doświadczeniach z podróży po Sycylii, śmiało dzielcie się informacjami, na pewno pomogą one osobom dopiero planującym wyjazd.

Kochani, użytkowników Facebooka serdecznie zapraszam do nowo powstałej, prowadzonej przeze mnie grupy WŁOCHY – podróże & styl życia

Wszystkich nowych czytelników zapraszam do polubienia strony Italia by Natalia na Facebooku oraz śledzenia profilu na Instagramie. Będzie mi również bardzo miło, jeśli dodacie komentarz lub udostępnicie ten post swoim znajomym. Bo zadowolony czytelnik to najlepsza motywacja 🙂

Pozdrawiam Was serdecznie

Natalia

Prawa autorskie do tekstu należą do Italia by Natalia. Skopiowanie tekstu lub jego fragmentu, a także przepisanie ze zmianą poszczególnych słów zgodnie z regulaminem bloga skutkować będzie konsekwencjami prawno – finansowymi dla złodzieja oraz napiętnowaniem go w sieci. 

Jeden komentarz do “Syrakuzy i okolica”

 1. Witaj ponownie Natalio 🙂
  Tak jak pisałem w poprzednim poście latem wybieram się do Taorminy. Wypożyczyłem auto i jestem w trakcie planowania zwiedzania. Jak sądzisz rozbicie jednego dnia na Syrakuzy i Ragusę ma sens? Z jednej strony chcę spokojnie i bez pośpiechu zwiedzić Syrakuzy z drugiej kusi mnie tak ciekawie opisana przez Ciebie Ragusa.
  Salute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close