Najpiękniejsze cyprysowe drogi Toskanii

cyprysowe drogi toskanii

Malownicze, kręte drogi obsadzone szpalerami cyprysów, prowadzące zazwyczaj do urokliwych miasteczek położonych na wzgórzach lub zdobiące dojazdy do najpiękniejszych willi to wizytówka Toskanii i najczęstszy motyw umieszczany na pocztówkach. Kontynuując serię autorskich postów o najpiękniejszych panoramach regionu postanowiłam zamieścić w jednym miejscu wszystkie dotychczas opisane cyprysowe drogi Toskanii podrzucając Wam jednocześnie trochę nowości, zarówno w Val d’Orcia, jak i poza doliną. Kto wykorzysta te informacje podczas najbliższej majówki? Zapraszam!

Cyprysowe drogi od lat zachwycają odwiedzających Toskanię, inspirują malarzy i fotografów, ale prawda jest taka, że na mieszkańcach, szczególnie oglądających szpalery na co dzień, drogi te nie robią większego wrażenia. To tak, jakby Toskańczyk przyjechał do Polski i zachwycał się aleją kasztanowców, akacji lub dębów. Dla nas oczywiście są one piękne, ale dość pospolite, bo swojskie. Mieszkańcy Toskanii, przyzwyczajeni do dużej ilości przybywających turystów, są wyrozumiali i nie dziwi ich widok kilku osób fotografujących w tym samym czasie drogę przebiegającą obok ich domu, podjazd czy sam dom. Niedawno opowiadałam zabawną historię w blogowej grupie na Facebooku WŁOCHY – podróże & styl życia, jak podczas ostatniej podróży do Toskanii zatrzymałam się, by sfotografować niesamowicie piękny podjazd do winnicy, przełożyłam aparat przez szczebelki wysokiej bramy i pstrykałam. Nagle z zewnątrz nadjechał właściciel, wracał do domu po rowerowej przejażdżce i nie dość, że nie miał pretensji, to jeszcze po otwarciu bramy zaprosił mnie do środka zachwycony, że uznałam jego posesję za wartą przerwania podróży. Tak oto powstało jedno z najlepszych zdjęć w mojej zacnej, liczącej kilkadziesiąt tysięcy sztuk kolekcji fotek z Italii. To oczywiście nie cyprysy, ale uroku droga ta ma przynajmniej tyle samo, co wspaniałe aleje, o których opowiem poniżej.

Cyprysowe drogi Toskanii – aleja w Bolgheri

Bolgheri Toskania aleja cyprysowa droga wino cyprysowe drogi toskanii

Małe miasteczko na zachodnich krańcach Toskanii, znane przede wszystkim z produkcji wybornego i bardzo cenionego wina, a także imponującej cyprysowej alei Viale dei Cipressi, liczącej 4,5 km długości, uznawanej za najpiękniejszą w Toskanii. Więcej na ten temat znajdziecie w osobnym poście o Bolgheri. Po obu stronach cyprysowych szpalerów ciągną się winnice i gaje oliwne, jest też kilka klimatycznych gospodarstw agroturystycznych oferujących ciekawe noclegi.

Cyprysowe drogi Toskanii – Strada del Caggio al Chisostro koło Buonconvento

cyprysowa droga Toskania Buonconvento punkt widokowy panorama cyprysowe drogi toskanii

Na wschodnich krańcach Val di Merse, tuż przed wjazdem do malowniczej Val d’Orcia odkryłam podczas ostatniej podróży bardzo fajny punkt widokowy, z którego można podziwiać piękną drogę cyprysową łączącą ze sobą trzy gospodarstwa. Na poniższej mapie zaznaczyłam punkt, z którego droga ta jest najlepiej widoczna. W krzakach znajdziecie wydeptaną przez pasjonatów fotografii zatoczkę. Ale uwaga, żeby zrobić takie zdjęcie jak powyżej musicie albo mieć w ekipie bardzo wysokiego osobnika, albo kijek do selfie. Okolice pobliskiego miasteczka Buonconvento oferują wiele malowniczych krajobrazów, można też znaleźć tutaj urokliwe agroturystyki z klimatem.

Cyprysowe drogi Toskanii – agroturystyka Poggio Covili koło Bagno Vignoni

Poggio Colvili punkt widokowy Toskania Val di Orcia cyprysowe drogi toskanii

Poggio Colvili punkt widokowy Toskania Val di Orcia cyprysowe drogi toskanii

Poggio Colvili punkt widokowy Toskania Val di Orcia cyprysowe drogi toskanii

Agroturystyka Poggio Covili szczyci się idealnie prostym podjazdem obsadzonym imponującym szpalerem dorodnych cyprysów, zaledwie kawałek od gorących źródeł termalnych w miasteczku Bagno Vignoni. Z dużym prawdopodobieństwem spotkacie tutaj przynajmniej kilka osób fotografujących drogę. W starym, pobliskim gospodarstwie właściciele oferują kilka apartamentów o wysokim standardzie i fantastycznych widokach na okolicę, w ogrodzie ponadto na gości czeka basen.

pierwsza papierowa książka

Cyprysowe drogi Toskanii – agroturystyka Il Rigo

Il Rigo Val di Orcia Toskania cyprysowe drogi toskanii

Piękna stara farma Il Rigo położona na uboczu pośród malowniczych wzgórz Val d’Orcia wypada nieco słabiej jeśli chodzi o szpaler cyprysów na dojeździe, za to okolica nie ma sobie równych. Tutaj nie dotrzecie asfaltową drogą, trzeba ją opuścić znacznie wcześniej i dojechać szutrową aleją. Fantastyczne miejsce dla miłośników przyrody. W starych budynkach urządzono typowo toskańską agroturystykę z dobrą kuchnią, wyposażoną w stylowe meble. Blisko stąd jest zarówno do gorących źródeł termalnych w Bagni San Filippo, jak również do miasteczka San Quirico d’Orcia oraz Bagno Vignoni. Tak wygląda jedna z dróg dojazdowych do Il Rigo, kolory z końca września.

włochy toskania val d'orcia tuscany italy autumn wiosna cyprysowe drogi toskanii

Cyprysowe drogi Toskanii – winica Poggio Antico koło Montalcino

cyprysowe drogi toskanii

© Julie Richards

Niewielka winnica szczycąca się produkcją słynnego wina Brunello di Montalcino znajduje się nieco na uboczu, ale prowadząca do niej droga warta jest zjechania z trasy. Gospodarstwo znajduje się w połowie drogi pomiędzy Montalcino, a opactwem Sant’Antimo. Tutaj podrzucam prawdziwą gratkę noclegową dla wyjątkowo wymagających klientów, gotowych zapłacić za jedną noc kwotę oscylującą w granicy tysiąca euro. Jeden z najbardziej luksusowych obiektów w Toskanii, otoczony winnicami i produkujący wysokiej jakości Brunello di Montalcino, stary zamek Castello Banfi, znajdujący się nieco na uboczu, w spokojnej okolicy. Tam również wiedzie imponująca aleja, obsadzona bardzo starymi cyprysami.

Cyprysowe drogi Toskanii – zawijas w La Foce

La Foce zawijaniec cyprysowy jesień toskania Val di Orcia cyprysowe drogi toskanii

Jedna z dwóch najchętniej fotografowanych dróg cyprysowych w Val d’Orcia, nazywana przeze mnie cyprysowym zawijasem. Taki widok jak na zdjęciu powyżej zrobicie aparatem z zoomem z punktu zaznaczonego na poniższej mapce, znajdującego się pod murami ogrodów Palazzo La Foce. To opcja darmowa, bo drogę z nieco lepszej perspektywy można podziwiać właśnie z ogrodów tej historycznej willi, która oferuje bardzo klimatyczne noclegi w średnim przedziale cenowym. Ale to nie wszystkie możliwości sfotografowania zawijasa.

Cyprysową drogę ładnie cykniecie również z drogi SP40, wystarczy zatrzymać się na poboczu i przystanąć pomiędzy drzewami. Ta opcja daje dodatkowo możliwość ujęcia zawijasa łącznie z majaczącym na horyzoncie stożkiem wygasłego wulkanu Monte Amiata. Takie kolory jak na poniższym zdjęciu udało mi się uchwycić o zachodzie słońca pod koniec września.

La Foce zawijaniec cyprysowy jesień toskania Val di Orcia cyprysowe drogi toskanii

Cyprysowe drogi Toskanii – sprężynka w Monticchiello

monticchiello cyprysowe drogi toskanii val d'orcia włochy tuscany italy cypresses road

Cyprysowa sprężynka, druga z najchętniej fotografowanych dróg cyprysowych w Val d’Orcia to miejsce, do którego mam szczególny sentyment. Przygotowując ten tekst zauważyłam, że Google zamieścił na mapach punkt widokowy i stosownie go oznaczył, jednak gdy ja planowałam podróż do Toskanii pięć lat temu wiedziałam jedynie, że miejsce jest gdzieś koło miasteczka Monticchiello. Naszukałam się bardzo, najpierw samego odcinka drogi, a później dokładnego miejsca, skąd można pstryknąć takie ujęcie. Z tym większą satysfakcją podałam Wam później ten namiar na blogu. Gdy wróciłam sfotografować sprężynkę podczas kolejnej podróży po Toskanii spotkałam małżeństwo Polaków z dziećmi, którzy właśnie kończyli i wracali z gliniastego pola do samochodu. Sympatyczny Pan uśmiechnął się do nas widząc polską rejestrację i spytał, czy też przeczytaliśmy o tym miejscu na blogu Italia by Natalia? Postanowiłam pozostać incognito i odwzajemniłam uśmiech, ale serducho aż skakało z radości 🙂 Gdzie można tutaj przenocować? Jedną z opcji jest świetna agroturystyka Barbi, w której mieszkaliśmy we wrześniu 2014 roku, położona jakieś 1,5 km od sprężynki. Ci, którzy chcieliby widzieć cyprysową drogę wypoczywając przy basenie mogą rozważyć pobyt w Agriturismo Collosodo, położonego 600 m od punktu widokowego, wzdłuż tej samej gruntowej drogi, na którą należy wjechać, by dotrzeć do punktu.

Cyprysowe drogi Toskanii – filmowy dom Gladiatora w San Quirico d’Orcia

cyprysowe drogi toskanii

Miasteczko San Quirico d’Orcia to serce najbardziej malowniczego zakątka Toskanii, wokół którego znajdziecie najwięcej tych najbardziej znanych panoram zdobiących pocztówki i przewodniki po Toskanii. Genna Boborini Maria Eva to zwykłe gospodarstwo, które można jedynie fotografować, ale tuż obok wspaniałe noclegi oferuje kilka dobrych agroturystyk. Ten właśnie dom pokazano w filmie „Gladitor” jako domostwo głównego bohatera, o czym więcej możecie przeczytać w poście „Gdzie w Toskanii kręcono film Gladiator?”.

Cyprysowe drogi Toskanii – droga gladiatora

Gdzie kręcono film "Gladiator" w Toskanii? Jak znaleźć dom i drogę Gladiatora?

Skoro już mowa o filmie „Gladiator”, to nie można nie wspomnieć o słynnej drodze, gdzie nakręcono najpiękniejsze sceny tej bijącej rekordy popularności superprodukcji. Po więcej informacji na ten temat odsyłam Was do osobnego postu.

Gdzie kręcono film „Gladiator” w Toskanii? Jak znaleźć dom i drogę gladiatora?

Cyprysowe drogi Toskanii – opactwo San Galgano

cyprysowe drogi toskanii

cyprysowe drogi toskanii

Słynne opactwo San Galgano położone koło kamiennego, średniowiecznego miasteczka Chiusdino w mało znanej i rzadko odwiedzanej dolinie, jaką jest Val di Merse zachwyca nie tylko swoją oryginalnością, ale też pięknym szpalerem cyprysów porastających drogę. Na powyższym zdjęciu widać tylko jej końcowy odcinek, wyłączony z ruchu kołowego, ale imponujące kolumnowe drzewa cieszą oczy znacznie wcześniej, dlatego wypatrujcie ich z okien samochodów. Auta można zaparkować na poboczu lub na parkingu znajdującym się przed skrętem na drogę prowadzącą bezpośrednio do opactwa. Zachęcam Was bardzo do spędzenia kilku dni w Val di Merese, niezwykle urokliwym i niedocenianym zakątku Toskanii. W kilkunastu agroturystykach ukrytych w lasach i pomiędzy wzgórzami można znaleźć wytchnienie z daleka od tłumów Pizy czy Florencji.

Cyprysowe drogi Toskanii – Strada Vicinale Torrione w Certaldo

cyprysowe drogi toskanii

© Florin Walter

Certaldo, bardzo ładne miasteczko znajdujące się na północ od San Gimignano zachwyca starówką położoną na wzgórzu (Certaldo Alto), a także widokami na San Gimignano i bardzo malownicze, okoliczne wzgórza. Niewiele osób odwiedzających Certaldo wie, że kawałek za miasteczkiem znajduje się piękna aleja cyprysowa, fajnie zagospodarowania, gdyż co kawałek pomiędzy drzewami ulokowano zatoczki ze stołem i ławkami, idealne na piknik w otoczeniu przyrody. Aleja jest częścią Parco Collinare Canonica, w okolicy jest kilka ciekawych propozycji dla chcących zatrzymać się tutaj na noc.

Cyprysowe drogi Toskanii – agroturystyka Baccoleno koło Asciano

cyprysowe drogi toskanii

© Claudio Mio

Droga widoczna na zdjęciu to teren prywatny należący do tej przepięknej agroturystyki oferującej wypoczynek na wysokim poziomie w otoczeniu najpiękniejszych panoram obszaru crete senesi. Zdjęcie możne jednak wykonać każdy, kto zatrzyma się przy bramie i zajrzy tuż za nią, bądź podjedzie kawałek dalej i zadowoli się widokiem farmy z częściowo przykrytą przez wzgórza drogą.

Cyprysowe drogi Toskanii – z Radda in Chianti do Volpaia

volpaia chianti toskania radda cyprysowe drogi toskanii

volpaia chianti toskania radda cyprysowe drogi toskanii

© Google Street View

No dobrze, droga prowadząca z Radda in Chianti do wioski Volpaia położonej w samym sercu pięknego Chianti nie może się poszczycić wyjątkowo imponującym szpalerem cyprysów, ale jest ona tak malownicza, że nie mogłam jej nie uwzględnić w tym przewodniku. Chianti, a szczególnie okolice Volpaia, bardzo chwyciły mnie za serce. Wioska skupiona jest wokół znanego z produkcji wina zamku Castello di Volpaia, oferującego wśród swoich murów kilka apartamentów, ale ja wybrałabym jednak któreś z gospodarstw agroturystycznych, w tej części Toskanii wyjątkowo malowniczych.

Smaki Toskanii w Polsce? Tak! Wino, sery, wędliny i wiele więcej

Czekacie z utęsknieniem na podróż do Toskanii? Znam to uczucie 😉 Wino oraz inne pyszności z krainy cyprysowych dróg można już kupić w Polsce, wystarczy, że zajrzycie do sklepu internetowego Wino Toskanii, gdzie czeka na Was duży wybór włoskich produktów sprowadzanych wprost z Italii.

Najpiękniejsze panoramy Toskanii

Samotna willa, kapliczka, kępa cyprysów, filmowy dom Gladiatora, a może panoramy w miastach i miasteczkach? Namiary na wszystkie te miejsca znajdziecie w blogowych postach:

Teraz Twoja kolej! Dołącz do społeczności Italia by Natalia: Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod postem. Możesz też zapisać się na newsletter w oknie poniżej.  

4 komentarze do “Najpiękniejsze cyprysowe drogi Toskanii”

  1. Śliczne zdjęcia super cyprysy już postanowiłam muszę posadzić koło mojego domu Dziekuje Pani Natalio .Tylko ciekawa jestem czy w Polsce dostanę taką odmianę cyprysów?

    1. Według mojej wiedzy prawdziwe cyprysy w naszym klimacie nie będą rosły. To, co rośnie, to zimozielone iglaki należące do tej samej rodziny, ale zdecydowanie odmienne pokrojem, rozmiarami, wyglądem szyszek itp.Należą do tej rodziny cyprysiki, cypryśniki i pewnie jakieś inne też. Ale o efekcie smukłego, wysokiego drzewa raczej zapomnij.
      W rejonach o ostrzejszym klimacie możesz mieć problem nawet z rodzimymi odmianami, ale da się je wyhodować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close