Jeszcze rok temu nie uwierzyłabym, że pierwszym z tematów, jaki wybiorę na blogowy post z ostatniego pobytu nad Gardą będzie muzeum. Kto czyta regularnie bloga ten wie, że nie przepadam za tego typu przybytkami, no może nie licząc pałaców i zamków, ale to inna kategoria muzeów. Wszelkie eksponaty czy nawet ogrom dzieł sztuki nie wzbudzają we mnie takiego zachwytu, jak urok wąskich ulic starych miasteczek. Bywają jednak wyjątki. Żeby muzeum mnie zainteresowało musi być inne, niż wszystkie. Ale żeby mnie zachwyciło musi być wyjątkowe. I takie właśnie jest muzeum kawy w Arco nad jeziorem Garda, do którego w dodatku wstęp jest bezpłatny.
Muzeum kawy w Arco dodatkiem do sklepu
Darmowe muzea to rzadkość i nikogo nie dziwi fakt, że przed wejściem trzeba zapłacić za wstęp. Jak to się więc stało, że muzeum kawy w Arco można zwiedzić bezpłatnie? To mistrzowskie zagranie marketingowe właścicieli marki Omkafe, którzy na parterze dużego nowoczesnego budynku urządzili sklep z kawą, a na piętrze swoje biura i wystawę cennych eksponatów związanych przede wszystkim z historią najsłynniejszego na świecie czarnego naparu. Na piętro prowadzą schody, można również skorzystać z windy. Muzeum przyciąga miłośników kawy, którzy chcieliby dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Jednak nie potrafiąc oprzeć się fantastycznym zapachom wypełniającym budynek, zazwyczaj nie przechodzą oni obojętnie obok sklepu. A sklep ten pomyślany jest równie dobrze, jak atrakcje znajdujące się na piętrze. Każdy spośród wielu gatunków i mieszanek kawy można przed zakupem zdegustować w formie aromatycznego espresso. Pyszne doświadczenie! Co jeszcze – poza kawą – można kupić w sklepie? Kubki, filiżanki, zaparzacze i zestawy upominkowe ładnie zapakowane na prezent.
Historia marki Omkafe
Muzeum kawy, przestronny sklep oraz biura Omkafe w nowoczesnym budynku w Arco to stan obecny i efekt kilkudziesięciu lat ciężkiej pracy właścicieli. Jak to się w ogóle zaczęło? Tuż po drugiej wojnie światowej, w 1947 roku Ottorino Martinelli i jego żona Maria otworzyli mały sklepik – Casa del Caffè (Dom Kawy) – na via Maffei, w centrum Riva del Garda. Pan Martinelli tworzył swoją kawę komponując mieszanki i paląc ziarna na zapleczu sklepu, by później sprzedawać ją zarówno w Rivie, jak również rozwozić na rowerze do okolicznych miasteczek. Po latach biznes przejęli synowie – Renato i Remo, rozwijając rodzinną firmę.
Co można robić w muzeum kawy w Arco?
Słuchajcie, to naprawdę fantastyczne miejsce. Szczerze przyznam, że jadąc tam nie spodziewałam się, iż tak pozytywnie mnie zaskoczy. Muzeum jest malutkie, to właściwie jedno pomieszczenie oraz możliwość wejścia na antresolę w hali produkcyjnej. Poświęcając choćby pół godziny możecie odbyć niesamowitą podróż w czasie i prześledzić drogę, jaką przebywa kawa, począwszy od plantacji w najodleglejszych zakątkach świata, przez proces palenia, a kończąc na młynkach i ekspresach. To dopiero radocha dla miłośnika włoskich barów. Kolekcja zabytkowych, starych ekspresów ciśnieniowych, kawiarek, młynków i pierwszych zaparzaczy, które powstawały już na początku XIX wieku. Opisy kaw ze wszystkich zakątków świata, zdjęcia stereoskopowe, próbki kawy.
Stare ekspresy, kawiarki i młynki do kawy
Na mnie największe wrażenie zrobiła wystawa zabytkowych młynków, kawiarek i ekspresów ciśnieniowych. Rewelacja! Zastanawiam się, jak długo właściciele zbierali tą kolekcją i ile jest warta. Przypomnijcie sobie te wszystkie stare filmy, których akcja dzieje się we Włoszech. Bary z głębokich lat 50-tych, 60-tych i 70-tych i wcześniejsze. Prawdziwa podróż w czasie.
Historia i ciekawostki o kawie
Mielenie ziarna kawy w starym młynku
Artur miał niezłą radochę. Każdy może podejść do tego młynka, nasypać łyżką ziaren kawy do środka i spróbować zmielić. Tak Kochani, spróbować. Jak widzicie na zdjęciu Artur chucherkiem nie jest, a miał spory problem, by obracać koło napędzające młynek. Film z tego mielenia dostępny będzie przez dobę od momentu publikacji postu na Instagram Stories, zajrzyjcie. Oczywiście aby obejrzeć Stories musicie dodać blogowy profil do obserwowanych.
Maszyny w palarni kawy
Z muzeum można przejść na antresolę, z której widoczne są maszyny. Co więcej, funkcja każdej z nich objaśniona jest na tablicach przymocowanych do barierek. Wszystkie opisy – zarówno na hali jak i w muzeum – zamieszczono w trzech wersjach językowych: po angielsku, włosku i niemiecku.
Godziny otwarcia muzeum kawy w Arco
W 2024 roku sklep oraz muzeum kawy dostępne są:
- od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 12:00 oraz 14:30 – 18:30;
- w soboty od 8:00 – 12:00 oraz od 13:30 do 17:30;
- w niedziele i święta sklep jest nieczynny.
Godziny otwarcia możecie też sprawdzić na oficjalnej stronie internetowej sklepu i muzeum.
Jak dojechać do muzeum kawy w Arco?
Sklep Omkafe i muzeum kawy znajdują się wprawdzie w Arco, ale nie w zabytkowym centrum miasteczka, a na uboczu, przy drodze prowadzącej do Doliny Jezior. Wystarczy wyjechać z Torbole sul Garda kierując się drogą SR247 w kierunku Arco. Adres Via Aldo Moro 7, Arco.
Post powstał we współpracy z regionem Trentino
- Zaobserwuj blogowy profil na Instagramie;
- Dołącz do obserwujących fanpage'e bloga na Facebooku;
- Dołącz do blogowej grupy na Facebooku;
- Obserwuj mnie na Twitterze;
- Subskrybuj kanał na YouTube;
- Jestem również na Tik Toku;
- Moje e-booki znajdziesz w blogowym sklepie internetowym;
- Moje drukowane książki znajdziesz np. w Empiku.
Dzięki wielkie za ten artykuł. Jesteś niesamowita. W tym roku postaramy się odwiedzić to cudne miejsce 🙂
Kasiu, bardzo, bardzo się cieszę 🙂
Pozdrawiam!
Bardzo ciekawy wpis i w ogóle caly blog. To muzeum z pewnością niebawem odwiedzę.
Jutro tam jedziemy na rowerach. Mam zamiar zrobić zakupy!
Wszystko co Pani napisała Pani Natalio się zgadza. Byliśmy dzisiaj w tym muzeum. I ma Pani rację…nie wyszliśmy bez zakupow
Muszę dodać, że jak dla mnie to najlepsza kawa na świecie. Serwowana w prawie wszystkich miejscach nad Gardą. Ja również szukałem miejsca gdzie produkują tak wyborną kawę