Procida – kolorowa wyspa u wybrzeży Neapolu. Przewodnik

Procida - kolorowa wyspa u wybrzeży Neapolu. Przewodnik

Wystarczy 40 minut, aby będąc w Neapolu poczuć klimat minionego wieku cofając się w czasie o jakieś 30 lat, do krainy rybaków mieszkających w małych kamienicach o pastelowych fasadach, wyrastających niemal wprost z morza, gdzie życie toczy się w niezmienionym od dawna rytmie. Wąskie uliczki, stare vespy, kultowe 500-tki, kolorowe łódki i zapierające dech w piersiach widoki. Chodźcie, pokażę Wam wyspę Procida, do niedawna mało znaną perłę Zatoki Neapolitańskiej, która skradła moje serce już ponad cztery lata temu. Teraz wróciłam, by zobaczyć, poczuć i posmakować jeszcze więcej. Procida to idealne miejsce zarówno na jednodniową wycieczkę z Neapolu, jak i na kilkudniowy pobyt.


Pierwsza wersja tego postu pojawiła się na blogu 14 maja 2017 r. Obecny post został przeze mnie zaktualizowany i rozbudowany o doświadczenia z podróży w czerwcu 2021 r.


Procida to tylko 40 minut wodolotem z Neapolu

Procida i inne Wyspy Flegrejskie

Procida to jedna z czterech Wysp Flegrejskich pochodzenia wulkanicznego, położonych w Zatoce Neapolitańskiej. Największa to Ischia, następnie jest właśnie Procida, Nisida połączona z wybrzeżem na wysokości Parco Virgiliano w Neapolu oraz najmniejsza z nich – Vivara, która obecnie jest sztucznie połączona z Procidą. Do Isole Flegree nie należy natomiast słynna wyspa Capri znajdująca się po drugiej stronie zatoki, jednak wszystkie pięć nazywane są Wyspami Zatoki Neapolitańskiej. Ze względów turystycznych przewodniki opisują jednak tylko trzy najważniejsze: Capri, Ischię i Procidę. Choć zlokalizowane blisko siebie, są zupełnie różne. W artykule dla National Geographic autor bardzo trafnie je porównał:

„Capri to królewna olśniewającej urody, strojna, bogata, dumna i zalotna. Ischia przypomina księżniczkę – szykowną, gustującą w zbytkach, zaś Procida jest niczym kopciuszek – skromna, bezpretensjonalna i jednocześnie piękna w swojej prostocie.”

I tegoż właśnie kopciuszka chcę Wam przedstawić. No właśnie, dlaczego kopciuszka i z jakiego powodu nie cieszy się ona taką popularnością, jak dwie pozostałe damy? Na Procidzie nie ma zbyt wielu atrakcji dla turystów i może właśnie dzięki temu wydaje się ona nietknięta, nienaruszona przez masową turystykę. Z całej trójki jest najmniejsza (niecałe 4 km² i ok. 12 000 osób zamieszkujących na stałe), a jej mieszkańcy żyją głównie z rybołówstwa oraz pracy na morzu, a dopiero od niedawna także z turystyki.

procida neapol kampania

Najbardziej kolorowe miejsce na wyspie Procida – Marina di Corricella – z lotu ptaka © Bruno Alb

pierwsza papierowa książka

Procida Penelope Green

Zanim rozpoczniemy wycieczkę po wyspie muszę opowiedzieć Wam, jak przygotowywałam się do napisania tego posta. Otóż kilka lat wcześniej w me ręce trafiła książka australijskiej dziennikarki Penelope Green, która kilka lat mieszkała w Italii. Swoje życie w Bel Paese opisała w trzech tomach, z których akcja pierwszego rozgrywa się w Rzymie, drugiego w Neapolu, a trzeciego właśnie na Procidzie. Całą trylogię recenzowałam tutaj i wówczas oceniłam wyspiarskie wspomnienia autorki jako wartościowe, ale bardzo nudne, odkładając nieprzeczytaną książkę na półkę na kilka lat. Zdania nie zmieniłam, jednak po wyprawie na Procidę postanowiłam raz jeszcze dać szansę Penelope i przeczytałam całą „Na północ od Capri”. A że uwielbiam cytować pisarzy w moich postach, to opowiem Wam o wyspie również słowami Penelope Green.

„Dowiedziałam się, w jaki sposób różne populacje zasiedliły poszczególne tereny. Na przykład port Chiaiolella założyli przybysze z pobliskiej wyspy Ischia, strefę Sant’Antonio rolnicy, a uroczy port Corricella rybacy o charakterze zupełnie innym niż Molfettese z południowego regionu Puglia, którzy osiedlili się na Marina Grande.”

Penelope Green „Na północ od Capri”

Moja pierwsza  i druga podróż na Procidę

Procida – kolorowa wyspa u wybrzeży Neapolu. Przewodnik

Mniej znane zakamarki wyspy Procida w czerwcu 2021 r.

Na Procidę po raz pierwszy popłynęłam z neapolitańskiego portu Molo Beverello (centrum miasta, przy Castel del Nuovo) w pochmurne popołudnie pod koniec marca 2017 roku, po zakończeniu podróży po wybrzeżu Amalfi i wybrzeżu Cilento, którą odbyłam na zaproszenie Sposa Mediterranea i Bride & Groom Weddings. Długo zastanawiałam się, czy warto odwiedzić wyspę, gdy deszcz wisiał w powietrzu, a gęste, ciemne chmury tylko od czasu do czasu przepuszczały pojedyncze promienie słońca. Zdecydowałam się i była to bardzo dobra decyzja.  Mając do dyspozycji zaledwie kilka godzin nie miałam szans, by zobaczyć całą Procidę, a jedynie jej fragment, który można by określić jako centrum. Po raz drugi wyspę odwiedziłam w czerwcu 2021 r. Wtedy pogoda była już cudowna, atrakcje w pełni dostępne, knajpki otwarte. Nachodziłam się bardzo dużo, objadłam smakołykami, poleżałam trochę na plaży i nawet popluskałam się w morzu.

Mapa najważniejszych miejsc na wyspie Procida

Po kliknięciu poniższa mapka powiększy się i otworzy w nowej karcie. Śmiało pobierajcie ją i drukujcie, jeśli tylko przyda się Wam podczas zwiedzania wyspy.

procida

Północno-wschodnia Procida

  1. Marina Grande. Tam przypływają promy;
  2. Główny plac w Marina Grande oraz przystań dla jachtów i łodzi rybackich;
  3. Via Principe Umberto. Tą ulicą dotrzecie do Terra Murata i Marina di Corricella;
  4. Punkt widokowy na Marina della Corricella (zdjęcie na początku wpisu);
  5. Kościół Santa Margherita Nuova położony na klifie;
  6. Plac z punktem widokowym na Neapol, Capri i Wezuwiusz;
  7. Terra Murata;
  8. Marina di Corricella, najbardziej malownicza część wyspy.

Co warto zobaczyć na wyspie Procida?

Port Marina Grande (Sancio Cattolico), nr 1 i 2

procida

Marina Grande, Procida

„Przy Marina Grande podziwiam niszczejące stare budowle w odcieniach różu, zieleni, żółci i błękitu. Gilda wyjaśniła kiedyś, dlaczego budynki w głównej portowej dzielnicy są szczególnie jaskrawe: otóż rybacy malują domy na żywe kolory, żeby widzieć, do którego portu przybić. – I wtedy – tak mówiła mi z uśmiechem Gilda – marynarze z Procidy, którzy mijają port, wysłani na morze, chętnie wypatrują swoich domów, pragną znaleźć się blisko tych, których kochają. Podnoszę głowę, słysząc jakieś głosy. Na górnym piętrze dwóch przylegających do siebie budynków dwie starsze panie stoją na sąsiednich balkonach i rozmawiają, rozwieszając pranie.”

Penelope Green „Na północ od Capri”

Na Procidzie znajdują się trzy porty. Największym i najważniejszym z nich jest Marina Grande, zwana też Sancio Cattolico, gdzie przybijają wszystkie promy i większe statki. Po zejściu na ląd oczom przybyszy ukazuje się rząd starych, kolorowych i niestety zaniedbanych kamienic. Fasady o różnych odcieniach żółci, różu i błękitu ciągną się przez całą długość portu. Tam znajdziecie kilka barów, sklepów i restauracji. Miejscowa kuchnia specjalizuje się w owocach morza, co zważywszy na rybackie tradycje mieszkańców jest jak najbardziej naturalne. Nad Marina Grande króluje zamek, w którym do drugiej połowy lat 80-tych XX wieku mieściło się więzienie.

Procida neapol kampania

procida

Procida neapol kampania ape

procida

Procida

Procida neapol kampania

Procida neapol kampania

Procida

Procida neapol kampania

Procida

Procida

Procida

Procida neapol kampania

Najlepszy punkt widokowy na wyspie Procida – idąc z Marina Grande na Terra Murata, nr 3 i 4

Procida neapol kampania corricella

Marina di Corricella widziana z drogi na Terra Murata

„Po drugiej stronie zatoki wznosi się majestatyczne, acz złowrogie więzienie, zbudowane na klifie Terra Murata. Zerkam w lewo i wyławiam nasz dach spomiędzy budynków położonych wysoko nad plażą Chiaia. Na prawo widzę Corricellę, pławiącą się w popołudniowym słońcu, kolorowy patchwork, złożony z domów o zakrzywionych ścianach i zaokrąglonych klatkach schodowych, domów stawianych jeden nad drugim na skałach i kończących się u podnóża starego więzienia.”

Penelope Green „Na północ od Capri”

Opuszczając Marina Grande skierowałam się w miejsce, którego absolutnie nie można przegapić. Punkt widokowy u stóp najstarszej części wyspy – Terra Murata – oferuje cudowną panoramę kolorowych domków w Marina Corricella, którą widzieliście na początku wpisu. Podążamy pod górę uliczką via Principe Umberto. To jedna z głównych ulic, ale jest tak wąska, że gdy jedzie samochód należy schować się w bocznej uliczce lub przykleić do ściany. Po drodze znajdują się liczne sklepy. Zajrzałam jedynie do alimentari  po wodę mineralną, ale przyglądając się cenom odniosłam wrażenie, że nie są one znacząco wyższe od cen w Neapolu.

Procida

Procida neapol kampania

Procida

Procida neapol kampania

Procida

Procida

Procida

Procida

Procida neapol kampania

Procida neapol kampania

W miarę jak wspinam się uliczką widzę panoramę Corricelli. W końcu docieram na miejsce, gdzie znajduje się kilka ławek i jakaś pamiątkowa armata (nr 4). Szkoda, że czas i pogoda nie pozwalają zbyt długo siedzieć i rozkoszować się tym niesamowitym widokiem. W pogodny, słoneczny dzień jest on zdecydowanie piękniejszy, a kolory bardziej intensywne. Może następnym razem trafię na lepszą aurę.

Procida neapol kampania

Widok na Marina di Corricella

Zanim ulica zakręci na wysokości punktu widokowego i poprowadzi Was pod bramą w miejskich murach, zwróćcie uwagę na mały kościół (nr 5) samotnie stojący na cyplu, tuż nad urwiskiem.

Procida

Santa Margherita Nuova

Procida neapol kampania

W tle wybrzeże Neapolu i Wezuwiusz

Tą panoramę można zobaczyć dopiero później z Terra Murata, ale wklejam ją już tutaj. Dwa stożki w oddali to Ischia.

Procida-neapol-kampania

Santa Margherita Nuova, w tle wyspa Ischia

Najstarszy zakątek wyspy Procida – Terra Murata, nr 6 i 7

Procida neapol kampania

Terra Murata, Procida

Terra Murata to najstarsza część Procidy, powstała w średniowieczu w najwyższym punkcie wsypy (90 m n.p.m.), otoczona murami. Tutaj znajduje się górujący nad Marina Grande zamek z XVI w., siedziba dawnych właścicieli wyspy, później przekształcona na więzienie, które funkcjonowało do roku 1988. Z czasem mieszkańcy zaczęli osiedlać się w Corricella i trudnić rybołówstwem.

Procida

Procida neapol kampania

Procida

Procida

Procida

Procida

Procida

Procida neapol kampania

Procida

Procida

Procida neapol kampania

Procida neapol kampania

Procida

Jak w każdym włoskim miasteczku, również na wyspie Procida nie brakuje kotów

Procida neapol kampania

Z małego placu oznaczonego na mapie jako punkt nr 6 roztacza się piękny widok na Neapol, Wezuwiusza i Capri. Po lewej stronie widoczny jest fragment zamku. Ponieważ pogoda była kiepska, na drugim zdjęciu zamieściłam dodatkowo widok z tego miejsca w pogodny dzień.

Procida neapol kampania

Widok z Terra Murata na wybrzeże Neapolu oraz Wezuwiusz

Widok z Terra Murata w czerwcu 2021 r.

Najpiękniejszy zakątek Wyspy Procida – Marina Corricella, nr 8

Procida neapol kampania

„Większość mieszkań w tym porcie wykupili obcy, którzy korzystają z nich w czasie wakacji, bo Procidańczycy nie lubią mieszkać w Corricelli. – A właściwie dlaczego? – pytam, nie bardzo mogąc uwierzyć, że ktokolwiek z mieszkańców wyspy nie chciałby zamieszkać w tej ciepłej, spokojnej enklawie. – Bo leży trochę na uboczu i trzeba się tu wspinać po stromych schodach. Procidańczycy nie znoszą chodzenia, pięćdziesiąt metrów na nogach to dla nich tragedia. Ale ja kocham to miejsce, ponieważ jest takie jak sama wyspa. Inne niż Marina Grande ze swoim ruchem ulicznym, sklepami i promami; tutaj są tylko rybacy. […] Słońce wschodzi od tej strony i zostaje przez cały dzień, a ja to uwielbiam. W lecie jest trochę za dużo zamieszania z motorówkami i restauracjami, ale zimy są piękne, bo nie ma tu nikogo; już o czwartej po południu ani żywej duszy.”

Penelope Green „Na północ od Capri”

Procida – kolorowa wyspa u wybrzeży Neapolu. Przewodnik

Oto Kochani najbardziej malownicza część Procidy. Marina Corricella, jak tam jest pięknie! Kamienice są w znacznie lepszym stanie, niż te w Marina Grande. Do tego cisza i leniwie toczące się życie. Przy stoliku w jednej z kilku restauracji dziewczynka odrabiała lekcje ucząc się czytać na głos, dalej rybacy naprawiali swe łodzie i sieci.

Procida neapol kampania

Procida

Procida

Procida

 

Procida

Procida neapol kampania

Procida neapol kampania

Procida neapol kampania

Procida neapol kampania

Procida neapol kampania

Procida neapol kampania

Widok na Terra Murata z Marina di Corricella, Procida

Procida neapol kampania

Naprawa łodzi. Marina di Corricella, Procida

Procida

Zwróćcie uwagę na poniższe zdjęcia. Kadłub starej łodzi zamieniono na donicę i posadzono bananowca! W Corricelli panuje wyjątkowy mikroklimat, według Penelope Green temperatura jest tam zawsze o 5 °C wyższa, niż w innych częściach wyspy.

Procida neapol kampania

Bananowiec w starej łodzi. Marina di Corricella, Procida

„[…] na Procidzie domy były projektowane nie przez architektów, tylko przez mistrzów murarskich, którzy blisko współpracowali z klientami, najczęściej bez naszkicowanych planów. – Klient mówił po prostu, ile chce mieć pokoi, a budowniczy kreślił linie na miejscu, na ziemi. A potem, w miarę rozrastania się rodziny […] dobudowywano dodatkowe pomieszczenia. […] – Coricella przyciąga o wiele za dużo słonecznego światła, dlatego okna są małe, a schody na zewnątrz stanowią dodatkową osłonę. […] – Standardowy procidański pokój ma wysoko sklepiony sufit. Gdyby ktoś chciał wstawić schody wewnątrz, zajmowałyby dużo miejsca i naruszałyby układ sklepienia. Dlatego schody przeniesiono na zewnątrz […] Są idioci, którzy ścinają sufity, gdzie gromadzi się gorące powietrze, i urządzają poddasza. A potem stwierdzają, że nie mogą tam dłużej wytrzymać! Pomijając fakt, że takie przeróbki są nielegalne, to jeszcze niweczą dobroczynny wpływ sklepienia, które utrzymuje wewnętrzny klimat w domu.”

Penelope Green „Na północ od Capri”

Zachodnia Procida – Marina Chiaiolella oraz Isola di Vivara

Procida

Marina Chiaiolella oraz Isola di Vivara, Procida

„[…] na wyspie stosowane są dwie podstawowe metody łowienia ryb. Pierwsza nazywa się paranza, co oznacza ciągnięcie długiej sieci po dnie morza i chwytanie w nią wszystkiego, co się znajdzie po drodze. Na słowo paranza można również natrafić w każdej karcie dań na Procidzie; jest to potrawa ze smażonej ryby. Kutry łowiące tą metodą stoją zwykle w porcie Marina Grande, gdzie czerwono-pomarańczowe sieci wietrzą się i schną w słońcu, rozwieszone na krzesłach i kubłach. Druga metoda nazywa się w procidańskim dialekcie zaccalea, słowo pochodzące od włoskiego saccaleva, które dosłownie znaczy „podnoszenie worka”. Trawler jest wyposażony w dwie małe szalupy, zwane lampara […] Szalupy spuszcza się na wodę i rybacy wykorzystują punktowe światła do wywabiania ryb na powierzchnię. Zarzucają sieć obciążoną metalowymi pierścieniami i liną, a następnie okrążają lampare. Na koniec ściągają sieć, która tworzy wielki wór, i podnoszą na pokład. Trawlery cumują zazwyczaj w portach Chiaiolella i Corricella.”

Penelope Green „Na północ od Capri”

Marina Chiaiolella to trzeci port Procidy, wysunięty najbliżej w stronę Ischii. To w tej części wyspy znajdują się najładniejsze plaże, dokładnie pomiędzy Chiaiolellą a Punta Serra. Znana z filmu „Il Postino” plaża Pozzo Vecchio położona jest nieco dalej, pomiędzy Punta Serra a Punta di Pioppeto. Ładna, duża plaża znajduje się także w willowej dzielnicy Chiaia położonej w połowie drogi pomiędzy Marina Chiaiolella a Marina Corricella. Gdy odwiedzicie tą część wyspy zobaczycie gaje cytrynowe, a w nich bardzo duże owoce odmiany charakterystycznej dla Procidy. Wysepka Vivara jest rezerwatem, można po niej spacerować.

Punkt widokowy Belvedere Elsa Morante

Aby zobaczyć Terra Murata i Marinę di Corricella z nieco innej perspektywy, warto wybrać się na ten punkt widokowy. Nieśpieszny spacer zajmuje około 20-25 minut licząc z Marina di Corricella, a w zamian pozwala zobaczyć nie tylko panoramę, ale przede wszystkim normalne życie mieszkańców wyspy. Tutaj nie dociera zazwyczaj jednodniowa turystyka.

Plaża Chiaia

Kawałek przed Belvedere Elsa Morante jest zejście na plażę Chiaia. W różnych miejscach jest więcej zejść, bo plaża ta jest bardzo rozległa, ale tutaj – moim zdaniem – traficie najlepiej. W tym miejscu jest pomost, z którego można złapać małą łódkę za parę euro, która dowiezie Was do Marina di Corricella. Plaża Chiaia jest piaszczysta.

Jak zorganizować podróż na wyspę Procida?

Wprawdzie ja spędziłam na Procidzie tylko pół dnia za pierwszy razem i jeden cały dzień za drugim razem, Was namawiam nawet na więcej. To idealne miejsce na kilkudniowy wypad. Jak zorganizować taką podróż? To bardzo łatwe i stosunkowo niedrogie. Najpierw trzeba dolecieć do Neapolu. Obecnie mamy najwięcej w historii bezpośrednich połączeń do stolicy Kampanii tanimi liniami lotniczymi Ryanair, Wizzair i Easy Jet. Te pierwsze oferują połączenia z Gdańska, Modlina pod Warszawą oraz z Wrocławia. Wizzair lata z Warszawy Chopina oraz z Katowic. Easy Jet z Krakowa. Co dalej? Neapol ma tylko jedno lotnisko, nazywa się Capodichino i położone jest dość blisko centrum. Wychodząc z hali przylotów bez problemu traficie na przystanek autobusu o nazwie Alibus. Jest to linia zapewniająca bezpośrednie połączenie lotniska z centrum Neapolu. Bilet kosztuje 5 euro / osobę bez względu na przystanek docelowy, kupowany jest u kierowcy (płatność tylko gotówką). Odjazd co 20 minut.

Wodoloty i promy na wyspę

Pierwszy przystanek to Piazza Garibaldi (główna stacja kolejowa i węzeł metra), a drugi to Molo Beverello, czyli główny port osobowy Neapolu. Tam wysiadacie, idziecie do kasy i kupujecie bilet na wodolot lub prom. Link do rozkładu i ceny zamieściłam poniżej. Dodam jeszcze, że rejs promem jest tańszy i pozwala podziwiać widoki z górnego pokładu, ale podróż trwa znacząco dłużej. Pozostaje już tylko zarezerwować nocleg. Jak to zrobić? Od zawsze polecam swoim Czytelnikom stronę booking.com. Jak z niej korzystać pisałam tutaj. Jeśli chodzi o transport po wyspie, to dysponując kilkoma dniami najlepszym rozwiązaniem jest po prostu spacer. Procida jest na tyle mała, że wszędzie można dotrzeć pieszo bez większego wysiłku. Mając duży bagaż poproście właściciela hotelu / pensjonatu o podwiezienie Was z portu Marina Grande. Obiekty noclegowe mają taką usługę najczęściej w cenie.

Wynajem skuterów, rowerów, samochodów i łodzi

W porcie Marina Granda widziałam w czerwcu 2021 r. kilka wypożyczalni oferujących skutery oraz rowery elektryczne, głównie modne obecnie rowery z szerokimi kołami. Niektóre oferują również wynajem łodzi do samodzielnego opłynięcia wyspy. Koszt najmu (nazwy i ceny z ulotki z czerwca 2021) kształtuje się mniej więcej na poziomie:

  • E-bike (zwykły rower elektryczny) – 20 euro dziennie, 120 euro tygodniowo;
  • Fat e-bike (rower elektryczny z grubymi kołami) – 25 euro dziennie, 150 euro tygodniowo;
  • Skuter 50CC – 30 euro dziennie, 180 euro tygodniowo;
  • Skuter 125/150 CC – 35 euro dziennie, 200 euro tygodniowo;
  • Fiat Panda 70 euro dziennie, 365 euro tygodniowo;
  • Fiat Jungla – 80 euro dziennie, 400 euro tygodniowo;
  • Gozzo 6 mt – 150 euro dziennie, 750 euro tygodniowo;
  • Gozzo 7 mt – 170 euro dziennie, 1100 euro tygodniowo;
  • Barca open 5 mt – 150 euro dziennie, 900 euro tygodniowo;
  • Gommone 5 mt – 150 euro dziennie, 900 euro tygodniowo.

Książki i filmy, których akcja rozgrywa się na wyspie Procida

Procida w książkach

  • „Na północ od Capri” („Girl by sea”) Penelope Green;
  • „Wyspa Artura” („L’isola di Arturo”) Elsa Morante.

Procida w filmach

  • „Il Postino” („Listonosz”), Włochy 1994;
  • „L’isola di Arturo” („Wyspa Artura”), Włochy 1962;
  • „Utalentowany Pan Ripley”, USA 1999.

Gdzie zjeść na wyspie Procida? Moje sprawdzone adresy

Mam dla Was trzy świetne miejscówki, jedną na obiad lub kolację w malowniczej Marina di Corricella, drugą na pizzę na wynos, a trzecią na aperitivo w oczekiwaniu na prom. Wszystkie sprawdzone w czerwcu 2021 r.

La Locanda del Postino, Marina di Corricella

Ta trattoria znana jest nie tylko z dobrej kuchni, ale też z filmu „Il Postino”. Jadłam tutaj genialny, wczesny obiad przy stoliku ustawionym w pierwszej linii licząc od morza. Nie spieszyłam się, delektowałam się kolorową mariną i jedzeniem. Postawiłam na aperol spritz zamiast wina, sałatkę z ośmiornicy (insalata di polpo), sałatkę z pomidorów, mieszankę smażonych kalamarów i krewetek (frittura calamari e gamberi) oraz na deser tradycyjne ciacho z Procidy, czyli lingue di bue. Uwaga! Ciastko podawane jest na gorąco, nadzieniem można oparzyć jęzor. Za wszystko – razem z coperto – zapłaciłam 32 euro.

Pizza na wynos w Anema & Pizza

Schodząc do Marina Grande możecie kupić świetną i w miarę niedrogą pizzę na wynos. Robią tutaj genialne ciasto! Brzegi mojej pizzy były zarazem chrupiące i mięciutkie. Pycha! Pizzeria otwierana jest dopiero wieczorem.

Bar Capriccio, Marina Grande

To ten sam bar, w którym przesiadywała Penelope Green. Teraz jest odnowiony, ma przyzwoitą toaletę i stoliki ustawione tak, że widać każdy wpływający do portu prom. Dzięki temu można tutaj siedzieć do ostatniej chwili przed odpłynięciem. Aperol spritz z dodatkami (chipsy i orzeszki) kosztuje 8 euro.

Inne relacje z wyspy Procida

Słuchajcie! Oto opowieść Agnieszki, która pod wpływem tego właśnie postu pojechała na Procidę, ale została tam kilka dni. Aga podaje namiary na sprawdzony nocleg, plaże i gastronomię. Procida w kilka dni – sprawdzony nocleg, restaurcje, plaże. Zapraszam!

Procida – informacje dodatkowe:

  • Wodolot (wł. aliscafo) na Procidę z centrum Neapolu (Molo Beverello) płynie 40 minut i kosztuje w zależności od przewoźnika od 20 euro w jedną stronę. Prom (wł. traghetto) płynie godzinę i jest tańszy;
  • Rozkład promów i wodolotów znajdziecie m.in. tutaj.

Jeśli macie jakieś pytania, to proszę, zadawajcie je w komentarzach pod tym postem, postaram się na każdy odpowiedzieć i coś doradzić. Bardzo chętnie poczytam też o Waszych doświadczeniach z podróży do Kampanii, śmiało dzielcie się informacjami, na pewno pomogą one osobom dopiero planującym podróż.

Teraz Twoja kolej! Dołącz do społeczności Italia by Natalia: Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod postem. Możesz też zapisać się na newsletter w oknie poniżej.  

54 komentarze do “Procida – kolorowa wyspa u wybrzeży Neapolu. Przewodnik”

  1. Witam, Pani Natalio w czwartek wybieram sie na tydzień do NePolu. Czy orientuje się Pani czy opłaca sie kupić jakiś bilet tygodniowy na przejazdy metro i autobusami? Zachęciła mńie Pan do wycieczki na Procidę, bez tego felietonu nie wiedziałabym, że jest tam tak pięknie.

    1. Witam,
      Proponuję zajrzeć na przywołane niżej strony, jest tam dużo przydatnych informacji nt. komunikacji i zwiedzanie Neapolu. Z tym, ze w marcu karta 3-dniowa Unicocampania za 32 euro nie była dostępna. Nie wiem, czy została zlikwidowana, czy tylko przechodziła jakąś „reorganizację”. Na dworcu w Neapolu jest Inf. Turystyczna w okolicy peronu 23 , otrzymałam tam plan miasta, można teoretycznie kupic kartę, no, ale jej nie było. Tygodniowe były, ale nie obejmują transportu. Na stronie Artecard jest dokładna informacja.
      http://www.podrozepoeuropie.pl/ceny-w-neapolu/
      http://www.campaniartecard.it/

  2. Natalio,
    Gratuluję pięknego opisu Procidy, miałam ją na liście w rubryce „ewentualne”. Nie zdawałam sobie sprawy, że jest tam tak wiele do obejrzenia. Z mojej wyszperanej wiedzy jawiła się jako mały klejnocik, ot, góra 2 godzinki spaceru. Wygląda na to, że nawet nie doszłabym na drugi koniec wyspy.
    Neapol zapadł nam bardzo w serce, już planujemy drugi wypad, trzydniowy. Tylko Neapol, bo lektury obowiązkowe typu Pompeje, Amalfi itd. już traktujemy jako zaliczone. Choć nie wykluczam, że limonczello lub prosecco w Sorrento trafi jednak na listę ulubionych. Ach, Sorrento!
    Pozdrawiam serdecznie !

    1. Marysiu, koniecznie choć na jeden dzień popłyńcie na Procidę. To magiczne miejsce, bardzo spokojne, a przez to kontrastujące z głośnym Neapolem.
      Pozdrawiam i dziękuję również za poprzedni komentarz dla Małgosi 🙂

  3. Zauroczyłaś mnie. Ach…Przepiękna ta Procida i pięknie to pokazałaś, a że ja piszę bloga o rejsach i portach, więc to temat dla mnie. Myślę, że będzie to jedna z moich podróży również. Dziękuję. Pozdrawiam 🙂

    1. Dziękuję Aniu! Przybycie łodzią daje możliwość zobaczenia choćby kolorowej Corricelli od strony morza, czego ja niestety nie miałam możliwości doświadczyć. A ze zdjęć znalezionych w sieci wiem, że z takiej perspektywy prezentuje się naprawdę pięknie!
      Pozdrawiam 🙂

  4. Świetna relacja! Procida jest piękna! Kilka lat temu przeczytałam całą trylogię Penelope Green i od tamtej pory cały czas mam Procidę w sercu. Jeszcze jej nie odwiedziłam, ale mam nadzieję, że już niedługo…
    Natalio, napisz proszę w której części wyspy zamieszkać przez kilka dni? Którą część polecasz na nocleg?
    Pozdrawiam:)

    1. Dziękuję Beato! Ja wybrałabym Corricellę, bo ma niesamowity klimat, no i ta cisza! Ale z tego co widziałam na booking ceny tam są wyższe niż w innych częściach wyspy. Jeśli nie Corricella, to gdzieś blisko plaży. Odradzam natomiast Marina Grande.
      Pozdrawiam 🙂

      1. Dziękuję bardzo za poradę!
        Mam jeszcze jedno pytanie: czy znasz może jakiegoś przewodnika polskojęzycznego po Neapolu? Moja siostra za 2 tyg. jedzie wraz z rodziną na urlop w okolice Neapolu i chciałaby go zwiedzić z kimś kto tam mieszka i po prostu dorabia sobie oprowadzaniem malutkich grup turystów. Wiem, że wiele takich osób jest w Rzymie czy Florencji, ale nie nie wiem jak jest w Neapolu? Czy znasz kogoś takiego? Będę wdzięczna za pomoc:) pozdrawiam:)

  5. Pięknie, kolorowo, malowniczo. Jak nie kochać takich widoków :). Zdecydowanie muszę kiedyś odwiedzić to miejsce – choć może zacznę zwiedzanie Włoch od właśnie Rzymu i Neapolu ;).

    1. Odradzam Neapol jako pierwsze miejsce w Italii, poważnie! W ogóle uważam, że nawet po doświadczeniach podróżniczych na północy Italii powinno się pojechać w inne miejsce na południu, aby przyzwyczaić się do tych klimatów. Południe to zupełnie inne Włochy, a Neapol to szczyt południowego szaleństwa 😉
      Pozdrawiam

        1. Jeśli podejdziesz do niego wyrozumiale i nie przestraszysz się pierwszego wrażenia, a w zamian dasz się porwać atmosferze i poczujesz klimat, to przepadniesz, zakochasz się do szaleństwa 😉

  6. We Włoszech zawsze mi się podobało to, że jest taka kolorowa. Nawet jeśli właśnie oglądamy starą kamienicę to jest jakoś przyozdobiona: pomalowana czy przyozdobiona kwiatami. To nadaje prawdziwego uroku i tego właśnie brakuje mi w Polsce. A na Twoich zdjęciach jest właśnie tyle kolorów i barw, że naprawdę trudno się nie zakochać w Italii, szczególnie jeśli choć raz się tam było 😉

    1. To prawda, że w Italii nawet niepozorna kamienica, nawet najmniejsze miasteczko potrafią mieć niepowtarzalny urok 🙂
      Pozdrawiam

  7. Niesamowicie wyczerpujący artykuł. Chyba w żadnem przewodniku nie ma możliwości znaleźć tak dokładnych opisów. Gratuluje. Zdjęcia urzekają. Jest tak pięknie i kolorowo, że dla samych tych domków chciałabym tam pojechać.

    1. Dziękuję! To prawda, przewodniki skupiają się na Capri, bo jest znana, o Procidzie wspominają najwyżej w kilku zdaniach, a szkoda 🙂
      Pozdrawiam

    1. Polecam! Dostępność tanich lotów do Neapolu sprawia, że Procida jest niemal na wyciągnięcie ręki 🙂
      Pozdrawiam

  8. Niesamowite te uliczki 🙂 Szukam właśnie celu na nową wycieczkę i przyznaję, że Twoje zdjęcia mnie zachwyciły. Mam pytanie praktyczne. Jakim cudem robiąc zdjęcia ominęłaś przechodniów? Czy to pora roku, czy godzina zwiedzania?

    1. Agata, to pora roku i po części godzina, ale przede wszystkim fakt, że Procida nie jest miejscem turystycznym. Nawet w szczycie sezonu nie jest to drugia Capri 😉 Przypłynęłam pod koniec sjesty, wypływałam już wiecorem, a ulice były puste. Prawdziwa bajka! Gdyby jeszcze słonczeko bardziej dopisało, to w ogóle byłoby perfekcyjnie 🙂
      Pozdrawiam!

  9. Czuję, że pokocham Italię tak, jak zakochałam się we Francji przed laty. Pięknie tu u Ciebie i kolorowo. Z przyjemnością przeczytałam Twój wpis 🙂 Pozdrawiam ciepło z Paryża 🙂

    1. Ja też! Uwielbiam żywe kolory, a te domki mimo tylu barw idealnie ze sobą komponują 🙂
      Pozdrawiam!

  10. Widoki naprawdę przepiękne. Byłam we Włoszech raz, w podróży poślubnej, w Rzymie. I faktycznie, często marzy mi się, by pojechać jeszcze raz, choć zwiedziliśmy wszystkie chyba największe atrakcje. Co prawda teraz, przy dwójce dzieci bardziej przydałoby mi się ciche miejsce z plażą, dlatego poprzeglądam inne notki w poszukiwaniu inspiracji 🙂

    1. A czytałaś mój post o Palinuro? Jeden z najnowszych, z czerwca? Gdybym miała małe dzieci i szukała spokojnego miejsca z pięknymi plażami oraz bez tłumów, to pojechałabym na Wybrzeże Cilento albo do Kalabrii 😉
      Pozdrawiam!

  11. Natalio, pisałaś już wprawdzie o tajnikach podróżowania promem z Neapolu, czy zechcesz jeszcze podzielić się informacją nt. rejsu na Procidę. Port Molo Beverello to ogromne miejsce, dotarliśmy tam w marcu w ramach spaceru. Rozumiem, ze każdy armator ma własne kasy biletowe i mam zamiar kupować bilet przed wypłynięciem. Czy można liczyc na jakąś ludzką informację, gdzie szukać swojego promu, czy raczej biegamy w nerwach?
    Na stronie VisitProcida jest sporo połączeń , ale we wrześniu tylko 6 na dobę Caremar, a ogólnie w necie we wrześniu na stronie http://www.aferry znalazłam tylko 4 na dobę i jeden armator SNAV, Ze strony visitprocida znikają wszystkie SNAV-y, które na odmianę są na aferry. Na ogół komunikacja we Włoszech zawsze była mi przyjazna, ale to są chwile, kiedy mam ochotę rzucić czymś w ekran.
    Czy pamiętasz którym promem płynęłaś na Procidę i o której wracałaś? Na zdrowy rozum w marcu komunikacja nie była znacząco lepsza.
    Pozdrawiam gorąco. M

  12. Dołączam się do prośby Marii N 🙂
    gdybyś mogła podać jakieś bliższe informacje odnoście promu na Procidę będę baaardzo wdzięczna 🙂 Powiedz mi jeszcze, czy prom powrotny do Neapolu odpływa dokładnie z miejsca, gdzie dociera prom z Neapolu?
    Pozdrawiam serdecznie 🙂
    P.S. Przepiękne zdjęcia!

    1. Droga Klaudio,
      jeśli ta wiedza jeszcze Ci się przyda, chętnie podzielę się tym, co wiem. Otóż wodoloty pływają z Molo Beverello, bramka nr 10. Zaraz za kasami, z tym, że nr 10 obejmuje kilka stanowisk. Nie było żadnych problemów ze znalezieniem kasy i miejsca wsiadania. Przystanek autobusowy przy przystani nazywa się Acton Molo Bevellero.
      Prom, wg. rozkładu, wypływa z portu Neapol, dużego portu, jest to całkiem inne miejsce. Robi dosyć przytłaczające wrażenie swoim ogromem, nie wchodziłam, bo godzina rejsu mi nie odpowiadała. Płynie dłużej, ale ma odkryty pokład, co jest dużą zaletą.
      Cena biletów z Neapolu na Procidę wyniosła 32 euro z groszami (2 osoby), za bilety z Procidy zapłaciliśmy 28 euro. Nie wiem dlaczego, w tą stronę na bilecie nie było doliczone 4 euro.
      Procida jest urocza, z tym, że teraz, w ostatnich dniach września jest opustoszała, pozamykano znaczną część lokali w Marinie Coricelli.
      Pozdrawiam. M

  13. Nie jest opustoszała. Wracamy właśnie z Procidy, byliśmy tam pod koniec października. Spokojnie, ale nie bezludnie. Puste plaże, ale morze ciepłe, kąpaliśmy sie i plażowali. Dzień krótki ale pogoda i temperatura jak nad Bałtykiem w lipcu. Na wyspie ruch normalny, dzieci do szkół ( podstawowa i średnia ), ludzie do sklepów, i innych swoich zajęć. Nie czuło się , że jest po sezonie. Zaleta, że nie było tłumów i kolejek do promu czy do knajp. Pyszne pizze neapolitańskie, owoce morza, dobre wino. Wszystkim polecamy Procidę po sezonie.

  14. Jak zwykle Twoja pomoc jest nieoceniona !!! 🙂
    Neapol znam już jak własną kieszeń. Teraz pora na wyspy…
    Może zadam głupie pytanie: czy na promy i wodoloty na Capri, Ischię i Procidę jest jakaś zniżka z kartą Unic Campania (ta 3 dniowa za 32 euro z przejazdami) ???
    Z góry dziekuję za odpowiedź……pozdrawiam serdecznie

    1. Hej Monika! Szczerze mówiąc nie korzystałam, ale czytałam gdzieś, że tak. Ta karta obejmuje transport publiczny i wodoloty na wyspy też podobno są nią objęte. Mimo wszystko radzę dopytać w porcie, bo rzeczywistość w Neapolu, a to co piszą na stronach internetowych nie zawsze musi się pokrywać 😉
      Pozdrawiam!

  15. Lecę do Neapolu w sierpniu i myślę o wycieczce na Procidę. Patrzyłam już na rozkłady i ceny biletów na wodolot i prom, ale zastanawiam się czy lepiej kupić je wcześniej czy już na miejscu w kasie? Weszłam na stronę, którą podałaś (www.visitprocida.com) i jak wybieram prom z Neapolu na Procidę 11 sierpnia to policzyło mi razem z opłatami rezerwacyjnymi, ubezpieczeniem itp (o ile dobrze przetłumaczyłam, bo włoskiego nie znam) za prom 36,10 €, a za wodolot 40,40 €… Czy nie ma żadnego problemu z kupieniem biletów przed wypłynięciem na promie? A i orientujesz się może czy są jakieś zniżki dla studentów w Neapolu?
    Pozdrawiam serdecznie 🙂

    1. Witaj Olu,
      Nie ma najmniejszego problemu z kupieniem biletu w kasie tuż przed rejsem, polecam takie rozwiązanie, bo nigdy nie wiadomo, czy coś się w Twoich planach nie zmieni. Co do zniżek, przyznam szczerze, że nie mam rozeznania w temacie. Zniżki dla studentów z UE zdarzają się na bilety wstępu, jednak tutaj jest klasyczny transport publiczny. Mimo wszystko warto zapytać, w kasach można się dogadać bez większego problemu po angielsku.
      Pozdrawiam serdecznie 🙂

  16. Hej 🙂 Super opis wysepki ! Mam pytanie odnośnie podróży z półrocznym dzieckiem. Będziemy w Neapolu kilka dni, potem przenosimy się do Pozzuoli i stamtąd chciałbym z żoną i synkiem wyruszyć na tę wyspę. Oczywiście promem bo jest bezpieczniejszy 🙂 A zmierzając do sedna, po zdjęciach widzę, że zwiedzanie powinno obyć się bez problemów. Chodzi mi o wózek. Widzę, że są ulice, a nie same schody ?

  17. Dziękuję. Neapol i okolice to moje wielkie marzenie od dawna. Nie wiedziałem o tej wyspie. Bardzo pomogła mi ta relacja w przygotowaniach. Jedziemy na przełomie kwietnia i maja (prezent urodzinowy) 🙂 Pozdrawiam.
    AS

  18. Ale super praktyczny zbior informacji. DziekiZ ktorego roku jest post Agnieszki? Oczywiscie chodzi o ceny;) za chwile lece z 2 dzieci I wiadomo…

  19. Cudowna zachęcająca relacja. Gratuluję umięjętności wyszukiwania ciekawych miejsc i sztuki pięknego przekazu innym odbiorcom,
    pozdrawiam

  20. Witam słonecznie 🙂
    czytam właśnie ostatnią część trylogii Penelopy Green i jestem na wyspie Procida…. lubię takie urokliwe miejsca i zafascynowana weszłam na tę stronkę aby dowiedzieć się więcej. Czytając utwierdziłam się w przekonaniu, że koniecznie muszę się wybrać na tą malutką wysepkę. Mam rodzinę w Neapolu, ale nigdy nie wspominali o tym miejscu. Owszem, Capri, Ischia …a tej wysepce nic.
    Mam nadzieję , że uda mi się zwiedzić to magiczne miejsce. Dziękuję za piękne zdjęcia. Pozdrawiam.

  21. Dzień dobry
    Czy na Procidę można popłynąć jakimś innym środkiem transportu – jakaś taksówka wodna? Bedzie nas 7 osób, i zastanawiam się czy może nie wyjdzie to taniej.

    1. Dzień dobry,
      W sezonie na pewno tak, ale zimą czy wiosną będzie to problematyczne, choćby ze względu na często wzburzone morze. Przy silnych falach nie pływają nawet wodoloty, o mniejszych łodziach nie wspominając.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close