Dlaczego Włochy

dlaczego włochy8

„Znowu jedziecie do Włoch? Ile można jeździć w to samo miejsce?”

To pytanie słyszałam wiele razy od rodziny, znajomych, przyjaciół. Ale jedna rzecz łączy tych wszystkich, którzy je zadawali – sami nigdy nie byli w Italii. Bo gdyby byli wiedzieliby, że to jeden z najbardziej urozmaiconych krajów świata, a każdy z jego dwudziestu regionów jest właściwie osobną krainą. Złożyła się na to zarówno geografia jak i historia. Północ to przepiękne wysokie góry, turkusowe jeziora, rewelacyjne warunki do uprawiania sportów zimowych, ale też wpływy krajów takich jak Austria czy Francja. Środek kraju to romantyczne miasta i miasteczka, bajkowe wzgórza i zamki. Południe to wulkany, cudowne plaże i piękne wyspy, ale również wielkie przywiązanie do tradycji, większe niż w północnych regionach poczucie odrębności kulturowej i społecznej, szczególnie na Sycylii i Sardynii. Kuchnia jest bardzo zróżnicowana i charakterystyczna dla poszczególnych regionów, każdy na swoje tradycyjne potrawy.

Półwysep Apeniński pozostawał rozdrobniony na wiele małych państw w zasadzie od upadku Cesarstwa Rzymskiego. Dopiero w połowie XIX wieku rozpoczął się proces zjednoczenia. W 1860r. Italia zaczęła kształtem przypominać znany nam dzisiaj kraj. W 1866r. dołączono Wenecję, a w 1870 Rzym. Dopiero w 1919r. dołączono Trydent (Trentino) i Południowy Tyrol (Alto Adige), w którym 70% mieszkańców nadal posługuje się na co dzień językiem niemieckim, a większość ludności jest niezadowolona z przyłączenia ich regionu do Włoch.

Ponadto warto wspomnieć, że na przestrzeni tych prawie czternastu wieków poszczególne państewka włoskie były pod panowaniem rożnych krajów. Fakt ten miał kluczowe znaczenie w kształtowaniu się odrębności kulturowych, kulinarnych i architektonicznych poszczególnych regionów.

Ile można jeździć do Włoch? To trudne pytanie. Umówmy się, że ktoś kto pojedzie na 10 – dniową wycieczkę ekspresową po Italii, spędzi dwa dni w Rzymie, trzy godziny we Florencji, trzy godziny w Wenecji, zobaczy krzywą wieżę w Pizie i w najlepszym wypadku pobieżnie Neapol i Capri, a jeść będzie „menu turistico” nie pozna Włoch i kropka. Ja uważam, że na każdy region potrzebne są minumum dwa do czterech tygodnie. Z doświadczenia wiem, że cztery tygodnie na Sycylii to mało, podobnie jak jeden tydzień na sam Rzym. Z tego też względu nie jestem w stanie od razu opisać Wam całych Włoch. Cierpliwości 🙂

Campingi we Włoszech – gdzie szukać, jak rezerwować, czego oczekiwać. Moje doświadczenia.

Jeszcze do niedawna słysząc słowo „camping” przed oczyma wyskakiwał mi obraz z dzieciństwa. Początek lat 90-tych w Polsce, kawałek pola z latryną zbitą z desek i rojem much w środku, woda noszona we wiaderkach z pobliskiego jeziora, dziurawe namioty i komary jak pięści. Brrr… A dziś? Nierzadko bardzo dobre warunki sanitarne, kameralne boksy dla namiotów przy brzegu morza bądź jeziora, bungalowy, kompletnie wyposażone apartamenty z kuchnią, a nawet alpejskie domki z drewna w doskonałym położeniu. Małe, spokojne zakątki lub wielkie ośrodki z basenami i pełną infrastrukturą dla najmłodszych. Wybór jest ogromny. Oto świat dzisiejszych campingów w Italii. Jeśli szukasz zakwaterowania w bardzo atrakcyjnej okolicy za stosunkowo niewielkie pieniądze, ten post jest dla Ciebie.

Odłson: 1165

12 marca 2017 0 Komentarzy Organizacja podróży

Bazylikata. Matera wiosną odkryta na nowo

Matera to miasto niezwykłe i nieustająco budzące we mnie zachwyt. Przekonuję się o tym za każdym razem, gdy przekraczam jego granice. Nie inaczej było ostatnio. Pierwsze dwa pobyty przypadły na przełom sierpnia i września, więc gdy rok temu przybyłam do Matery pod koniec marca, tuż przed Wielkanocą, zobaczyłam zupełnie inne miasto. Soczyście zielone zbocza wąwozu Gravina obsypane kwiatami nie były jedyną dla mnie nowością. Od ubiegłego roku pośród słynnych, kamiennych dzielnic Sassi dostępne są nowe atrakcje, których absolutnie nie możecie pominąć. Zapraszam Was do Europejskiej Stolicy Kultury 2019.

Odłson: 817

4 marca 2017 0 Komentarzy Bazylikata i Apulia (8 dni)

Apulia – between Bari and Brindisi. Beautiful beaches in the Reserve of Torre Guaceto

Puglia is a region boasting some of the most beautiful beaches in Italy. The most popular ones on the peninsulas Gargano (spur of the Italian boot) and Salento (heel), which doesn’t mean that central part of the region is less well endowed by nature. Coast between Bari and Brindisi in fact hides many treasures. One of them is the Reserve of Torre Guaceto, located less than an hour’s drive from fairytale Alberobello. It’s the perfect place for a break from sightseeing and relaxation among beautiful Apulian nature.

Odłson: 121

2 marca 2017 0 Komentarzy Our posts in English!

Apulia – między Bari a Brindisi. Piękne plaże w Rezerwacie Torre Guaceto

Apulia to region mogący pochwalić się jednymi z najpiękniejszych plaż Italii. Największą popularnością cieszą się te na półwyspach Gargano (ostroga włoskiego buta) i Salento (obcas), co wcale nie oznacza, że środkowa część regionu jest słabiej obdarzona przez naturę. Wybrzeże pomiędzy Bari a Brindisi skrywa bowiem wiele skarbów. Jednym z nich jest Rezerwat Torre Guaceto, znajdujący się niecałą godzinę drogi samochodem z bajkowego Alberobello. To idealne miejsce na przerwę w zwiedzaniu i relaks pośród piękna apulijskiej przyrody.

Odłson: 1116

26 lutego 2017 3 Komentarze Bazylikata i Apulia (8 dni), Moje podróże

How Italians scam tourists, or what to watch for during visiting Italy.

Travelling around Italy and marveling at the beauty of the visited places very easy to lose vigilance and be hoodwinked. Among the many sympathetic Italians honestly earning on tourism, unfortunately, it’s not hard to hit the black sheep, which want from you tear off the last euro. I despite a lot of experience, allowed several times to pull my leg. In this post you will learn what to pay special attention to minimize the risk and return home without unpleasant reminder.

Odłson: 99

25 lutego 2017 0 Komentarzy Our posts in English!

Jak Włosi oszukują turystów, czyli na co uważać jadąc do Włoch

Podróżując po Italii i zachwycając się pięknem odwiedzanych miejsc bardzo łatwo stracić czujność i dać się oszukać. A wśród wielu sympatycznych Włochów uczciwie zarabiających na turystyce niestety nie trudno trafić na czarne owce, które zechcą z Was zedrzeć ostatnie euro. Sama, pomimo dużego doświadczenia, zostałam kilka razy nabita w butelkę. Z tego postu dowiecie się, na co zwracać szczególną uwagę, by zminimalizować ryzyko i nie wrócić do domu z przykrą pamiątką kładącą się cieniem na całą podróż.

Odłson: 3983

23 lutego 2017 7 Komentarzy Porady praktyczne

Puglia. Altamura – for focaccia and bread, to medieval bakery

Will you plan to fly to Bari in Puglia? Let me take you to a place you will not find in guidebooks. I won’t be surprised if at first you do not believe. It sounds incredible, even for Italia. Therefore, try to imagine. Beautiful white town, the elegant streets and narrow streets paved with bright plates, intimate courtyards called claustri and unusual treasures hidden among them. In one of those alleys is a bakery open in the Middle Ages, which still produces bread, continuously since 1423. Also, I could not believe it. Come and see Altamura.

Odłson: 60

21 lutego 2017 0 Komentarzy Our posts in English!

Apulia. Altamura – na foccacię i po chleb do średniowiecznej piekarni

Lecicie do Bari w Apulii? Pozwólcie, że zabiorę Was do miejsca, którego próżno szukać w przewodnikach. I wcale nie zdziwi mnie, jeśli w pierwszej chwili nie uwierzycie. Zabrzmi to niewiarygodnie, nawet jak na Italię. Dlatego spróbujcie sobie wyobrazić. Piękne, białe miasto, eleganckie ulice i wąskie uliczki wybrukowane jasnymi płytami, kameralne podwórka zwane claustri i niezwykłe skarby ukryte pośród nich. W jednym z takich zaułków znajduje się piekarnia otwarta jeszcze w średniowieczu, która po dziś dzień produkuje chleb, nieprzerwanie od roku 1423. Też nie mogłam uwierzyć. Zapraszam Was do Altamury.

Odłson: 968

19 lutego 2017 2 Komentarze Moje podróże, W 30 dni dookoła Italii

Calabria. Tropea and Capo Vaticano – turquoise pearl of the Tyrrhenian Sea

Did you know that Ryanair started to offer cheap flights to Lamezia Terme in Calabria? March 30th from Krakow and from July 2nd from Warsaw. Thanks to it the farthest corner of mainland Italy, is now easily accessible. In less than an hour commuter by train for less than 5 euros you get to Tropea, a beautiful town suspended on a high cliff. The city beach is considered one of the most beautiful sandy beaches of Italy. It’s the perfect place to spend a few days and enjoy the beauty of the area. In the evenings in the town, in good weather, on the main terrace you can watch the sunset over the volcano Stromboli. The steep cliffs falling into the turquoise sea, the tiny cove tempting with its beauty and the high season with sun and warm water lasts until October. Sounds tempting? Come and see!

Odłson: 193

18 lutego 2017 0 Komentarzy Italian Lifestyle

Kalabria. Tropea i Capo Vaticano – turkusowe perły Morza Tyrreńskiego

Czy wiecie, że Ryanair wprowadził do swojej oferty tanie loty do Lamezia Terme w Kalabrii? Od 30 marca z Krakowa oraz od 2 lipca z Warszawy. Dzięki nim najodleglejszy zakątek kontynentalnej Italii będzie teraz łatwo dostępny. W niespełna godzinę podmiejskim pociągiem za niecałe 5 euro dotrzecie do Tropei, pięknego miasteczka zawieszonego na wysokim klifie, którego plaża uznawana jest za jedną z najpiękniejszych piaszczystych plaż Włoch. To idealne miejsce na spędzenie kilku dni i rozkoszowanie się  pięknem okolicy. A wieczorami w miasteczku, przy dobrej pogodzie, na głównym tarasie widokowym będziecie mogli podziwiać zachód słońca nad wulkanem Stromboli. Strome skały wpadające do turkusowego morza, malutkie zatoczki kuszące swym pięknem oraz sezon ze słońcem i ciepłą wodą trwający aż do października. Brzmi kusząco? Zapraszam!

Odłson: 2553

17 lutego 2017 14 Komentarzy Moje podróże, W 30 dni dookoła Italii

Naples, pizza and famous pizzerias – guidebook

The best pizza in the world is eaten in Naples, that’s for sure – every pizza fan know it. But being on the spot, you could be dizzy because of premises serving this dish is countless. Which one to choose? I present to you a subjective list of six best Neapolitan pizzerias according to Italia-by-Natalia. In each of them, and I ate at least once. Prices, addresses, photos, waiting time for a table. Everything you need to know about pizza before traveling to Naples and the falling in February the International Pizza Day! See for yourself!

Odłson: 92

11 lutego 2017 0 Komentarzy Our posts in English!

Neapol, pizza i słynne pizzerie – przewodnik

Najlepszą pizzę na świecie jada się w Neapolu, co do tego nie powinien mieć wątpliwości żaden miłośnik Italii. Ale będąc na miejscu można dostać zawrotu głowy, bo lokali serwujących to danie jest niezliczona ilość. Który wybrać? Przedstawiam Wam subiektywny przewodnik po sześciu najlepszych pizzeriach neapolitańskich według Italia by Natalia. W każdej z nich byłam i jadłam przynajmniej raz. Ceny, adresy, zdjęcia, czas oczekiwania na stolik. Wszystko, co musicie wiedzieć o pizzy przed podróżą do Neapolu i w przypadającym dziś Międzynarodowym Dniu Pizzy! Zapraszam!

Odłson: 1260

9 lutego 2017 8 Komentarzy Kampania, Moje podróże

Tuscany. Lake Vagli and the underwater ghost town

On the northern edge of Tuscany, surrounded by green peaks of the Apuan Alps, existed side by side two villages. One day, as it did seventy years ago, after the construction of the dam aimed to supply the area with electricity, located lower Fabbriche di Careggine was covered by the water of artificial lake. Second one Vagli Sotto today may well be called one of the most beautifully situated village in whole Tuscany. However, flooded ghost town doesn’t remain forgotten. When, in1994 for the last time water from artificial lake was drained for maintenance, old walls attracted more than a million people, to tell them its story. Once again, they do it – soon.

Odłson: 79

4 lutego 2017 0 Komentarzy Our posts in English!

Toskania. Jezioro Vagli i miasteczko widmo pod taflą wody

Na północnych krańcach Toskanii, pośród zielonych szczytów Alp Apuańskich, istniały obok siebie dwie wioski. Pewnego dnia, a miało to miejsce siedemdziesiąt lat temu, po wybudowaniu tamy mającej zaopatrywać okolicę w energię elektryczną, położone niżej Fabbriche di Careggine zostało przykryte przez taflę sztucznego jeziora. Pozostałe na powierzchni Vagli Sotto śmiało można dziś nazwać jedną z najpiękniej położonych toskańskich wiosek. Jednak pozostające w ukryciu miasteczko widmo wcale nie pozostało zapomniane. Gdy po raz ostatni, w 1994 roku, woda ze sztucznego akwenu została spuszczona, by poddać zbiornik konserwacji, stare mury przyciągnęły ponad milion osób, by opowiedzieć im swoją historię. Po raz kolejny zrobią to już niedługo. Zapraszam Was dziś nad Jezioro Vagli.

Odłson: 1378

2 lutego 2017 0 Komentarzy Moje podróże, Toskania (18 dni)

Sicily. Terme Segestane – thermal hot springs near Segesta

I know you love hot thermal springs, which can be used free of charge in the wild ponds hidden from mass tourism. Baths in Tuscany, described by me almost four years ago, enjoying great popularity among you, that’s why today I present another termal spring. If someone is dizzy, because wants to go to Sicily, but at the same time dreaming to soak in the hot, health and stinking puddle in the Tuscan bushes, then I hasten to help and present the bushes at the foot of Segesta in the Province of Trapani. Terme di Segesta, or the hot thermal spring in Sicily, are available free of charge.

Odłson: 217

30 stycznia 2017 2 Komentarze Our posts in English!

Sycylia. Terme Segestane – gorące źródła termalne koło Segesty

Wiem, że kochacie gorąca źródła termalne, z których można korzystać bezpłatnie w dzikich sadzawkach ukrytych przed masową turystyką. Termy w Toskanii, opisane przeze mnie już prawie cztery lata temu, cieszą się wśród Was ogromną popularnością, dlatego dziś prezentuję kolejne źródło. Jeśli ktoś z Was bije się z myślami, bo chciałby pojechać na Sycylię, ale jednocześnie marzy, aby pomoczyć się w gorącym, zdrowotnym i śmierdzącym bajorku w toskańskich krzakach, to śpieszę z pomocą i zapraszam w zarośla u stóp Segesty w Prowincji Trapani. Terme di Segesta, czyli gorące źródła termalne na Sycylii, są dostępne bezpłatnie.

Odłson: 777

29 stycznia 2017 0 Komentarzy W 30 dni dookoła Italii

Spring in Tuscany – Chianti, San Gimignano, Val’ d’Orcia and Maremma perfect places for May trip.

Tuscany is a extraordinary land stunning richness of art and landscape. Especially beautiful is in the middle of April, when fresh, juicy green cover hills, vines covers with young leaves, red poppies overlay roadside ditches contrasting with the dark green rows of cypress trees, fragrant roses in full bloom, just bathed in a fleeting rain, climb on the old walls soaking up every ray of spring sunshine. Just pull off from still not crowded main roads, follow on gravel, winding roads to get lost among the hills and to admire the wonderful views discovering little known places. Chianti, San Gimignano, Val d’Orcia, Maremma. Isn’t it tempting way to spend a long weekend in Italy? If you wonder that does Tuscany is a good idea for a picnic, this post is for you.

Odłson: 101

28 stycznia 2017 0 Komentarzy Our posts in English!

Wiosna w Toskanii – Chianti, San Gimignano, Val d’Orcia i Maremma idealne na majówkę

Toskania to kraina niezwykła, zachwycająca bogactwem sztuki i krajobrazu. Szczególnie piękna staje się w połowie kwietnia, gdy świeża, soczysta zieleń pokrywa falujące wzgórza, winorośle okrywają się młodymi liśćmi, czerwone maki obsypują przydrożne rowy kontrastując z ciemnozielonymi rzędami cyprysów, a pachnące róże w pełnym rozkwicie, dopiero co skąpane w przelotnym deszczu, pną się po starych murach chłonąc każdy promień wiosennego słońca. Wystarczy zjechać z niezbyt jeszcze zatłoczonych, głównych szlaków, podążyć szutrowymi, krętymi drogami, zgubić się pośród pagórków i zachwycić cudownymi widokami odkrywając miejsca mało znane. Chianti, San Gimignano, Val d’Orcia, Maremma. Czy to nie kuszący sposób na spędzenie długiego weekendu majowego we Włoszech? Jeśli zastanawiacie się, czy Toskania to dobry pomysł na majówkę, ten post jest dla Was.

Odłson: 1896

23 stycznia 2017 4 Komentarze Moje podróże, Toskania (18 dni)

Best time to visit Sicily? Weather, swimming, seasonal fruits

When is the best time to visit Sicily? What kind of weather can be expected in each month? When it rains the most? From when and until when the sea temperature allows for a nice bath? What seasonal fruit reign at the stalls? When spring begins? What’s unusual is happening in October? In this post I will present to you a thorough analysis of conditions in general in Sicily month after month, based on the experience of my seven visits to the Island and observation by the person living there for almost fourteen years. I’ll answer the questions about the best time to visit and how to deal with hot weather, when you can go only in the middle of summer.

Odłson: 170

20 stycznia 2017 2 Komentarze Our posts in English!

Kiedy jechać na Sycylię? Pogoda, kąpiele w morzu, owoce sezonowe

Kiedy jest najlepszy czas, aby odwiedzić Sycylię? Jakiej pogody można się spodziewać w poszczególnych miesiącach? Kiedy najwięcej pada? Od kiedy i do kiedy temperatura wody w morzu pozwala na przyjemną kąpiel? Jakie owoce sezonowe królują na straganach? Kiedy zaczyna się wiosna? Co niezwykłego dzieje się w październiku? W tym poście przedstawię Wam dokładną analizę warunków panujących zazwyczaj na Sycylii miesiąc po miesiącu, na podstawie doświadczeń z moich siedmiu pobytów na wyspie oraz obserwacji osoby mieszkającej tam od niemal czternastu lat. Odpowiem na pytania odnośnie najlepszego terminu wyjazdu oraz jak radzić sobie z upałami, gdy wyjechać można jedynie w środku lata. Zapraszam!

Odłson: 4264

14 stycznia 2017 9 Komentarzy Organizacja podróży

Basilicata. Flight of the angel – unknown gem of southern Italy

There were two towns Castelmezzano and Piterapertosa spaced from each other little more than a kilometer and separated by a deep ravine of Dolomiti Lucane. Innovative and enterprising residents, one day put steel wire rope over a precipice and through it created the possibility of „flying” between towns. Today, everyone can fly, and experience incredible mixture of fear, excitement and delight of the landscape beauty. See one of the greatest experiences in the history of our Italian trip – Volo dell’Angelo, located in Basilicata, which is one and a half kilometer rope stretched 400 meters above the precipice and being traveled at a speed of 120 km/h. News coverage with Angel Flight, along with the film from the camera mounted on a helmet!

Odłson: 121

11 grudnia 2016 0 Komentarzy Our posts in English!

Italia by Natalia & ITAKA – wybierz wycieczkę do Włoch z biurem podróży i wygraj voucher

Gdy na dworze zimno i pochmurno, a do wiosny jeszcze długie miesiące, proponuję Wam skierować myśli w stronę kolejnych wakacji. We współpracy z największym polskim biurem podróży ITAKA przygotowałam przegląd wycieczek do Włoch oferowanych na nadchodzący sezon. Ponad 60 różnorodnych programów imprez objazdowych, obejmujących nie tylko największe miasta i najpopularniejsze zabytki, ale też małe, senne miasteczka spoza głównych szlaków, wyspy i wysepki, góry, wulkany oraz bajeczne plaże. Wycieczki okolicznościowe na Sylwestra, wenecki karnawał czy Wielkanoc. Do tego wczasy aż w 5 włoskich regionach, do wyboru północ czy południe, kontynent czy wyspy. Citybreaki do Rzymu, Neapolu i Wenecji. Przeloty samolotem oraz wyjazdy autokarowe. Ale to nie wszystko. W konkursie możecie wygrać voucher o wartości 500 zł do wykorzystania na dowolny wyjazd czy przelot czarterowy z Itaką. Wystarczy przeczytać ten post i odpowiedzieć na jedno pytanie. Kto chętny? Zapraszam!

Odłson: 1401

27 listopada 2016 14 Komentarzy Italian Lifestyle

Campania. Castellabate – Benvenuti al Sud, or Welcome to the South

The small, sleepy town on the southern end of the Campania region, terraces situated high on a hill, but at the same time suspended just above the long sandy beaches, rich in a tangle of narrow streets, that surrounds the medieval castle, narrow passages, a countless number of steps and stunning view of the mountains and the sea, extending from every corner. It’s here, in the charming little town the action of his film put Luca Miniero creating one of the best production of Italian cinema in recent years – „Benvenuti al Sud”, or „Welcome to the South”. Come and see Castellabate, listed at Borghi Piu Bella di Italia, which is the most beautiful small towns of Italy.

Odłson: 113

26 listopada 2016 0 Komentarzy Our posts in English!

Kampania. Castellabate – Benvenuti al Sud, czyli Witaj na Południu

Małe, senne miasteczko na południowych krańcach regionu Kampania, tarasowo położone na wysokim wzgórzu, ale jednocześnie zawieszone tuż nad długimi, piaszczystymi plażami, obfitujące w plątaninę wąskich uliczek okalającą średniowieczny zamek, ciasne przesmyki, niezliczoną ilości stopni i oszałamiające widoki na góry i morze, rozpościerające się z każdego zakątka. To właśnie tutaj, w urokliwej mieścinie znanej do niedawna tylko miejscowym, akcję swojego filmu umieścił reżyser Luca Miniero tworząc jedną z najlepszych produkcji włoskiego kina ostatnich lat – „Benvenuti al Sud”, czyli „Witaj na południu”. Zapraszam Was do Castellabate, znajdującego się na liście Borghi Piu Belli di Italia, czyli najpiękniejszych małych miasteczek Włoch.

Odłson: 665

25 listopada 2016 6 Komentarzy Kampania

Naples. Pizzeria Gino Sorbillo – in the temple of of Italian pizza

Friday night the middle of March, the very center of Naples. At the door, a waiter collecting records and dozens of people waiting for a table. The average time to stand in line it’s an hour. Average daily quantity of pizza which is channeled directly from a traditional wood-fired oven on customers plates is 1200, and the components used in the product is high-quality products originating exclusively from the Campania region. Sauce made from ripe, juicy tomatoes, fresh mozzarella, fragrant basil, the best olive oil, and extremely thin and soft dough. But this isn’t the only secret of the famous Neapolitan pizzeria. Here in for less than 4 euros Margherita will be prepared by the guy who trained the participants of the Italian and Australian MasterChef’a and won the Championship of Neapolitan Pizza in 2013. Come and sit at Pizzeria Gino Sorbillo.

Odłson: 79

20 listopada 2016 0 Komentarzy Our posts in English!

Neapol. Pizzeria Gino Sorbillo – w świątyni włoskiej pizzy

Piątkowy wieczór w połowie marca, ścisłe centrum Neapolu. Pod drzwiami kelner zbierający zapisy i kilkadziesiąt osób oczekujących na stolik. Średni czas stania w kolejce to godzina. Średnia, dzienna ilość sztuk pizzy trafiająca wprost z tradycyjnego pieca opalanego drewnem na talerze klientów to 1200, a składniki używane do jej wyrobu to wysokiej jakości produkty pochodzące wyłącznie z regionu Kampania. Sos z dojrzałych, soczystych pomidorów, świeża mozarella, pachnąca bazylia, najlepsza oliwa z oliwek oraz ekstremalnie cienkie i miękkie ciasto. Ale to nie jedyny sekret słynnej, neapolitańskiej pizzerii. Oto za niecałe 4 euro margheritę przygotuje Wam facet, który szkolił uczestników włoskiego i australijskiego MasterChef’a oraz wygrał Mistrzostwa Pizzy Neapolitańskiej w 2013 roku. Zapraszam Was do Gino Sorbillo.

Odłson: 811

19 listopada 2016 6 Komentarzy Kampania

Positano, Amalfi, Minori. The charm of empty beaches, or Amalfi Coast at low season.

Colorful towns of Amalfi Coast, scenic beaches hidden in small coves and the famous Costiera Amalfitana, one of the most panormic roads in Europe, in the season terribly crowded, from autumn to spring almost empty and eagerly awaiting for visitors. Today I will tell you why you should visit the Amalfi Coast during low season and what it’s like to have a famous beach in Positano almost exclusively for us. Come and see for yourself!

Odłson: 150

17 listopada 2016 0 Komentarzy Our posts in English!

Positano, Amalfi, Minori. Urok pustych plaż, czyli Wybrzeże Amalfi poza sezonem

Kolorowe miasteczka amalfitańskiego wybrzeża, malownicze plaże ukryte w małych zatoczkach oraz słynna Amalfitana, jedna z najbardziej panormicznych dróg w Europie, w sezonie niemiłosiernie zatłoczone, od jesieni do wiosny niemal puste i z utęsknieniem oczekujące na przyjezdnych. Dziś opowiem Wam, dlaczego warto odwiedzić Wybrzeże Amalfi poza sezonem i jak to jest mieć słynną plażę w Positano niemal wyłącznie dla siebie. Zapraszam!

Odłson: 1283

14 listopada 2016 9 Komentarzy Kampania

Trzęsienie ziemi we Włoszech. Polscy blogerzy dla Italii

Rok, który niedługo się skończy, nie zostanie zaliczony do szczęśliwych dla naszej ukochanej Italii. Trzy serie trzęsień ziemi w przeciągu niespełna trzech miesięcy, niemal 300 ofiar śmiertelnych, dziesiątki zniszczonych miasteczek i zabytków, tysiące ludzi bez dachu nad głową. A sejsmolodzy przewidują, że ciąg dalszy jest wielce prawdopodobny. Nie jesteśmy w stanie temu zapobiec, ale możemy wesprzeć poszkodowanych. Właśnie startuje wspaniała akcja pomocy dzieciom, nad którą patronat objęła m.in. Ambasady Republiki Włoskiej w Warszawie. Tuż przed świętami, 6 grudnia, czyli w Mikołajki, w stolicy zagra „Kochaj AMAtrice”. Będzie to charytatywny koncert muzyki włoskiej, którego pomysł zrodził się w gronie Włochów i Włoszek mieszkających w Polsce, pragnących zebrać fundusze na pomoc rodakom dotkniętym skutkami tegorocznego nieszczęścia. Każdy z Was może pomóc! Jak? Kupując bilety (super prezent mikołajkowy dla bliskiej osoby), czytając ten post, lajkując i udostępniając go na Facebooku. Nagłośnijmy wspólnie tą wspaniałą inicjatywę!

Odłson: 638

11 listopada 2016 0 Komentarzy Ludzie i emocje

Narty i zimowy wypoczynek w Dolomitach. Hotel Salvadori w Val di Sole, Trentino

Dolina Val di Sole położona we włoskim regione Trentino i malowniczo otoczona licznymi trzytysięcznikami masywów Dolomiti di Brenta, Adanello, Presanella i Ortles-Cevedale, uznawana jest za najbardziej nasłonecznioną i jedną z najlepiej naśnieżonych dolin alpejskich. Doskonała infrastruktura oferująca w bezpśrednim zasięgu niemal 400 km różnorodnych tras narciarskich i ponad 100 wyciągów na obszarze siedmiu połączonych ze sobą ośrodków narciarskich w ramach jednego karnetu Superskirama Dolomiti czyni Dolinę Słońca idealnym miejscem na zimowy wypoczynek. W samym sercu Val di Sole na gości czeka wspaniały hotel oferujący komfortowe zakwaterowanie z wyśmienitą, lokalną kuchnią oraz wypoczynek pośród przyrody, pełen relaksu, sportu i odprężającej odnowy biologicznej. Poznajcie wyjątkowy Hotel Salvadori.

Odłson: 1180

30 października 2016 0 Komentarzy Trentino

Doczytaj kolejne wpisy
                              Podróże do Włoch na własną rękę &   Italian lifestyle                                     BLOG PODRÓŻNICZY

Podoba Ci się blog? Dołącz do nas!

Ostatnio na Instagramie

 • Spring on the Levanzo Island italiabynatalia levanzo egadiislands egadi sicilyhellip
 • Buongiorno! Trapani old town italiabynatalia trapani sicily sicilia sicilysummerhellip
 • Pizza Racchetta Pizzeria Starita a Materdei Naples italiabynatalia staritahellip
 • Buongiorno! Trapani italiabynatalia trapani sicily sicilia sicilysummer sicilytricolors sicilytourismhellip
 • Riserva Naturale Torre Guaceto Puglia italiabynatalia apulia puglia pugliahellip
 • Buongiorno! Green suburbs of Matera just before the storm Zielonehellip
 • Ravello italiabynatalia sposamediterranea ravello amalficoast amalficoastwedding amalfigram amalficoast wlochyhellip
 • Buongiorno! Spring on beautiful Cilento Coast Campania Im totally fellhellip
 • Sunset over old town in Trapani Zachd soca nadhellip
 • Buongiorno! Spring on the Amalfi Coast italiabynatalia ravellowedding amalficoast amalficoastweddinghellip

Nasz kanał YouTube

Chcesz być na bieżąco?

Archiwa